M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Ahmet Sorgun'la...

 

 

AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun’la konuştum…

Merak edilen konularla ilgili derinlemesine olmasa da samimi cevaplar verdi…

Meram’da yaşanan polemikle başladık…

-Eski Başkan Refik Tuzcuoğlu ile yeni Başkan Serdar Kalaycı’nın yaptıkları açıklamalardan sonra ‘sizin’ tavrınız ne oldu? Görüştünüz mü?

-Elbette görüştüm, her zaman görüşürüz. Yeni bir tartışma doğurmanın anlamlı olmadığını anlattım arkadaşlara. Gereğini konuştuk.

-Peki Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ile Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı’nın üniversite taleplerini nasıl değerlendirdiniz?

-İlçe belediye başkanlarının bölgeleri için ‘hizmet istekli’ talepleri gayet normaldir. Bunu Selçuklu da isteyebilir, Meram da, Karatay da… Fakat üslup çok önemli. Buna dikkat etmemiz gerekiyor. Dediğim gibi yeni bir tartışma doğurmamamız lazım.

-AK Parti İl Yönetiminden milletvekili adaylığı için istifaların olacağı konuşuluyor; kimler istifa edebilir?

-Herkes istifa edebilir, herkes aday olabilir. Bizler AK Parti İl yönetimi olarak Başbakan’ımızın misyonunu en iyi şekilde temsile çalışıyoruz. Onun tüm dünyayı ilgilendiren icraatlarına Konya’dan katkıda bulunabiliyorsak ne mutlu. Hedefimiz, Başbakanımızın Konya gibi bir derdi olmasın, bu derdi de biz memnuniyetle yükleniyoruz. Yönetimdeki arkadaşlarımızın da böyle düşündüklerini biliyorum.

(Bu arada Mustafa Kozan ve Hasan Ekiz’in özel hayat gerekçesiyle daha evvel istifa ettiklerini, Abdullah Ağralı, Mustafa Limoncu ve Leyla Erdal’ın da vekillik iştiyakıyla görevlerinden ayrıldıklarını öğreniyoruz.)

-Milletvekilliği için sizinle görüşmeler oluyor mu?

-Oluyor. Kimi nabız yokluyor, kimi destek istiyor. Sadece Konya’dan değil, İstanbul’dan ya da yurtdışından aday adayı olma eğilimindeki kimseler bize düşüncelerini aktarıyorlar. Milletvekili adaylığı konusunda kurumsal olarak belirlediğimiz bir tavrımız var; adaylara eşit mesafede olacağız. Kimsenin peşine düşmeyiz; bir de mevcut milletvekillerimiz var. Onları tartışmaya açmayız. Başkaları tartışabilir ama biz milletvekillerimizi tartışmayız. Bir de şunu söylemek lazım: İl teşkilatı bu sürecin sadece bir parçasıdır.

-Başvuru için kaç lira talep edeceksiniz?

-Bunu da belirlemedik. Bir de bu işi ticari bir işlem gibi görmemek lazım. İnsanları küstürmeden en doğru kararların verilmesi gerekiyor. Kimse parayla bir mevki elde etmiyor. Bunlar sadece siyasi partilerin işlettiği çeşitli mekanizmalardan. “Seçim geliyor, kasamız dolacak” diye bir yaklaşım taşımıyoruz.

-Peki Bozkır’da ayrımcılık yaptınız mı?

-Ayrımcılık yapacaksak niye bölgeye gidip incelemede bulunalım? Böyle bir şey söz konusu değil. Başbakanlık ilk etapta Konya Valiliği kanalı ile selden zarar gören işyeri ve konutlar için 225 bin lira gönderdi. Bu yardıma ek olarak 200 bin lira daha Konya Valiliği hesabına yatırıldı. Valiliğimiz de bu paraları selden zarar gören şahıslara teslim etmiştir, belediyelere değil. Ayrıca Çağlayan beldesinden daha sonra iki talep gelmiştir ve bu talep de değerlendirilerek 30 bin TL buradaki vatandaşlarımıza gönderilmiştir.

-CHP Konya Milletvekili Atilla Kart’a ne diyorsunuz? Sorduğu sorular için “Niye Vali cevap vermiyor da İl Başkanı cevap veriyor” dedi. Siz neden üstünüze alındınız?

-Olayın hemen ardından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, milletvekilleri ve Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ile birlikte bölgeye giderek incelemelerde bulunduk. Milletvekillerimiz ve parti yönetimimizdeki arkadaşlar da bölgede incelemelerde bulundular. Dolayısıyla bu olayda muhataplığımız söz konusu. Bir de Atilla Bey bunu hep yapıyor. Cevabını çok iyi bildiği konuları bile ‘soru’ olarak gündeme getiriyor. Onun sorularında siyaset itham ediliyordu. Biz de bu ithamlara cevap verdik.

***

Bu arada Ahmet Bey, kendisi milletvekili aday adaylığını düşünmüyor, meraklananlara haber etmiş olalım.

Keşke onun düşünmediğini başkaları düşünseydi.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
9 Yorum