Seyit Küçükbezirci

Seyit Küçükbezirci

720 yıl önce Konya’dan Sögüt’e giden sancak yeniden Söğüt yolunda

TARİHİ TÖREN İÇİN VALİ YAKUP CANBOLAT TALİMAT VERDİ

SEYİT KÜÇÜKBEZİRCİ’NİN ‘MÜELLİFİ’ OLDUĞU PROJEYİ KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ UYGULUYOR

‘BEYLİK ALÂMETLERİ’ CUMARTESİ GÜNÜ SÖGÜT’TE BİLECİK VALİSİ’NE TESLİM EDİLECEK

ÖN PROJE - PROJENİN GEREKLİLİĞİ: MİSYONU, VİZYONU

Gelecekte Selçuklu Devleti ve Osmanlı İmparatorluğu'nu kuracak olan 24 Oğuz Boyu mensupları, Malazgirt Zaferi'nden (1071)yaklaşık yüz yıl önce Anadolu'dadır.

seyit-kucukbezirci--(1)-001.jpg

Büyük Selçuklular'la ekonomik, sosyal, siyasal anlaşmazlıklar Oğuzlar'ı yeni yurt bulma eylemine zaruri olarak itelemiştir.

Büyük Selçuklu Sultanı Alpaslan'ın 1071 de, Malazgirt 'de Bizans Ordusunu mağlup edip dağıtması, Anadolu'ya yerleşme mücadelesi veren Oğuz Boyları'nın nefes almasını sağladı, fetihlerini de daha da dinamikleştirdi.

Yalnız şu var ki; Sultan Alpaslan Bizans ordusunu yendikten sonra Anadolu içlerine yürümedi, Malazgirt'ten ordusunu alıp ülkesine döndü.

Anadolu'da " Yurt Tutma Savaşları " veren Oğuz Boyları, Kutalmış Oğlu Süleyman'ın yönetiminde 1075 de İznik'î başkent ilan etti. İznik 17 yıl boyunca Anadolu Selçuklu Devleti'nin "ÖNBAŞKENT'liğini yaptı. Fakat yoğun savaşlar nedeni ile Devleti devlet yapan adalet, sağlık ve eğitim gibi kurumlar tam oluşturulamadı.

İznik 1097 yılında Haçlı saldırıları sonucunda kaybedilince Anadolu Selçuklu Sultanı l.Kılıçaslan Konya'yı başkent yaptı.

1097 yılında başlayan Haçlı Seferleri 1192 ye kadar devam etti,95 yıl süren bu savaşlarda bütün Avupa Hıristiyan Devletleri Anadolu'ya ordular gönderdi.

-  Birinci Haçlı Seferi'ni 1096-1099 yılları arasında l.Kılıçaslan karşıladı.600.000 kişilik Haçlı Ordusunu büyük bir bozguna uğrattı.

- İkinci Haçlı Seferi, Fransa Kralı VII. Louis ile Alman İmparatoru III. Konrad komutasında Anadolu'ya girdi. Savaş Anadolu topraklarında 1147den 1149 a kadar sürdü. Haçlıları Anadolu içlerinde .Selçuklu Sultanı Sultanı, Mes'ut ağır bir mağlubiyete uğrattı.

 

- 3.Haçlı Seferini 1189 yılında Selçuklu Sultanı 2.Kılıçaslan Konya yakınlarında Bağırsak Boğazı'nda karşıladı. Haçlılar Selçuklu Devleti'nin Başkenti Konya'yı ezmek, Anadolu'daki Türk hakimiyetine son vermek amacındaydılar.1189 yılından 1192 yılına kadar süren Haçlı Seferi ordularının başında Alman İmparatoru Friedrich

Barbarossa bulundu. Bu savaşlarda 100.000 kişilik Haçlı Ordusu imha edildi. Avrupa Hıristiyan Krallıkları. Selçukluları Anadolu'dan atamayacaklarını anladı.

seyit-kucukbezirci--(3)-001.jpg

2.Kılıcaslan'm Miryokefalon Zaferi'nden sonra .tarihçiler tarafından Anadolu " Türkiye "olarak anılmaya başladı. Miryokefalon Savaşı " Anadolu'yu Türk Yurdu Yapan Savaş "olarak tarihe geçti.

1,2,ve S.Haçlı Seferlerini mağlup eden " Muzaffer Komutanlar", "Dede. Baba. Oğul: 1.Kılıcaslan,Sultan Mes'ut,2.Kılıcaslan 1096 dan 1192 ye kadar 95 yıl süren Haçlı Seferleri sırasında Haçlı orduları. Selcuklu topraklarına giremedi.

1300'lere doğru Anadolu Selçuklu Devleti Moğol istilasına uğradı;güçsüz duruma düştü. Konya'da Selçuklu Sultanı olan Sultan S.AIaaddin Keykubad (1298-1302) Anadolu'da " Beylik " kurma savaşında olan .sayılan yirmiye yaklaşan Oğuz Boyları arasında Söğüt dolaylarının "Uç Beyi " olarak ,Kayı Aşireti Reisi Osman'ın Uç Beyliği niteliklerine sahip olduğu kanaatine vardı; gelecekte Osmanlı Devleti'nin " Kurucusu "olacak Osman Bey'i keşfetmişti.

1298 yılında ,3.Alaaddin Keykubad ,Osman Beyin "Uç Beyliği Beratı"nı hazırlattı; " Beylik Alametleri " Berat, Kös, Hilat" Söğüfe gönderdi. Beylik Beratı ile birlikte birde nasıl beylik yapması gerektiğini öğütleyen talimat ekteydi.

3.Alaaddin Keykubad'ın Osman Bey'e gönderdiği Berat, Söğüt'te Kutsal Eşyalar olarak kabul edildi. Türkmenler uzun süre ziyaret etti.

BİLGİ NOTU :

Berat't n 1880 de yazılmış el yazması bir kitaptan kopyalanan nüshası Konya Büyükşehir Belediyesi Koyunoğlu Müzesi'nde muhafaza edilmektedir.

Nüshanın ilk sayfalan ekte sunulmuştur.

seyit-kucukbezirci--(2)-001.jpg

KONYA'DAN SÖĞÜT'E

SULTAN 3.ALAADDİN KEYKUBAD'DAN OSMAN BEY'E

İMPARATORLUK DOĞURAN BERAT

 

PROJE SAHİBİ: KONYA VALİLİĞİ

PAYDAŞLARI :KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ-SÖĞÜT KAYMAKAMLIĞI

KATKISI GEREKLİ KURUM VE KURULUŞLAR

KOTEV

SELÇUK,NECMETTİN ERBAKAN,KARATAY ÜNİVERSİTELERİ

GÜZEL SANATLARJARİHJASARIM FAKÜLTELERİ

S.Ü DİLEK SABANCI DEVLET KONSERVATUARI

KONYA OLGUNLAŞMA ENSTİTÜSÜ

KONYA KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

RAHVAN AT BİNİCİLİK KULÜBÜ / DERNEĞİ

KONYA YARIŞ ATLARI YETİŞTİRİCİLERİ DERNEĞİ

EREĞLİ AT YETİŞTİRME ÇİFTLİKLERİ

SÖĞÜT YOL GÜZERGAHINDA UĞRANILAN İLÇE BELEDİYE VE KAYMAKAMLIKLARI

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER DAİRE BAŞKANLIĞI

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER DAİRE BAŞKANLIĞI

 

PROJE HAZIRLAYICISI:  KONYA FİKİR SANAT KÜLTÜR ADAMLARI BİRLİĞİ DERNEĞİ

PROJE YÜRÜTÜCÜLERİ: KONYA FİKİR SANAT KÜLTÜR ADAMLARI BİRLİĞİ DERNEĞİ

AV.FATMA POLAT DERNEK BAŞKAN VEKİLİ

SEYİT KÜÇÜKBEZİRCİ DERNEK BAŞKANI

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.