• BIST 78.844
  • Altın 125,483
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Konya 20 °C
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında
  • Binlerce öğrenciyi üzecek haber
  • Bireysel Emeklilikte 2 ay sabret bin lira al
  • Market zincirlerinin sahibi FETÖ'den gözaltında

İç savaş

M. Faik Özdengül

Geçen çarşambadan beri gündemden uzaktım. Haber dinlemedim. İnterneti açmadım. Televizyon seyretmedim. Gazete okumadım. Bu hiç bir sorun oluşturmadı bende. Bugün döndüm şehre. Açıp baktım eksiği telafi için. Şimdi de hazım problemi yaşıyorum bu anda. O kadar çok şey olmuş ki. Önceleri de olmuştu. Elli yıl önce. Yüz yıl önce. Beş yüz yıl. Bin yıl.

Her seferinde konuşuldu neler olup bittiği. Kuyruklu yıldız çarpacaktı dünyaya 1800’lerde. Kadınlar bunu konuştu kapı önlerinde. Yorumlar yaptılar. Korktular. Çareler aradılar. Kıyamet kopacak dediler. Endülüs’ten çıkarılırken Müslümanlar inanamadılar neler olduğuna. Parça parça olmuşlardı önce. Sonra da yutuldular. Hep savaş vardı bir yerlerde. Bitti denildiği zamanlarda daha da yoğunlaştı. Birinci, ikinci dünya savaşları. Ondan sonra olmaz artık denildi. Hep daha da yoğun yine yaşandı. Şimdilerde de yaşanıyor. Çünkü savaşların aslı barıştır demişti Hz Pir.

Hep güç arayışı. Yaşamın ana şeması hiç değişmedi. Adem’in iki oğlunun kavgası hiç bitmedi. Bitmeyecek de. En ilkel dürtü güç. İnsanın bilinçdışındaki iki temel dürtüsünden biri. Yaşam ve ölüm. Haz ve saldırganlık. Birisi keyfe diğeri korunmaya yönelik. Bunları dengeleyip bastıracak ve olumlu kullanacak olgunlaşmış bir ego oluşturma faaliyeti de bize yüklenmiş görev. Yaşamın sınav olması bu yüzden. Sıkıntılı problemli insanları dinlediğinizde bu olgunluğa ulaşmamış olanlar hep sızlanır biliyorsunuz. Hep benim başıma geliyor derler, yanı başlarında savaşlar yaşandığı halde. Her nimetin bir külfeti olduğunu ya öğrenmemişlerdir ya da unuturlar sık sık. Öyle der Hz Pir: “Her nimetin bir gamı vardır.” Her şey bedeliyle. Sahip olduğumuz iyilik ve güzelliklerin sayısı daha da fazla oysa. Bir hikaye anlatmalı burada sanırım.

Bir sakanın eşeği vardı. Aç, susuz, hasta, zavallı. Ne derseniz deyin. Bakımsızlıktandı. Sahibinde yok ki buna yedirsin. Seyisin biri gördü eşeği. Sahibini payladı. Ne bunun hali böyle diye. Eşek umutlandı. Sızlanıp duruyordu. Belki de sızlandığı için eşek diye anlatıldı hikaye bilemiyorum. Seyis sahibinden izin istedi. Biraz ver buna ben bakıyım dedi. Padişahın tavlasına götürüyüm. Orada bakım iyidir. Götürdü eşeği. Bakımlı atların olduğu padişah ahırına. Eşek şaşkınlıktan bakakaldı o bakımlı taylara, atlara. Hepsinin yiyecek ve içecekleri zamanında fazlasıyla veriliyordu. Buna da verdiler. Keyfine diyecek yoktu. Derken davullar öttü. Bir velveledir koptu. Bağrışlar çağrışlar. Sefer var. Savaş var. O atların hepsine eyerler yüklendi. Doğruca savaş meydanına. Eşek bekledi günlerce. Sonra bir kısmı döndü. Her tarafları yara bere içinde atların. Seyisler bakıma aldılar her birini. Kiminde ok yarası, kiminde kılıç. Eşek anladı bu bakımın nedenini. Ben perişanlığıma razıyım dedi. Her nimetin bir bedelinin olduğunu da anladı.

Şehre geri döndükten sonra birden bire onca olan biteni nasıl hazmetmeli nasıl yorumlamalıyım? Bunu sordum kendime ben de. Hangi duygu? Duygumu anlamaya çalıştım. Donup kalmaydı benimki de. Bunca yaşananlardan benim sorumluluğuma düşen neydi? En önemli soruyu sordum kendime. Neden sorumluyum neden sorumlu değilim? Biraz yukarı çıkıp bakmak istedim önce olan bitene. Bireysel sorumluluklarıma baktım. Yeterince tam olarak yerine getiremediğimi fark ettim. Şimdilik dursun diğerleri önce kendi sorumluluklarımla ilgileniyim dedim. Onlardan biri de bu yazıydı. Önce buna odaklandım. Yazarken de yukarıdan baktım şehre. Şehrin yüksek bir tepesinde balkonum ve gece geç saatlerde yazdım. Gecenin görüntüsü, rüzgarın sesi, şehrin ışıkları bu olaylar olmadan nasılsa hala öyleydi. Her ne kadar yaşanan her iyi şeyin bedeli olduğunu yazmak istesem de zihnimin bir kenarı savaş kelimesiyle meşgul olmalı ki o yöne kaydı. İçimizdeki savaş ta dışarıdakinden hiç aşağı değil. Daha da büyük belki.

Tüm çabamız iç savaşı halletmek önce. Dışarıdakiler de içteki gibi hep devam edecek nasılsa.

www.pozitifdegisim.com

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Bilge Barbar
15 Ağustos 2008 Cuma 12:57
Ölüm yoksa, ciddiyet de yoktur.
Ben tebrik etmeyeceğim. Dost acı söyler...
Kalbi selime ulaşmamışların, nefsi bir tahrik ile cihad narası atmaları herkes gibi sizide müteessir etmişe benziyor.
Ruhi kemâlata ermeden dünyayı düzeltmeye çalışanların hatası anlaşıldı. Ancak gazayı tümüyle hayatından çıkaran insanların düştüğü zavallı durum mümine yaraşır mı? İstikametsiz, ülküsüz, kırmızı cizgisi olmayan, şöyle yaparsak bu adam bizi öldürür denilmeyecek kadar silik Müslüman tipi mi arzu ediliyor? Bu tip kim tarafından sipariş edildi? Kimin işine yarıyor?...
Hikmetli sözler vardır. Kainatta olan ayetler vardır… Ayetler sadece Kur’anda değildir. Ancak bizi mü’min yapan şey bu ayetlere Kur’an penceresinden bakmak değil midir?.. Şakirtlik ilk önce nerede ortaya çıkmış acaba?
Endülüs gaza fikrinden mahrum olduğu için izmihlale uğramış olmasın? Kafir, Mekke’den silahlanıp çıktığında “savaşa gerek yok, biz onları kamil tavrımızla imana getiririz” mi dedi Nebi? Yoksa kılıcını mı biledi?.. Gövdeni siper etmez isen, hayasız akının sonu gelir mi sandın? Uğruna ölümü göze alacağı bir değeri olmayan kişi Hz. İnsan olabilir mi? Veya şöyle soralım: Durumu ciddiyetini koruyor mu?
İslam bize bir mükellefiyet yüklemiyor mu? İslamı hobi nev’inden yaşayan, sıfır riskle yaşayıp her sene umreye giden, dini hayatın kültürel bir rengi olarak görenlerden olmamız mı isteniyor?
Allah bizi hicretin hikmetine erdirsin, izmihlali görmeden istiklalin kıymetini bilenlerden etsin.
85.105.205.138
faruk altınok
14 Ağustos 2008 Perşembe 15:22
tebrikler
Faik bey,çok güzel anlatmışsınız içimizdeki çatışmayı,savaşı,çekişmeyi.
85.105.204.154
esma
14 Ağustos 2008 Perşembe 07:30
zıt ahenglerin bütünü
bi haftayı yazıyı tevafuk bu ya içimde bir savaş kıyasıya devam ederken okudum...bunun bir güç savaşı olduğnu bilmekse beni rahatlattı..madem savaşlar aslında barıştı öyleyse yeniden oturup düşünmek farklı anlamlar yüklemek gerekti ..sorumluluklarımızı yeniden sorgulamak hayata ve yeni başlangıçlara sukunetle bakabilmek ...olgunlaşma yolunda bir adım daha...sevgi ve hürmetle
88.226.141.18
Sess..
14 Ağustos 2008 Perşembe 00:29
...
iç savaş,çok yorucu,yıpratıcı,bitmek bilmiyor da,başkalarını bilmem ama ben başedemiyorum,nasıl hakkından gelinirki,kime nasıl anlatılır,bu nasıl bi dert ki dermanını bulmakda bu kadar zor,neler yokki içinde en önemliside nedenine bu içimdeki savaşın onu bile bilmemek,her insan yaşarmı bu iç savaşı???
88.231.245.243
sevil köse
13 Ağustos 2008 Çarşamba 23:21
eşek kadar olamadık
sayın yazar
kendinizle iç muhasebe yapmışsınız,hepimizin her zaman yapması gereken muhasebe,içimizdeki muhasebe bizi dogruları görmemize vesile olur,hani diyorsunuzya içe dönün işte bu anlamda iç muhasebemiz yanlışlardan dönme yoludur diyorum.eşek hikayenizde çok güzeldi,eşegin perişenlıgına şükür etmeside insanların şükür etmeyi bilmesi anlamında takdire şayen.dışardaki savaşlarda güçlü olanın zalimligi diyorum,ortadoguda yaşananlar yıldırma politikası,küçük balık büyük balıga her zaman yem,her yerde anlaşılmaz bir şekilde silahlanma var,peki ne işe yarıyor,insanlar ölüyor,şehirler yok oluyor,tarih yok oluyor,çocuklar anasız,babasız kalıyorlar hatta ölüyorlar bir hiç ugruna,toprak degil asıl hedef güç,hangi güç başka ülkelerin savaşından rant alan güç,döne döne akan kandan yararlanarak kendine güç katıyor.
kim çıkardı savaşları,kim koydu sınırları,kim ayırdı dünya insanlarını,artık savaş degil bu gördüklerimiz,katliam,çünki savaş iki devletin askerleriyle yapılır sivil halk korunur,bu gün ise haroşimaya atılan bombanın yıl dönümünde yine altmışüç yıl sonra bile insanlar,çocuklar kadınlar kobay olarak kullanılıyor,biri çıkıpta dur demiyor,ne kadar kan o kadar toprakmı,hayır amaç oda degil peki ne? hepimizi bir Amerika eyaleti yapmak için sinsi planlar içindelerde ondan,bizse dışardan güdümlü ounları görmeyip birbirimizi yiyoruz,tabiricaizse sizin hikayedeki eşek bile savaşa giden atlara nasıl bakım yapıldıgını farkedip haline şükür ediyorda,bizim insanımız bu dışardan güdümlü oyunu farketmeyip tek yürek tek bayrak olmayı nasıl düşünemiyorlar,bu gidişle tarih kan yazar,döner döner birdaha yazar,barış nutuklarıda ülkelerin tozlu raflarında yerini alır.
saygılarımla
85.110.144.38
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim