• BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Konya 6 °C
  • Eski Akdeniz Üniversitesi Rektörü Kurtcephe: Gülen bana cenneti vadetti.
  • AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı: Cumhurbaşkanı adayı milletvekili adayı olamayacak
  • Bakan Yılmaz: Hiçbir öğrenci tercih etmediği bir okula kaydedilmeyecek
  • Eski Akdeniz Üniversitesi Rektörü Kurtcephe: Gülen bana cenneti vadetti.
  • AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yazıcı: Cumhurbaşkanı adayı milletvekili adayı olamayacak
  • Bakan Yılmaz: Hiçbir öğrenci tercih etmediği bir okula kaydedilmeyecek

Hükümet inat uğruna değil, inanç uğruna kurulmalıdır

Salih Sedat Ersöz

Yücel Kemendi kardeşim dünkü ‘İnadına AK Parti CHP Koalisyonu’ başlıklı yazısında, kurulacak Ak Parti – CHP koalisyonunun ülkemize huzur getireceğini, toplumdaki aşırı gerginliği ortadan kaldıracağını yazmış.

Dahası bu koalisyonun yeni Anayasa yapabileceğini ve yeni Türkiye’nin inşası projesini gerçekleştirebileceğini kaleme almış. Bunların gerçekleşmesi için de, CHP’nin bugüne kadar ki huyundan vazgeçmesi şartına bağlamış. Ve yazısının sonunda da, bu koalisyon kurulur da yürümezse o zaman yapılacak bir seçim sonunda, Ak Parti’nin tek başına iktidara geleceğini belirtmiş.

***   ***   ***

Yücel kardeşim bu yazısını, sanki benim daha önceki yazılarıma istinaden yazmış gibi… En azından ben böyle düşünüyorum, onun için de cevabi bir yazı yazmak vacip oldu.

Ak Parti – CHP koalisyon hükümetinin ülkeye huzur getireceği ve toplumdaki aşırı gerginliği ortadan kaldıracağı tam bir hayal… Tamam bunun hayali bile güzel ama hayaller gerçek olmadıkça bir yararı olmuyor.

Daha önce kurulan sağ ve sol partiler arasındaki koalisyonlar, gerginliği kaldırıp ülkeye huzur getirdi mi? Şöyle geriye doğru dönüp bir bakalım.

Siyasi tarihimizde 1962 yılında CHP – AP hükümeti, 1974 yılında CHP – MSP hükümeti, 1991 yılında DYP – SHP hükümeti, 1997 yılında ANASOL-D hükümeti ve 1999 yılında DSP – MHP - ANAP hükümeti olarak sağ ve sol partilerin koalisyonları kuruldu.

O koalisyonlar ülkedeki gerginliği ortadan kaldıramamış ve toplumdaki gerginlik hâlâ devam ediyor olmalı ki, şu anda da gerginliğin kaldırılmasından söz ediyoruz. Bu nasıl bir sihirli değnek ki Ak Parti – CHP koalisyonu kurulacak, gerginlik bitecek, ülkeye huzur gelecek.

Güzel kardeşim; Toplumdaki gerginliğin ortadan kalkması sağ ve sol partilerin koalisyonu ile değil, bizim siyasilerimizin kullandıkları gergin dili terk etmeleri ile mümkündür. Gerginliği oluşturan da bizatihi kullanılan dil ile ilgilidir. Acı dil ve yıpratıcı söylem değişmediği sürece kurulacak hiçbir koalisyon gerginliği sona erdiremez. Dil tatlıya, söylem yapıcı hale dönüşürse de, hangi hükümet kurulursa kurulsun gerginlik olmaz.  

Bir an için gerginliğin azaldığını kabul edelim. Peki bu koalisyon sona erince ne olacak? O zaman başlayacak olan birbirini suçlamalarla gerginlik daha da artmayacak mı? Böylesine geçici bir yumuşama olsa bile ülkeye ne fayda sağlar?

***   ***   ***

Ak Parti – CHP koalisyonunun yeni Anayasa yapabileceği ve yeni Türkiye’yi inşa edebileceği de hiç gerçekçi değil. Bu iki parti hangi temel konularda aynı şeyi düşünüyorlar da, yeni Anayasayı yapabilecek ve yeni Türkiye’yi inşa edebilecek?

Ak Parti’nin çıkardığı her yasayı Anayasa Mahkemesine taşıyan bir CHP var. Bu CHP ile mi yeni Anayasa yapılacak? Anayasa’nın hangi maddesinde anlaşabilecekler? Temel ilkeler de mi, halkın dini yaşayışının tamamen serbest olmasın da mı, tam demokrasiye geçişte mi, Eğitim konusun da mı, Dış politika da mı yoksa Ekonomi de mi? Bu konuların hangisinde ortak bir düşünce de buluşup Anayasa maddesi yazılacak? Paralel yapı ile beraber hareket eden CHP ile, bu konuların hangisinde ilerleme sağlanarak yeni Türkiye inşa edilecek?

***   ***   ***

Peki Yücel kardeşim; CHP’nin bugüne kadar ki darbeci, maneviyata düşman, halkın dini ve kültürel değerlerini küçümseyen, halktan uzak ve tepedeki bir avuç seçkin grupla hareket eden tavrını bırakacağına ayrıca senin de belirttiğin gibiülkenin anasını ağlatan tutucu-bürokratik siyaset geleneğinden” uzaklaşacağına gerçekten inanıyor musun?  Ben, bütün bunlara inandığını zannetmiyorum. Ayrıca hükümetler, inat uğruna değil, inanç uğruna kurulmalıdır.  O inançta CHP'de görülmüyor

***   ***   ***

“Kurulacak Ak Parti – CHP hükümeti yürümez ise o zaman yapılacak bir seçimde Ak Parti tek başına iktidara gelir” cümlesi de tarihi gerçeklere tamamen aykırı… Yukarıda yazdığım sağ ve sol partiler arasında kurulan koalisyonlardan sonraki seçim sonuçlarına bakarak sağ partilerin ne hale geldiğini ve nasıl eriyip gittiğini görünüz. Bu konuda, daha önce yazdığım yazıyı tekrar inceleyiniz lütfen…

Bizim milletimiz sol parti ile yapılacak bir koalisyona asla sıcak bakmaz ve yapanı da cezalandırır. Bu hep böyle olmuştur, yine böyle olacaktır. Ak Parti, CHP ile yapacağı bir koalisyon ile kendisini bitirir. Zaten yapılan anketlerde de görülüyor. Ak Parti tabanı CHP ile koalisyona %80 oranında karşı çıkıyor. Ak Parti yönetimi, tabanın sesini dinlemez ise, bugünkü konumunu mumla arar hale gelecektir.

***   ***   ***

CHP’nin içinde yer aldığı bir koalisyonun zaman kaybettirmekten başka, ne ülkeye ne de Ak Parti’ye hiçbir yararı olmayacaktır. Bu koalisyon kurulduğu anda ne olacağını söyleyeyim. CHP’ye verilecek olan 8-10 Bakanlık bir anda talan edilecek ve sol militanlar oralara doldurulacaktır. O bakanlıklar alanındaki olumlu kazanımlar bir anda silinip atılacaktır.

Başbakan Davutoğlu daha dün denecek kadar kısa zaman önce; “Kılıçdaroğlu’na değil 4 yıl, 4 dakika bile bu ülke emanet edilmez. Daha siz Şişli’yi bile idare edemiyorsunuz Türkiye’yi nasıl idare edeceksiniz?” diyordu.  Şimdi CHP değişti mi? 4 dakika bile ülke emanet edilemeyen CHP ile nasıl koalisyon kurulup devlet yönetimine ortak edilecek?

Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu; Siz CHP zihniyetini iyi tanıyorsunuz. Bu CHP ile koalisyon kurup ülkeye de partinize de yazık etmeyiniz. Bu CHP zihniyetini devlet yönetimine ortak etmeyiniz. Bu şartlarda atılacak en doğru adım, MHP’nin dışarıdan destekleyeceği bir seçim hükümeti kurmak olacaktır. Sağlıklı ve mutlu yarınlar efendim.

 

 

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Ahmet Yusuf Çamoluk
16 Ağustos 2015 Pazar 16:59
16:59
CHP ne zaman devlet yönetimine ortak olduysa, devleti iliklerine kadar sömürmüştür. Bu onların tıynetinde var. Sadece merhum Erbakan hoca ile kurulan ortaklıkta CHP 'nin devleti sömürmesi biraz yavaş olmuş, buna rağmen o zaman bile tamamen engel olunamamış. Bu parazitlerin hükumete ortak olmalarına kim vesile olursa bu vebalin altından kalkamaz.
78.166.98.58
Salih Yanık
15 Ağustos 2015 Cumartesi 04:14
04:14
CHP ile koalisyon olmazmış neden? ABD ile koalisyon olur CHP ile olmaz öylemi? Çok sığ ve sıradan ve duygusal bir düşünce. Çok yazık
5.47.187.183
GOCA GONYALI
14 Ağustos 2015 Cuma 11:12
11:12
faso fiso, akepe, birakin chp yi seytanla dahi koalisyon yapar. tekrar erken secimde farkli bir tablo cikmaz cikacaginada inanmiyorum, cünkü erimeyi bu saatten sonra kimse durduramaz, tayyip erdogan yine meydanlara inecek, inmeside akepe.ye hic bir yarar saglamayacak sadece zarari olur,
62.218.141.140
Yücel Kemandi
13 Ağustos 2015 Perşembe 14:58
14:58
Muzaffer bey kardeşim beni de malum insanlarla aynı terazide tarttığınız için "Teşekkür ederim" başka yorum yapmayacağım. Sadece ERBAKAN dan bahsettiğin için yazacağım, Necmettin Erbakan bir tarihte CHP ile koalisyon yapmıştı GALİBA
78.171.117.220
Muzaffer Özen
13 Ağustos 2015 Perşembe 13:24
13:24
SALİH BEY KARDEŞİM YÜCEL BEYİN YAZISINA İLİŞKİN KARŞI YAZINIZI OKUDUM AYNEN BENDE SİZİNLE AYNI GÖRÜŞLERİ PAYLAŞIYORUM HATTA YÜCEL BEYİN YAZISINA YAPTIĞIM YORUMDA AŞAĞI YUKARI AYNI MİNVAL ÜZERE. YORUM YAPTIM ÇÜNKÜ AK PARTİ CHP KUALİSYONUNU KİMLER İSTİYOR BAKALIM.BİR CHP İSTİYOR. 2 AKPARTİ DÜŞMANLIĞINDA ÖNÜ ÇEKEN SOYGUNCU ÇETE DİYE BİLDİĞİMİZ TÜSİAT İSTİYOR. 3. HDP İSTİYOR MALUM ERMENİ ÇETE ÖRGÜTÜ. 4. PARALEL YAPI. HAİN FETO ÖRGÜTÜ.İSTİYOR 5 İSRAİL İSTİYOR.MALUM VAN MİNUTTAN SONRA KUYRUK ACISI VAR. 6 PKK NIN ARKASINDA TÜRKİYENİN KALKINMASINDAN RAHATSIZ OLAN OYUN ÜSTÜNE OYUN PEŞİNDE OLAN İNGİLTERE VE ALMANYA İSTİYOR. VESAİRE ÇOGALTMAK MÜMKÜN. BUNLARIN HEPSİ ŞER VE NİFAK ÇEVRESİ SİYONİST EMPERYALİST GÜÇLER.HAİNLERİN GAYESİ TÜRKİYEYE HAYIRLI HİZMETLER YAPMAK İÇİN DEĞİL TAYYİP ERDOĞANI VE AKPARTİYİ BİTİRMEK İÇİN AKILLARI SIRA OYUN KURUYORLAR.TÜRKİYE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL. AK PARTİ VE DAVUDOĞLU VE TAYYİP ERDOĞAN ESKİ LİDERLERE BENZEMEZ.. BUNLAR BASİRET SAHİBİ ERBAKAN HOCANIN TALEBELERİ. ERBAKAN HOCA KIRK YIL İSLAM DÜŞMANLARINI . SİYONİSTLERİN EMELLERİNİ EMPERYALİSTLERİN OYUNLARINI ANLATIP DURMUŞTU. MİLLET DE TÜRKİYEDE ESKİ TÜRKİYE DEĞİL. AKPARTİ CHP İLE KUALİSYON YAPMAZ YAPAMAZ YAPMAMALI. YOKSA KENDİ AYAĞINA KURŞUN DEĞİL BOMBA ATAR. SELAMLAR.....................
194.54.37.181
Salih Sedat Ersöz
13 Ağustos 2015 Perşembe 12:51
12:51
Yücel bey kardeşim; Farklı pencelerlerden bakmış olmamız ve farklı şeyler düşünmemiz, insanın doğasında var olan gayet normal bir durum. Seni seviyor ve muhabbetlerimi sunuyorum değerli kardeşim. Selam ve dua ile...
194.54.37.181
Yücel Kemandi
13 Ağustos 2015 Perşembe 10:31
10:31
Değerli kardeşim; görüşlerinize saygı duyuyorum. Cevabım yorum yok olacak. Çünkü benim baktığım pencere ile sizin baktığınız pencere tamamen farklı. Saygı ve muhabbetlerimle
5.47.167.41
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim