• BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Konya 10 °C
 • Kılıçdaroğlu'na adaylığı soruldu, o şiir yazdı!
 • AK Parti Sözcüsü Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oyunu açıkladı
 • Serin ve yağışlı hava geliyor! Konya'da 5 günlük hava durumu!
 • Kılıçdaroğlu'na adaylığı soruldu, o şiir yazdı!
 • AK Parti Sözcüsü Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oyunu açıkladı
 • Serin ve yağışlı hava geliyor! Konya'da 5 günlük hava durumu!

Dershanelerin kapatılması adaletsizliği giderir mi?

Salih Sedat Ersöz

Dershane tartışması bütün hızıyla sürüyor. Dershaneler birer eğitim yuvası olması hasebiyle böyle bir siyasi tartışmanın dışında tutulması gerekirdi. Ama olmadı. Gelinen süreçte hükümet ile dershanelerin kapatılmasına şiddetle karşı çıkan hizmet hareketi kılıçlarını çektiler.

Hükümetin kapatma konusunda tek gerekçesi dershanelerin adaletsizlik oluşturduğudur.

Bu konuda hükümetin elinde ciddi bir veri var mıdır? Varsa kamuoyu ile niye paylaşılmıyor? Hükümet bu konuda eğitim uzmanlarının görüşünü almış mıdır ve konu Eğitim Şurasında tartışılmış mıdır?

Bütün bu adımlar atılmadan, teknik olarak enine boyuna incelenmeden ve kapatmanın faydası ve zararı, eğitime getirisi ve götürüsü ortaya konmadan, konuyu siyasi bir tartışmanın içine çekmekle eğitime büyük bir darbe vurulmuş olur.

Her şeyden önce, “dershanelerin bir ihtiyaç mı değil mi?” sorusunun sorulması ve cevabının araştırılması gerekir. Bugün ülkemizde hizmet veren binlerce dershaneye çocuklarını gönderen veliler –ki bunun oranı genel olarak %70 i bulmaktadır- zorla, baskıyla değil kendi istekleri ile göndermektedirler.

Bu durum dershanelerin bir ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır. Siz bunu yasa ile kapatırsanız, bu ihtiyaç yasa dışı olarak hizmet vermeye devam edecektir. O takdirde şu anda bir velinin ödediği rakamın en az 8-10 kat fazlası ödenmek zorunda kalınacaktır. Bunu da ancak gelir durumu çok yüksek aileler yapabileceği için adaletsizlik ortadan kalkmayacağı gibi daha da artacaktır.

Zira dershanelerin kapatılması ile evlerde yasa dışı olarak başlayacak olan özel derslerden ancak %10-12 gibi bir azınlık faydalanacak ve onların lehine büyük bir ayrımcılık ortaya çıkacaktır.

Dershanelerin kapatılmasından sonra devreye gireceği söylenen Halk Eğitim Merkezlerinin, bu yükü kaldırabilecek gücü, bu ihtiyacı giderebilecek kapasitesi olmadığı gibi dershanedeki eğitim kalitesinin de oralarda yakalanamayacağı ve ilgi görmeyeceği aşikardır. Bu cümleleri Halk Eğitim Merkezinde ders veren bir kişi olarak kaleme alıyorum.

Kaldı ki dershaneler; zararlı faaliyet yapan, çocuklarımızı şerre, kötülüğe yönlendiren müesseseler değil, eğitim hizmeti veren kurumlardır. Bugün ülkemizde o kadar şer yuvaları var ki, bunlar açıkça faaliyetlerini icra ederken dershanelerin yasa ile kapatılması ve bunun da ülkenin en büyük sorunu imiş gibi gösterilmesi çok yanlış bir adımdır. Ayrıca eğitim hizmeti vermesinin yanında ticari bir müessese olan dershanelerin kapatılmasının yasal dayanağı var mıdır?

Dershanelerin ihtiyaç olmaktan çıkarılmasının tek yolu, okullardaki eğitim kalitesini arttırmaktan geçmektedir. Okulların eğitim kalitesi artar ve veliler, çocukları için ek bir eğitim hizmetine ihtiyaç duymaz ise o takdirde zaten dershaneler müşteri bulamayacağından kendiliğinden kapanacaktır. Aslolan da budur.

Yoksa eğitim yuvalarının yasakçılıkla kapatılması eğitim sorununu çözmez daha da içinden çıkılmaz hale getirir.

Ancak şu kadar var ki, dershaneleri yasa ile zorla kapatmak yerine, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olmaktan çıkararak faaliyetlerinin devamına izin vermek kabul edilebilen akılcı bir adım olur. Bendeniz bu tartışmaların sonunda hükümetin aklı selimle hareket ederek böyle bir karar alacağına inanıyorum.

Eğitimci ve akılcı bir gözle meseleye bakınca bu düşünceler çağrışım yapıyor. Dershanelere gelinceye kadar ülkemizde çözülmesi gereken o kadar çok problem var ki… Mesaimizi bu önemli problemlerin çözümü için harcamamız gerekmez mi?

TYB YENİ YÖNETİMİNİN İLK FAALİYETİ

Geçtiğimiz günlerde TYB Konya Şubesinin genel kurulu yapıldı ve değerli Mehmet Ali Köseoğlu kardeşim Başkanlığa yeniden seçildi. M. Ali Köseoğlu ve yönetim kurulunu tebrik eder, hayırlı faaliyetlerinin artarak devamını dilerim. Yeni yönetimin ilk faaliyeti “Siyaset ve Ahlâk” konulu 2. Ahlâk Şurası’nın toplantısı olacaktır. Böylesine önemli ve güzel bir faaliyetle bismillah diyerek işe başlamak hayırların kapısını açacaktır İnşallah. Mutlu yarınlar efendim.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
muhammed selvi
21 Kasım 2013 Perşembe 20:08
dershanecilik, eğitim midir?
Hizmet grubunun dışındaki dershaneler ticarethanedir. Çalıştırdıkları öğretmenlere (ortaklarsa hariç) ne kadar ücret verirler? Ortak açarlar öğretmenler, parayı görünce (1-2 yıl içinde) nasıl ayrılıp yeni bir dershane açarlar bunu siz daha iyi bilirsiniz. Hizmet grubunun bu işi neden yaptığını herkes biliyor. Zekileri ve hizmete kazandırılacakları ve bunların dışındakilere ne olduğunu herkes bilir. Şu yazınızın ne kadar sığ olduğunu dışarıdan bir görebilseniz...
94.120.194.103
Orhan
21 Kasım 2013 Perşembe 08:03
Dershaneler kapatılmalıdır.
Siz Milli eğitime neden güvenmiyorsunuz.Siz devletin okulundan mezun olmadınız mı.Neden devletimizin okulundaki kaliteyi arttırmak için çalışmıyorsunuz yazılarınızı ona göre yazmıyorsunuz da dershane derdine düştünüz.Özel okula dönüşün deniyor.Aynı paraya özel okul açın çocuklar özel okula gelsin size göre kalite olan yerden mezun olsun.Malum grubun şakşakcı medyası iftira atmakla meşgul insafsızca.sanki 10 yıldır bu grubu destekleyen bu hükümet değildi.Ben yalanlarını izlerken utanıyorum....
95.9.95.114
Orhan
21 Kasım 2013 Perşembe 07:58
Dershaneler kapatılmalıdır.
Veliler zorla değil kendi istekleriyle gidiyor diyorsunuz.Hayır veliler mahalle baskısı ile dershaneler gitmektedir.O gidiyor ben niye gitmiyorum diyen çocukları babalar borç bularak evine haciz gelerek göndermektedir.Dershaneler fırsat eşitliği yalandır. Her okula giden dershaneye gitmektemidir.Evet dershaneler parası olmayana adaleti olmayan bir ticarethanedir.Size göre ne hikmetse para verildi mi kaliteli para verilmedi mi kalitesizdir.
95.9.95.114
Orhan
21 Kasım 2013 Perşembe 07:52
Dershaneler kapatılmalıdır.
Salih bey dershanelerin kapatılması olayını ülkenin en büyük sorunu gibi gösteren maalesef malum cemaat ve onun şakşakcı yayın organlarıdır.pireyi deve yapan onlardır.Kendileri dershanecilikte %25 olmasına rağmen maalesef sesleri gür çıkmakta çamur atmaktan geri durmamaktadırlar.Dershane bir ihtiyaç değildir.Dershane babaların parasını çocukların kıymetli vakitlerini çalmaktadır.Okullarımızda eğitim kalitesi gittikçe artmaktadır.Dershaneler kapanacak çocuklar özgür olacak daha da başarılı olack
95.9.95.114
servet büyük
21 Kasım 2013 Perşembe 07:35
kapatalım ama
çok basit bir şey söyleyeceğim.bence dersaneleri değilde devlet okullarını kapatalım.eğitimle ilgilenen öğretmenmi varki, istisnalar var tabiki, hangi siyastçiyi bulsamda okul müdürü olsam,milli eğitim müdürü olsam diye onun peşindeler.
78.161.85.56
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim