• BIST 92.709
  • Altın 212,163
  • Dolar 5,4813
  • Euro 6,1912
  • Konya 3 °C
  • Medyada "Atatürk İlah değildir" tartışması... Kim ne yazdı?
  • Darbecilere 220 davada ağır ceza
  • Emniyet Genel Müdürlüğü'ne 10 bin bekçi alınacak!
  • Medyada "Atatürk İlah değildir" tartışması... Kim ne yazdı?
  • Darbecilere 220 davada ağır ceza
  • Emniyet Genel Müdürlüğü'ne 10 bin bekçi alınacak!

24 Haziran Seçimleri Ne getirecek?

Ahmet Ünver

24 Haziran seçimleri,  siyasi partiler ve devletimizin de yönetimi sistemi zaviyesinden yeni bir dönemin başlangıcı ve yürütme olarak da bir milat olduğunu sürekli olarak vurgulamaya ve hatırlatmaya çalışıyoruz. Bu yeni sistemde, Başbakanlık ve Başbakanlığa bağlı tüm kurum ve kuruluşlar tamamen Cumhurbaşkanına bağlanacaktır. Yeni sistemle, daha güçlü bir hükümet ve yürütme sistemi ile karşı karşıya kalınacaktır.  Devletimizin işleyişi ve işlerin yürütülmesi açısından oligarşik bürokrasinin sultasından kurtulmuş olunacak, daha hızlı ve seri bir döneme de geçiş sağlanmış olacaktır. Yüz yıllık Cumhuriyet tarihimizdeki bürokratik oligarşi ve vesayet sistemi de bu yeni sistem ile son bulacaktır.  Türkiye’de kurulan hükümetlerin ömrü ortalama 1,5 yıl olmuştur. Neden? Başka bir deyişle, 95 yıllık Cumhuriyet tarihimizde 65. Hükümet kurulmuştur. ABD üç yüz yıllık siyasi tarihinde 45. Başkanını daha yeni seçerken!  Parlamenter siyaset geçmişimiz zayıf koalisyonlarla doludur. Bu yeni sistem bu zayıf koalisyon dönemlerine de son verecektir.

 

Peki, nedir bu Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi? Artıları ve eksileri nelerdir?  Neler getirecek ve neleri de götürecektir? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, tıpkı parlamenter sistem gibi demokratik bir hükümet modelidir.  Bu sistemde Cumhurbaşkanı doğrudan halka karşı sorumludur; Halk, Cumhurbaşkanı ve Meclis’i kendisi seçer.  Halkın siyasetin merkezinde olduğu bir sistemdir; Halk, hükümeti doğrudan kurar ve ona doğrudan müdahale eder. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ndeki en mühim unsur millettir; Dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi için aynı zamanda “Millet Hükümet” sistemi de denilebilir.

 

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde, Parlamenter sitemde karşımıza çıkan, sistemi tıkayan ve sistemin çalışmasına engel olan arızalar, engeller ve inkıtalar bir daha yaşanmayacaktır. Parlamenter sistemi tıkayan, çalışmasına engel olan ve sıkıntıya sokan arızalar nelerdir?  Halk iradesi; 2007 yılında, Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçilmesini öngören Anayasa değişikliği yüzde 67 oranında destek alarak kabul edildi. İcra makamının Cumhurbaşkanlığına geçmesiyle, yürütme içinde çift başlılık ortaya çıkmıştır.  Bu duruma bağlı olarak, 16 Nisan referandumu ile Anayasa’nın, halkın ortaya koyduğu iradeye uygun hale getirilmesi ihtiyacı doğmuştur.  Vesayetin sonu; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistem’inin en önemli avantajı, siyaset dışı yollarla iktidar olma yoluna son vermesidir. Yürütmenin zayıflatıldığı dönemlerde etkili olan siyaset dışı güçlerin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde kendisini göstermesi mümkün olamaz. İstikrar; Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde yürütme organı Meclis’teki dengelerden etkilenmediği için siyasi istikrarsızlığın önüne geçilir. Böylece Türkiye’de geçmiş yıllarda olduğu gibi yönetim kargaşası yaşanma tehlikesi bertaraf edilir.  Kuvvetler ayrılığı; Doğrudan halk tarafından seçilen Cumhurbaşkanı ve ona bağlı yürütme organı Meclis içinden çıkmaz. Dolayısıyla parlamenter sistemde iç içe geçmiş olan yasama, yürütme ve yargı kuvvetleri Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde erkler birbirinden tam olarak ayrılır. Hiçbir kuvvet ve erk birbirine üstünlük kuramaz, kuvvetler birbirine karşı bağımsızlığını elde eder. Daha etkin bir sistem; Meclis dengelerine bağlı hükümetlerin bürokrasiye egemen olmakta zorlandığı parlamenter sistemin aksine, karar alma mekanizmaları çok daha süratli ve isabetli çalışır. İyi bir yönetimle birlikte hızlı ve kolay karar alabilmek, ülkenin çok daha güçlü şekilde gelişmesi ve kalkınması sağlar. Parlamenter sistemde, çift başlı bir yönetim vardır; Cumhurbaşkanı yürütme yetkisini başbakan ve bakanlar ile birlikte paylaşmaktadır. Bu da yetki kargaşasına yol açmaktadır.

 

24 Haziran seçimleri ile birlikte yüz yıllık Cumhuriyet tarihinde karşımıza çıkan, sistemden kaynaklı sıkıntılar ve arızalar bir daha yaşanmaması adına, içeride güçlü bir irade ile önlem ve tedbirler alınmaktadır. 15 Temmuz hain darbe ve işgal kalkışması bu sistem değişikliği için elbette ki itici güç olmuştur! Bugüne kadar bu sistemin işleyişinden beslenen dâhili ve harici güçler sistem değişikliği ile ilgili yapılması düşünülen her bir değişiklik çıkışını engelleyebilmek adına çok sert tepkiler vermiştir. Neden?  Güçlü bir yürütme için sistem değişiklik teklifini ilk defa rahmetli Özal döneminde görmekteyiz. Daha sonra, Demirel, Erbakan ve yürütme açısından sıkıntı yaşayan tüm hükümetler döneminde karşımıza çıkmaktadır. Bugün AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Lideri Devlet Bahçeli arasında devletimizin bekası ve milletimizin de birliği adına sistem değişikliği konusunda sağlıklı bir dayanışma ve birliktelik görüyoruz. Devletimizi bekası ve Milletimizin de birlikteliği için bir ve beraber hareket etmenin Hayırlara vesile olmasını  Sonsuz Kudret Sahibi Yüce Allah'tan  dilerim! Siyaset tarihimizde köklü bir değişiklik için siyasi parti liderleri arasındaki böyle bir dayanışma ilk defa oluyor desek abartmış olmayız! 25 Haziran sabahı, Türk Devleti ve Türk Milleti üzerinde hesabı olan tüm dâhili taşeron işbirlikçiler ve harici küresel güçlere karşı  Asil Türk Milleti  Cumhurbaşkanlığı  Hükumet sistemine geçtik şeklinde GÜR ve GÜÇLÜ bir SEDA ile cevap verilecektir,  diye düşünüyorum.

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
gonyalı
12 Haziran 2018 Salı 14:14
14:14
Evet İnce'den cevap vereceğiz Allah'ın izniyle. Oylar Muharrem İnce'ye, milletin garibanına.
46.196.211.183
gonyalı
11 Haziran 2018 Pazartesi 09:59
09:59
Tamam abi anlaşıldı. Tamam anladık inceden inceden anlıyoruz. AB'cilere, Nato'culara, ABD'cilere tamam. Anladık inceden inceden.
46.196.211.183
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2008 Memleket | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0332 352 16 16 | Faks : 0332 352 11 66 | Haber Scripti: CM Bilişim