ZOOM'a Yüksek Güvenlik Önlemi Geliyor

ZOOM'a Yüksek Güvenlik Önlemi Geliyor

Son birkaç ay içerisinde kullanıcı sayısını 10 milyondan 300 milyona kadar çıkaran Zoom platforma yeni bir güvenlik önlemi getiriyor. Zoom tüm kullanıcılara uçtan uca şifreleme sağlayacak.

Dünya genelinde milyonlarca kişiye bulaşan koronavirüs salgını çalışma alışkanlıklarımızı da radikal bir biçimde değiştirdi. Salgın nedeniyle dünyanın dört bir yanında on milyonlarca kişi evden çalışmaya devam ediyor. 

İnsanların evden çalışmaya başlaması ile birlikte ise online toplantılar yapabileceğiniz uygulamalar kısa süre içinde hatırı sayılır bir popülariteye ulaşmış durumda.   

O uygulamalardan en dikkat çekenlerden birisi de Zoom. 9 yıl önce kurulan ve aralık 2019’da 10 milyon kullanıcıya hizmet veren uygulama kısa sürede 300 milyon kullanıcı rakamına ulaşmış durumda.    

Ancak Zoom bir süredir güvenlik endişeleri haberleri ile de gündemdeydi. Şirket platformda yeni önlemler alınacağı bilgisini paylaştı. 

İngiliz Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Zoom tüm kullanıcılara uçtan uca şifreleme sağlayacak. Söz konusu özellik geçtiğimiz yıllarda WhatsApp mesajlaşmaları için gelmişti. 

Şirket, geçtiğimiz günlerde söz konusu özelliğin sadece ücretli üyeliği olan kişilere geleceğini duyurmuş ve ücretsiz kullanıcılara bu özelliği vermemesinden dolayı uzunca bir süre eleştirilerin hedefinde olmuştu. 

UÇTAN UCA ŞİFRELEME NEDİR? 

Uçtan uca şifreleme iki kişinin mesajlaşmalarının sadece bu iki kişinin görmesine izin veren güvenli iletişim biçimine verilen isimdir.  

Bu özelliği kullanan kişilerin mesajları, devlet kurumları, hacker'lar veya telekom şirketleri tarafından görülemeyecek.

hpjaayurl0qxlxkxh-skja.jpg

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler