Ziraat Bankası Müdürü’ne Birkaç Soru

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Doğrudan Gelir Desteği adı altında çiftçilere ödenmesi gereken  paralar uzun bir süreden sonra nihayet ödenmeye başlandı. Başlandı başlanmasına da bir sürü evrak  bir sürü git gelden sonra…

Elinde yeşil plastik dosyayla dolaşan toplam 3570 çiftçiye 167.221 dekardan toplam 1.672.000 YTL para köy köy ödenmeye başlandı.

Sabahın erken saatlerinde en ücra köyden kalkıp gelen o yaşlı insanlar bir yıl boyunca alacakları iki kuruş para için bankanın önünde çile çekerek paralarını almaya başladılar.. Hesaptan kitaptan haberi olmayan bu garibanların bir çoğunun kaç YTL alacakları hususunda en ufak bir bilgileri yok. Sıralarını bekliyorlar ve ne verdilerse alıp tekrar bir yıl sonra ödenirse gelmek üzere köylerine dönüyorlar.

Ancak ilgili banka şubesinin ödeme yaptığı vatandaşlar arasında ödeme ile ilgili olarak ciddi sorunlar ve zihinleri bulandıran sorular var. Zamanla alacağı para hususunda beklediğinden daha düşük rakamlarla karşılaşan vatandaşlar hemen İlçe Tarım’ın kapısını çalıyorlar. Şimdiye kadar Doğrudan Gelir Desteği alan bir köylüyle konuştum “kaç para alacağını biliyor musun?” El cevap: Hayır. “İlçe Tarım size bu konuda yardımcı olmadı mı?”, “Sadece evrakları verdim sormadım…”

Seydişehir İlçe Tarım’ın tespitinde 4445 YTL  doğrudan destekleme parası tespit edilen bir vatandaşın, bankadan kendine 4000 YTL ödeme yapılması üzerine vatandaş İlçe Tarım’a giderek tekrar hesap ettiriyor ve doğrudan destekteki muamma ortaya çıkıyor.

Bu örnekten yola çıkarak bazı soruların cevap bulması gerekiyor…

Sayın Banka Müdürü,

1-Destekleme parası alacak vatandaşların ne kadar kaç YTL alacağı, İlçe Tarım’ın vereceği bir liste ile ödeme yapılacak köyün listesi neden milletin görebileceği bir yere asılmıyor?

2-Ödeme yapılan vatandaşa kaç YTL ödeme yapıldığına dair imza attırılan dekontun bir kopyası neden verilmiyor?

3-Seydişehir’in en uzak köylerinden belki senede bir kere destekleme parası çekmek için gelen gariban vatandaşın bu işleri ‘nasıl olsa takip edemez’ mantığı ile mi yapılıyor?

4-Devlet destekleme parasını bankanıza aktarırken bu kadar kesim yaparsanız, size şu kadar ödül vereceğiz diye bir taahhütte bulundu mu?

5-Seydişehir’de 3570 çiftçiye 167.221 dekar destekleme parasından ne kadar kesinti yaptınız?

6-Her şeyden önce bankanızın böyle bir kesinti yapmaya hakkı var mı? Varsa hangi yasal sebebe bağlı bilmek istiyoruz?

7-Eğer herhangi bir sebeple para kesiliyorsa kesilen paranın bizzat tespit edilerek vatandaşa bildirilmesi gerekmiyor mu?

8-Mudilerin paraları ile millete hizmet veren kurumlar olan bankalarda insanlar, azarlandıklarını söylüyorlar, doğru mudur?

9-Destekleme parası ödenen köylere ziyaret gerçekleştirerek desteklemeden para alan vatandaşlara hesap defteri dağıttığınız hakkındaki duyumlar doğru mudur?

Sürçü lisanımıza verilecek mantıklı cevapları ya da yanılgılarımıza ışık tutacak açıklamaları alın teri kazançlı çiftçimize bir an önce duyurmak istiyoruz. İlgili makamların dikkatine…

 

   

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.