Zahit Akman geldi, hayırlı olsun!

Bir dönem Kanal 7'de hafta sonu haberlerini Ankara'dan sunan televizyon gazetecisi Zahit Akman, daha sonra Amerika temsilcisi olup Amerika'dan bildirir olmuştu da Ankara meydanı, Akif Beki'ye kalmıştı.

Kanal 7 Haber'in "alternatif" şeyler söylediği dönemde Ahmet Hakancılar ve Zahit Akmancılar gibi taraftarlıklar almış yürümüştü.

Uzun süredir Amerika’da Washington temsilciliğini sürdüren Akman ülkemizi yeniden teşrif ederek iktidarın listesinden RTÜK üyesi, arkasından RTÜK Başkanı seçildi. İyi de oldu. Tıraşlanmış da olsa Karaca’dan sonra eli yüzü düzgün birisi başkan oldu.

AKP desteği ile seçilen, yeni RTÜK başkanı, Fatih Karaca'dan görevi devralırken basına ilk açıklamasını, "RTÜK, Türkiye’nin gerçeklerine uygun yayın yapılmasına engel değil yardımcı olacak" şeklinde yapmıştı. Bu söylediklerinden neyi kastettiği anlaşılmasa da, kurumun tutumunda pek bir şey değişmeyecekmiş izlenimini veriyor. Yani, eski tas eski hamam, olmasından endişe ediyoruz.

Bir taraftan da anayasanın 133.maddesindeki değişiklikle birlikte Türkiye'deki bağımsız idari otoriteler arasında "anayasal kurum" niteliğini kazanan bir kurumun başkanının İlahiyat mezunu yani din bilimleri alanında üst düzey donanım sahibi olmasıyla, ekranları karartılmaya müstehak bazı kanalların zaman zaman kapatılmasının medya dünyasında bildik itirazların dillendirilmeye başlanacağı günler yakındır. Akşam’ın TV Editörü Burhan Ayeri, Akman’ın gelişini hazmedememiş olacak ki, ekranların Karaca dönemini arayacağını söyleyivermiş. Ayeri yine de Akman’daki “imaj” değişikliğini çok beğenmiş ve O’nu “geliştim ve değiştim” diyenler listesine kaydetmiş. Ne olacaksa!

Biz Akman’dan öncesini iyi biliyoruz. O’nunla RTÜK’te ve ekranlarda ne gibi değişimler yaşayacak asıl merak ettiğimiz o. Bekleyelim, görelim o halde…

Adile Naşit yeniden bizlerle

1980'li yıllarda ekrana gelen 'Uykudan Önce' programı ile tüm çocuklarının hayranlığını kazanan Adile Naşit Usta, animasyon olarak yeniden çocuklarla buluşuyormuş. Ağustos ayından itibaren özel bir TV kanalında ekrana gelmeye başlayacak 'Adile Teyze ve Kuzucuklar' programında Naşit’in, ölümünden 18 yıl sonra, üç boyutlu animasyonuyla çocuklara yeniden masallar anlatacağı gazetelere yansıyan haberler arasında. Çok güzel bir proje. Sabırsızlıkla bekleyeceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.