Yüreğinde merhamet olanlar için

Bu yazı yüreğinde merhamet olanlar içindir

 

 

Bu yazıyı yazarken içinde bulunduğum ruh halimi kelimelerle anlatamam, parmaklarım klavye de tuşlara gitmiyor. 12 yaşındaki Tuğçe’nin cansız bedeni Ölüm yolunun refüjlerinde yatarken siz ne düşünebilirsiniz ki?

 

O kadar yazı yazdım. 100 yıllık yolları kapattınız yapmayın, dedim. Konya Adana yolunun Ereğli bölümünün adı ölüm yoluna çıktı. O kadar insan hayatını kaybetti. Babalar, anneler, kardeşler, Üniversiteli gençler ve çocuklar… Bunları okurken vicdanlarınız hiç sızlamadı mı? Hani çözümleriniz? Bir Tuğçe’nin hayatından kıymetli ne olabilirdi. Hangi alt geçit, hangi üst geçit Tuğçe’den daha kıymetliydi. Onca ölüme rağmen buna çözüm bulmayanlar Tuğçe’nin cansız minicik bedenine bakarken kendi çocuklarının olabileceğini düşünmezler mi? Tuğçe’nin anne babasının yerine kendilerini koymazlar mı? Bu hesabı kim verecek? Allah Aşkına Cevap verin.

 

Ereğli girişinden çıkışına kadar yolları kapatan zihniyete sesleniyorum. Çözüm diye yaptığınız işlere gelin bir kez daha bakın. Bir de geride kalan ailenin haline kim geri getirecek Tuğçe’yi onlara, kim teskin edecek acılı anneyi. O ANNE BİR ÖMÜR YANACAK. Evinin her tarafında kızının izlerini görerek yanacak. Onları bu şekilde yakanlar siz de insaf yok mu?

 

İlçemizin ileri gelenleri bu yolda tasarrufu olanlar, yol üzerinde yapılması gerekenleri yapmayanları Allah’a havale ediyorum. Tuğçe’nin mavi önlüğünün kana bulanmasında vebaliniz varsa, vicdanınızda varsa başka Tuğçeler ölmesin diye harekete geçin…

 

Trilyonlar gitse de bir alt geçide bir Tuğçe eder mi? Sevgili okurlarım isyan ederek yazıyorum. Bir değil bin kere söylediğim için yazıyorum. Yol üzerindeki projeler hayata geçmediği için yazıyorum. Evladı olan her ana baba gibi bende mavi önlükleri içinde yatan kızı görünce çözüldüm. Bu kadar mı değersiz bebeklerimiz, bu kadar mı ucuz? Yol üzerindeki geçişleri kapatınca yoldan geçen araçların hızlarını hiç kesmediklerini, niye kapattıklarını bin kere sordum. Ya çıkın söyleyin Hangi Petrol istasyonu daha çok Gaz, Benzin, mazot satsın diye yaptınız? Bunun başka izahı var mı? Bunun bedelini bir küçük bedene daha ödettiniz sırada Ayşeler, Aliler, Hasanlar, Merveler mi var?

Biri çıksın yeter desin, bu son desin… Ne olur bir şey söylesin… Kazım Kara Bekir Okulunda yas vardı. Çocukların boyunları bükülmüş. Omuzları düşmüş. Her gün o yoldan gelenlerin halini görseydiniz insaf ederdiniz. Gözlerinden akan yaşlar öğrencilerin yüzlerinde iz yapmış. Öğretmenlerde ders yapacak hal kalmamış. Tuğçe’nin ölümünü anlatamıyor öğrencilerine, öğrenciler soruyor neden öldü öğretmenim? Alt geçicimiz olsaydı, üst geçidimiz olsaydı Tuğçe arkadaşımız aramızda olur muydu öğretmenim? Ne desin de cevap versin öğretmen, yetkililer siz verin?

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.