Yıllarca sürecek

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 14 04 2018’de Suriye'ye düzenlenen operasyonla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada "Tüm hedefler başarıyla vuruldu" denildi.

Pentagon’da bir basın toplantısı düzenleyen Dana White, “Bu operasyon ABD’nin politikasında bir değişiklik olduğu anlamına gelmiyor. Suriye’de rejimi değiştirme çabası da değil” dedi.

“Bu saldırılar haklı, meşru ve orantılıdır. Suriye rejiminin kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmaya devam etmesine yanıt niteliğindedir” diye konuşan White, sözlerini şöyle sürdürdü: “Suriye’de sorun istemiyoruz ama uluslararası hukukun böylesine feci bir şekilde ihlal edilmesine izin veremeyiz. Suriye’de hedefimiz IŞİD’i mağlup etmektir.’’

Bakanlık sözcüleri dün gece 3 farklı hedefteki 105 noktanın İngiltere ve Fransa ile koordineli olarak, başarı ile vurulduğunu onayladı. ABD’nin, hiç kimsenin uluslararası yasaları çiğnemesine göz yummayacağını söyleyen Pentagon sözcüleri, saldırıdan önce Rusya ile bir iletişimleri olmadığını da belirtti.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ABD’nin saldırısıyla ilgili gerekli değerlendirmeyi yaptı: ‘’Rejimin daha önce de çeşitli defalar yaptığı bu tür saldırıların cevapsız bırakılması düşünülemezdi. Bu bakımdan operasyonu doğru buluyoruz. Kimse bu kimyasal saldırının faili bedelini ödemesi lazım. Ancak kimyasal saldırıya düzenlenen bu hassasiyetin konvansiyonel silahlarla katledilen yüz binlerce masum sivil için de gösterilmesini istiyoruz." İfade etti.

‘Maalesef Suriye'de oynanan oyun başkadır. Suriye'de yapılan iş, önce rejimin zulmüne sessiz kalmak, ardından bir terör örgütünün el altından destekleyip sahaya sürülmesi, sonra da başka bir terör örgütüyle asıl projeyi hayata geçirmektir. Bunları kimse görmezden gelemez ama biz bunları hep konuştuk, hep söyledik. Biz bu oyunu çoktan çözdük. Biz eğer hedef DEAŞ'sa biz DEAŞ'la zaten savaşıyoruz ya. Biz DEAŞ'a karşı mücadelemizi verdik. Nerede? Fırat Kalkanı Harekatı'nda 3 bin DEAŞ'lıyı biz oralardan etkisiz hale getirerek attık.’ Dedi.. Cumhurbaşkanımız, bu konuda söylenebilecek her şeyi özetlemiştir.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, Suriye’deki tüm kimyasal silah stoklarının titiz bir uluslararası denetim altında imha edildiğini, bu nedenle ABD’nin suçlamalarının kesinlikle anlaşılmayacak türden olduğunu söyledi.

Söz uçar yazı kalır. Batılı ülkelerin yukarıda yaptıkları açıklamaları not almazsak, onların söyledikleri ve yaptıkları unutulur. İleride, bugünü açıklamakta güçlük yaşarız.

Şu anda uyguladıkları, 1980 yılında belirledikleri stratejinin, plan ve senaryonun aynısıdır. Bundan iki yıl öncede, Esad  kimyasal silah kullandığında yine Akdeniz’e gelmişlerdi. Fakat o zaman ABD’nin yanında İngiltere ve Fransa yoktu. Yine ABD çekip giymişti.

Neden sadece kimyasal silah kullanıldığında geliyorlar, diğer silahlarla masum insanlar öldürüldüğünde gelmiyorlar. Konunun can alıcı ve irdelenmesi gereken yönü bu olmalıdır.

Eğer var ise, bize de kullanır diye mi korkuyorlar. Neden ve niçin sorularının cevabı da ‘kimyasal hassasiyetlerinde’  gizlidir. Amaçları, gelmiş olmalarını haklı çıkarmak, kimyasalı bahane ederek marifetlerini sergilemektir.

Gelişlerinin önemli nedeni, ‘acaba!’ ‘kimyasal silah belki varsa!’ ihtimalini tamamen ortadan kaldırıp, başta İsrail olmak üzere Akdeniz de kendi güvenliklerini garanti altına almaktır.

Yukarıda ABD sözcüsü de açıkça itiraf etmektedir, ‘yıllarca sürecek’ demektedir. Bu gelişlerinin nedeni, bundan sonrası için yeni planlar yapmak ve strateji oluşturmaktır. Kendi önlerini açmak, ‘Geldik, ama yine geleceğiz’ demektir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın söylemiş olduğu gibi, kimyasal silahların öldürdüğü insanda, konvansiyonel silahların öldürdüğü can değil midir. Bölgemizde 40 yıldır insanların % 95’i konvansiyonel silahlarla öldürüldü. Batılıların silah sanayisinin ürettiği silahlar kullanıldı.

Oyunun içerisinde büyük oyun vardır. Saddam’da kimyasal silahları nedeniyle suçlanmışlardı. Saddam’ın kimyasal silahı olmadığını Batılılar kendileri yıllar sonra itiraf ettiler.

Yukarıda, Rus yetkilisinin yaptığı açıklamadan da anlaşılacağı üzere, Esad’ın kimyasal silahlarını eskiden yok ettiler veya kontrol altına aldılar. Olmayan silahın nesini imha ediyorsunuz!.

O zaman son kimyasal saldırıyı İsrail veya Batılılar yapmışta olabilirler. At izi ile it izinin yedi yıldır karıştığı bir Suriye’den bahsediyoruz.

SİZLERİ, sizlerin bölgemizde 40 yıldır yaptıklarınızı, plan, senaryo ve izlediğiniz stratejiyi ezberledik. Bölgenin halkları, masum insanları olarak; neden, niçin, nasıl, kim ve kimler sorusunun cevaplarını hemen buluyoruz artık. Bizler bu tür oyunlarınızı çok gördük.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.