Mehmet Tozoğlu

Mehmet Tozoğlu

YILBAŞI KUTLAYACAKLAR DA, KUTLAMAYACAKLAR DA OKUYABİLİR

Sevgili dostlar; 31 Aralık pazar gününü, 1 Ocak Pazartesi gününe bağlayan gece yılbaşı gecesidir.

Bu geceyi kutlayacak ve kutlamayacak olanlar, ikiye ayrılmış durum da…. Onlar da kendi aralarında iki sınıf olmuş. Kutlayacak olanlar nerede, nasıl kutlayayım telaşın da, kutlamayacak olanlar ise, acaba kendini bilmez bir İlahiyatçı çıkar da, kutlanmasında bir sakınca yoktur vizesini, alabilme ve duyabilme hevesi içerisin de… Bu gecenin anlayamadığım tek yönü ise, 31 Aralık gününün bir yılı daha geride bırakıp, ölüme bir adım daha yaklaştığımızın işareti olmasına rağmen, Ahiret için hazırlanmak yerine, kahkahalar atarak yeni yıla giriyor olmamızdır… Ne kadar ilginç değil mi?

Eveeeet! yılbaşı geldi çattı…. Zaman kalmadı artık.. Günler öncesi NOEL GECESİ için hazırlıklarını bitirmiş olanlar var. AMA kutlayacak olup ta, hazırlık yapamamış olanlar da var ya, ha! İşte onlara sesleniyorum… Haydi ne duruyorsunuz, zaman daraldı. Yeni yıl için hazırlık yapma zamanı geldi… Sabaha kadar eğleneceksiniz ya, hazırlıklarınızı ona göre yapın…. Nasıl olsa 1 ocak tarihi de tatil ohhhh! Ne güzel, yatacaksınız gün boyu…

Sende kutla bu geceyi aman! İhmal etme sakın… BUGÜN HRİSTİYANLARIN GÜNÜ unutma sakın…. Bugün Yılbaşı gecesi… Bir kibar ismi de namı değer NOEL GECESİ… Vay vay vay! İsmin ağırlığına bak, noel gecesi.. Noel ne demek biliyormusun? Hıristiyanlıkta Noel, belli bir tarihin yıldönümü olmaktan daha çok, insanlara bir “ışık” getiren “Tanrı’nın Oğlu”nun, yeryüzünde Tanrı’nın cisimleşmiş bir şekli olarak görünmesidir. Noel ile ilgili ve onun devamı olarak kutlanan diğer bir Hıristiyan bayramı Epifani’dir…

Ooooo! Neyse canım, neyse neee… Kutlayanlar ne kutladığını bilmiyor mu sanıyorsun……

Nerde kalmıştık haa! Hatırladım yılbaşı gecesi yapılacakları yazıyordum….İçkilerin en pahalısını alın, hindi eti iyi kızarsın, meyvelerin en güzeli donatılsın masaya. En güzel giyeceklerinizi giyin bu gece, nasıl olsa şeytan da işin içinde olacak bugün…. Şeytanı bol olana, melekler yaklaşmaz demeyin sakın…. Meleğe ihtiyaç yok, bugünü kutlayacak olan kimsenin. Kısacası gün bugün, senin günün… Sabahlara kadar dans et, hopla zıpla…… Hayat senin hayatın, kim karışır ki sana………

Aaaa! Ben aslında içten gelerek kutlamıyorum, eşe dosta uyum sağlamak için kutluyorum da ne demek, yiyiniz, içiniz israf da ediniz, ÇÜNKÜ NOEL GECESİ BUGÜN…. Müslüman olmayanların icat ettiği bir gün bugün …. Haydi oradan! ne alakası var ki? Ben de Müslümanım, ama yılbaşı gecesini de kutlarım, diyenlerin, en doğrusu da, Günahı ve sevabı bilmeyenlerin günü bugün…..

Bu geceye karışanlar yobazdır. Medeniyetten uzak, gün görmemiş insanlardır zaten. Onlar mı götürecek seni Cennete, Cehenneme….. Amaaan boşver… Sen doğru olanı bilirsin her zaman… YA ASLINDA Ebu leheb’ te hep ben bilirim derdi. AMaaaAN Öfffff be ya, neşemizi kaçırma şimdi, bunları düşünmenin hiç ama hiç zamanı değil ki….

Şimdi gelelim işin özüne ve Elhamdülillah Müslümanım diyenlerin safına……

CENAB-I HAK Kuran-ı Kerim de « De ki: Ey kafirler, ben sizin tapmakta olduğunuz putlara tapmam. Siz de benim mâ'buduma tapanlardan değilsiniz. Ve ben sizin taptıklarınıza asla tapıcı olmadım. Siz de benim mâ'buduma tapıcılardan değilsiniz. Sizin dininiz size, benim dinim bana. »

Bu Ayetleri bilen kardeşim Yılbaşı gecesini kutlayacağını aklımdan bile geçirmiyorum.. Müslümanım ben, başka dine mensup olanlara benzemeyeceğim diyenler olacağı gibi, bugün her zaman dan fazla ibadet edeceğim diyenler de olacaktır diye ümit ediyorum..

Ne dersiniz, Müslüman olarak biz de kutlayalım mı? yeni yılın gelişini… Ama nasıl biliyor musunuz? Durun canım hemen kızmayın bakın neler yapacağız bu gece…..

Normal bir gece gibi her zaman yapmamız gereken olan, Yatsı namazımızı kılalım, zikir edelim, Kur'an-ı Kerim okuyalım…. Bu gecenin diğer gecelerden farklı olmadığını bilmemiz ve ona göre hareket ederek, bu geceye kıymet vermediğimizi göstermemiz gerekir..…Haydi diyorlar ki Hz. İsa (a.s) bu gece doğmuş, o zaman Peygamber bizim Peygamberimiz…. Bilenler birer Yasin-İ Şerif, bilmeyenler ise, bir Fatiha, üç İhlas okuyarak, canımızdan çok sevdiğimiz Peygamberimize (s.a.v), Hz. İsa (a.s) ve tüm peygamberlerimizin ruhlarına hediye olarak gönderelim.

Müslüman’ım… Müslüman gibi kutlayacağım bu normal geceyi diyenlerin, şimdiden CENAB-I HAK yar ve yardımcısı olsun İNŞAALLAH… Yeni yılımız, İslam yılımız olsun…. Haydi o zaman, hediyemizi şimdiden gönderelim Tüm peygamberlere ve geçmişlerimizin ruhu için El Fatiha….

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum