Yarın Okullar Tatil Mi?

Herhalde son günlerin hit sorusu olmaya adaydır bu cümle: Yarın okullar tatil mi?

Bu sene kar yağışının ciddi şekilde devam etmesi biz Konyalıları biraz afallattı. Uzun zamandır böylesi yoğun şekilde kar yağdığını hatırlamıyorum. Çoğumuz için karın bu denli çok yağması yeni bir şey, en azından yaşı bizim aralıkta olanlar için.

Zorlu hava şartlarında minik yavruların okula gitmeleri zorlayıcı olduğundan, gerek İl Milli Eğitim Müdürlüğü gerek Valilik belli kararları alıyorlar. Hava şartlarının risk oluşturması söz konusu olduğunda, kamuoyunun da talebi bu yönde olursa görmezden gelinmiyor.

Sabah erken saatlerde minicik yavruların karda, kışta yollara düşmeleri hem onlar adına hem de anne babaları için endişe verici olduğundan ilkokullulara kar tatili makul görülebilir.

Bu kısımda bir sıkıntı yok, devlet kurumlarındaki yöneticiler de hava tahmin raporlarını, mevcut hava şartlarını dikkatle izliyorlar zaten.

Gel gelelim tatil olmuyor diye küçüklerden daha çok isyan eden kesime; Üniversitelilere.

Sosyal medya son günlerde bununla çalkalanıyor. Kar yağdı, ulaşım zor, gidemeyiz, gelemeyizciler türedi. Bunları diyenler liseli olsa bir miktar anlayacağım ama koca koca üniversiteli gençler bunları yapınca komik oluyor.

Necmettin Erbakan Üniversitesinin, Selçuk Üniversitesinin ve diğer üniversitelerin kurumsal twitter hesaplarına, ya da Rektörlerinin twitter hesaplarına twitler yağıyor. Neymiş, “Yarın okullar tatil mi?”

Hayır efendim değil.

Hadi İsveç, Norveç örneği vermeyeyim size, onlar çok başka bir coğrafya ve normal olarak kara kışa alışıklar. Peki Güney Kore’ye ne diyeceksiniz mesela? Ya Japonya? Japonya’da da kar yağıyor, hiç kar tatili diye bir şey duydunuz mu? Duyamazsınız ki, yok çünkü öyle bir şey. Japonya’nın çeşitli şehirlerinde insan boyunu aşacak miktarda kar yağdığında bile okullar yalnız bir günlüğüne tatil ediliyor.

Biz mi? Biz her olaydan tatil çıkarma derdindeyiz ne yazık ki!

Sağanak kar ve sert rüzgâr etkisini Konya’da üniversite okuyan gençlere gösteriyor da Tokyo’da okuyana göstermiyor mu? Konya’da 30 cm kar varda başka bir şehirde, başka bir ülkede yok mu?

Kızmayın arkadaşlar ama tepkilerinizde abartılısınız. Evet evet, abartıyorsunuz. Sizin yaşlarınızda A kişisi karda buzda, sabahın kör saatinde kalkıp işine gücüne gidebiliyorsa kusura bakmayın ama siz de okulunuza gideceksiniz!

25 yaşındaki sınıf öğretmeni Duygu Atmış’ı haberlerde görmüşsünüzdür. Van'ın Bahçesaray ilçesine 13 kilometre uzaklıktaki konteyner okula, yollar kardan kapandığı için mahallenin yardımlarıyla, katırla ulaşıyor.

İlk görev yeri ve 21 tane öğrencisi var. Demiyor ki bu karda okula mı gidilir, tam aksine tüm o zorlukları aşıp okula ulaşmanın kendisini mutlu ettiğini, çocuklara tek bir harf öğretebilmenin önemli olduğunu söylüyor.

Biz de üniversite okuduk, hala okuyoruz. Sizin o “dağın başı” muamelesi yaptığınız kampüslere bizler de çok gittik geldik, hala gidip geliyoruz. Karda, buzda düşün elinizi ayağınızı kırın falan dediğimiz yok ama sanki sadece size özel bir durum varmış gibi davranmayı da bırakın artık.

Çok mu zorlanıyorsun, kardan adım da mı atamıyorsun, o zaman devamsızlık hakkını kullan arkadaşım. Okul sana öyle bir hak tanıyor mu? Evet. O halde kullan o hakkını, 7/24 elinde telefon yöneticilere twit atmaktan da vazgeç artık. Devletin kurumları size eziyet etmek için bir araya gelip kafa yoruyor falan sanıyorsunuz ama yok öyle bir şey. Devlet sizin okullarınıza daha rahat erişiminiz için, yerel yönetimleriyle, üniversite yöneticileriyle, gece gündüz çalışıyor zaten.

Dünden farklı bugün ne okudunuz, ne öğrendiniz? Tatilleri bu anlamda bir fırsat olarak gördünüz mü onlardan haber verin.

Bu arada yurttan kar manzaraları şahane. Karın yağması kurak topraklarımıza şifa olacak. Kar bir felaket değil berekettir bunun da notunu düşelim.

Şu kadar yazdığımdan sonra maksadın hâsıl olduğunu düşünüyorum ben. Şimdi tekrar düşünün bakalım…

Yarın okullar tatil mi? Olmalı mı? Neden değil?

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum