Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Yanlışlardan çıkan doğrular

Bazen yanlışlardan doğru çıkar. Yanlış yaptığınızı düşünürsünüz ama o yanlışların doğruların kaynağı olduğunun farkına varamazsınız. Konyaspor Yönetimi, sezona, ligi orta sıralarda bitirecek, genç futbolcuların şans bulduğu ve bütçesi daha küçük bir takımla başlamak istedi. (Ahmet Şan’ın 5. olacağız dediğine bakmayın) Nurullah Sağlam’ın göreve getirilmesi, yüksek transfer bedeli alan futbolcuların birer birer gönderilmesi, ilk maçlarda PAF takımdan Konyalı Uğur’un oynatılması hepsi bu stratejinin bir ispatıydı. Geçtiğimiz günlerde Başkan Ahmet Şan ve yöneticiler basınla bir araya geldi. Orada Şan, önemli bir itiraf da bulundu. Öncelikle Erman Özgür ve Eder Ceccon transferlerinden sonra bütçeyi yüzde 30 küçültme çalışmasında başarılı olamadıklarını söyledi. “Zafer Demir, Okan, Ümit ve Erhan’ı sezon başında gönderecektik ama geç göndermekle hata yaptık” dedi. Aslında bu, bir anlamda doğru. Evet, hata yapıldı. Erken gönderilip, yerlerine oyuncular hemen alınmalıydı. Ancak bir anlamda da yanlış bir itiraf. Yani yapılan doğruydu. Ahmet Şan, geçen sezonun sonunda Aykut Kocaman’la masaya oturduklarını, bu oyuncuların gönderilmesi konusunda mutabık kaldıklarını ancak Aykut Bey’in “bu oyuncuları bir anda gönderirsek, Konya’da siz de duramazsınız, ben de duramam, ama bu operasyonu yapmadan da olmaz. O yüzden ben gidiyorum” dediğini aktardı. İşte Aykut Kocaman bu.

 

            Şimdi bir de Nurullah Sağlam’a bakalım. Gönderilmesi gereken oyuncuları geç de olsa gönderdi. Ve yönetimle birlikte tüm eleştirileri göğüsledi. Belki de taraftarın en baştan kendisine güvenmemesine neden oldu. Fakat, Aykut Kocaman’la Nurullah Sağlam arasındaki farkı görmek, bu örnekle, o kadar kolaylaşıyor ki. Aykut Bey, risk almıyor ve (belki de bahanesi bu) çekip gidiyor. Nurullah Sağlam ise hem Konyaspor için doğruyu yapmak hem de kendisini ispatlamak için çalışıyor.

 

Her şeyi bırakın, Nurullah Sağlam’ın Konyalı Genç Futbolcu Uğur’u Süper Lig’de sahaya sürmesi bile başlı başına teşekkür edilmesi gereken bir konu. Ve tabi en azından Aykut Kocaman gibi sinsi değil. Yaptığı şeyin sebebini açıklıyor ve arkasında duruyor.

 

Şimdi bu takım, Sivasspor maçını kazanacak. Biraz zorlansa da kazanacak. Bu taraftar da takımına güvenecek. Hiç şüpheniz olmasın. Sonrası kolay. Ben takımdan değil ama bir kişiden korkuyorum. O da, brezilyalı golcü Eder Ceccon. 23 yaşında ve ilk kez Brezilya dışına çıkıyor. Ahmet Belal zaten Allah’a emanet. Volkan Çekiç’e bel bağlayanlar yanlış yapıyor. Sakatlıktan kurtulsa bile, o hala, Konyaspor’u sürükleyecek bir golcü değil. Altay’dan alınan Ufuk’un durumu da aynı. Ben bu brezilyalı golcünün gol atması için dua edeceğim. Bence Nurullah Sağlam ve yöneticiler de dua etmeli. Yoksa sezonun ilk yarısında kabus görmemek için Yordanov’u gol kralı yapmamız gerekir.

 

İnşallah bu kez de yanlış zannettiklerimizden doğru çıkar.

Önceki ve Sonraki Yazılar