Ya bizdensin ya da hainsin…

Başka bir ifade ile bizden olanlar, ya da siz ister 'ötekiler' deyin ister hain isterseniz başka cümleler bulun bunun yerine ötekileştirilenler deyin.

Bahse konu söylem yeni bir durum değil… Eskiden beri süregelen, genelde gücü elinde bulunduranlar tarafından gücünü korumak için kullanılan bir argüman…

Bu durumu daha çok güç elinde bulunduran makam mevki sahipleri bir silah olarak kendi iç dinamikleri yani beraber yola çıktığı yol arkadaşları için kullanırlar.

Sorgulayan soru soran, araştıran hesap soran, eleştiren yanlışları gören, yapılan yanlışlara kayıtsız ve şartsız ‘evet’ demeyen, fikir beyan edenler onların makamları için potansiyel tehlikedir…

Güç, ... Para, iktidar, gücü eline geçirene kadar herkese mavi boncuk güç eline geçince işler bir anda değişiverir.

Şeytan ve dostları en çok ‘güç, para ve iktidarın’ olduğu yerde yoğunlaşırlar.

Güç, insanı değiştiren, bazılarının Hz Ömer gibi adaletli bazılarının firavunun gibi kullandığı bir olgudur.

Gücün değerini bilemezsen adil olmazsın. Güç, ahlaklı olunmazsa eğer, elinde bulunduranlar için bir zulüm aracıdır.

Ahlaksızlığın en zararlısı, gücün ve güçlünün ahlaksızlığıdır.

Adaletli kullanılmayan güç, tarihteki çatışmaların temel kaynağıdır.

Kardeşi kardeşe düşman eder..

Aynı düşünce, aynı partide, aynı grupta olanları bir birine düşman eder.

Bal arılarıyla eşek arıları arasındaki en büyük fark ‘güç ahlakı’ farkıdır. Bal arıları kendilerine ya da ürünlerine yönelik tecavüz algıladıklarında sokarlar ve hepsi de sokunca öleceklerini bilirler.

Yani, bal arılarının sokmaya karar vermesi, ölmeye karar vermeleridir.

Eşek arılarının ise böyle bir kaygıları yoktur. Onlar saldırganlık ve tecavüzlerini biraz da bu tabiatlarına borçludurlar.

Kondukları ballardan kovalamaya kalkmanız başınıza iş açabilir fakat bu onları bal arıları gibi hayati bir riske sokmaz.

Peki, bütün bu gerçekler ortadayken, ikisi de "arı sınıfına giriyor", "ikisi de sokuyor", "ikisinin de iğnesi var" diye kim bal arılarıyla eşek arılarını aynı kefeye koyabilir?

Kim bizden, bal arılarıyla eşek arıları arasında tarafsız kalmamızı isteyebilir?

Dahası, kim bizi bal arılarına karşı eşek arılarının yanında duranları; onların daha fazla sokup daha çok kovan yağmalaması için katkıda bulunanları affetmemizi, aldırmamamızı isteyebilir?

Bal arılarıyla eşek arılarını aynı kefede değerlendirmek, yapılabilecek en büyük eşekliklerden biri değilse, nedir?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.