Wattpad Sorunsalı

Sosyal Medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte herkese bir “journalist, photographer, writer” olma hevesi geldi. Mesela 10 kişi Twitter kullanıyorsa en az 5 tanesi gazeteci oluyor. Geri kalanlarda ya fotoğrafçı, ya tasarımcı ya da yazar falan. Sanırsınız memlekette hiç tüpçü yok. Her neyse!

Hal böyle olunca herkeste yazmaya karşı bir merak oluşmuş olacak ki herkesin bir şeyler karaladığını çok rahat görür olduk. Sosyal Medyanın her alanında kendine güvenen herkes bir şeyler söylüyor. Wattpad de bunlardan biri.

Wattpad dünya genelindeki en büyük hikâye paylaşma ve keşfetme platformu olarak nitelendiriliyor. Dünyanın pek çok yerinden insanlar yazdıkları hikâyeleri paylaşıyorlar. Paylaşılan hikâyeler okundukça öne çıkıyor. Hatta bazen çok okunan hikâyeler yayınevleri tarafından keşfediliyor ve kitaplaştırılabiliyor. Sonuçta fazla okunan her kişi, iyi yazdığını düşünmeye başlıyor. Yaş ortalamasının yazılanlardan anladığım kadarıyla muhtemelen düşük olduğu bu mecrada birkaç hikâyeyi okuma fırsatı yakaladım. Genelde soft konular yazılıyor. Liseli aşklar veya kampus aşkları gibi. Birkaç farklı hikâyede aynı şeye rastlayınca şaşırdım. Sanki bütün hikâyeler birbirinin aynısı gibi geldi. Orijinal denilenlere bakınca çok küçük yaşlardaki çocukların akla hayale gelmeyecek cinsel fantezilerini yazdıklarını gördüm.

Wattpad hikâye paylaşma alanı evet bunu biliyorum. Hatta çok iyi yazan, edebi kaygılar güden kullanıcılar da var ama onların çok okunanına rastlamadım. Wattpad’te hangi hikâye ne kadar okunuyor bir çalışma yapmadan da şu tarz hikâye şu kadar okunmuş diye bir şey söylemem zor. Sitenin ana sayfasına girdiğiniz anda sizi karşılayan fotoğraflardan elbette bir fikir yürütebiliyorsunuz. Dokunmalı, öpmeli, koklamalı hikâyelerin yazılması anormal değil. Yazması da hiç kolay değil. Yapabilene bravo! Ama bunu abartmak hatta 16-17 yaşlarında olduğunu öğrendiğim çocukların bu tarz üzerine yazması bana normal gelmiyor. Bu çocuklar nasıl bir dünyada yaşıyorlar? Küçük yaşta o yazdıkları şeyleri nereden biliyorlar? Bu hikâyeleri okuyan çocuklar nasıl bir hayat için çabalıyorlar? Bunları düşünmesi beni korkutuyor doğrusu…

Bir roman, bir hikâye yazmak hiç kolay bir şey değil tekrar ediyorum. Kurgu en zor şey. Yaşları küçük olup da bunların hakkından gelmeli elbette önemli. Ama diyorum ya neden bu kadar cinsellik üzerine yazılıyor buna anlam veremiyorum. Bahsettiğim siteye girip birkaç hikâye okuyunca ne demek istediğimi anlayacaksınız. Oturup divan edebiyatı parçalamalarını kimse beklemiyor ama aşk gibi sevmek gibi kavramları bu kadar yok etmenin de anlamı yok. Keşke diyorum bu hikâyeleri okuyan çocuklarımız, arkadaşlarımız onlara duydukları meramı biraz da polisiye kurgusu yazmaya çalışan, masum bir aile kurgusu yazmayı deneyen kullanıcılara da gösterseler. Bazı hikâyeler gerçekten iyiyken okuyucu sayısı ne yazık ki az olabiliyor.

Peki, cinsellik içeren hikâyelerimiz neden bu kadar merak uyandırıyor? Gençler neden bu tarz hikâyeleri delicesine takip ediyor? Bu konuda kimler göreve çağrılmalıdır bilmiyorum ama bence bir şeyler yanlış gitmiş. Ve o yanlış giden her ne ise tez zamanda okul, aile eğitimimizde veya her nerede yapacaksak bunu düzeltmemiz gerekiyor. Hem de en hızlı nasıl oluyorsa öyle!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum