Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Vıttırıvızzık maç, ıccak bamya gibi galibiyet

Konyamız’da yerel ağızda kullanılan, benim de çok sevdiğim iki kelime var: “Vıttırıvızzık” ve “mırrığı mırrık değil”. Konyaspor - Kayserispor maçının ilk yarısı, tam da bu iki kelimenin kullanılacağı bir maçtı. Kayserispor’u değerlendirecek bir veri yoktu zaten. Yabancı oyuncuları etkili ve sert oynayan, rakibe top yaptırmama üzerine kurulu bir oyun anlayışları var. Konyaspor bu tip takımlarla çok karşılaştı. Zaman zaman zorlansa da kilidi açmayı başardı fakat bu maç bir garipti.

Oyuncuların tam manasıyla “mırrığı mırrık” değildi. Bir uyuşukluk, bir keyifsizlik, isteksizlik hali hakimdi. Takımın genelinde görülen bu hava, en çok Meha, Holmen ve Traore’de hissedildi. Üçü de orta sahada olan bu oyuncuların ne pas almaya ne de pas vermeye yetecek motivasyonu olunca, Konyaspor bir türlü orta sahada üstünlük sağlayamadı.

Topu ayağına alan yanındakine veriyor ve hiç “acaba bana ihtiyaç olur mu, top alayım mı, boş alana kaçayım mı?” diye düşünmeden topun olduğu bölgeden uzaklaşıp  gittiler. M’Bamba’nın yokluğu çok hissedildi.

Tam anlamıyla “vıttırıvızzık” bir ilk yarı izledik. Tabi ki ikinci yarının aynı şekilde olmayacağı belliydi.15 dakika daha sabreden Kocaman, oyunu doğru okuyup hemen M’Bamba ve Bajic’i aldı. Maç taraftarın da ısınmasıyla biraz daha hareketlendi ancak Yeşil Beyazlılar, bir türlü istediği baskıyı kuramadı. Futbolcular topu her ayağına aldığında taraftar “hadi kaleye gidin” diye bağırsa da ya uzun oynayıp top kaybettiler ya da dönen topları hiç alamadılar.

Tam tipik bir beraberlik maçına dönüşen karşılaşma son 3 dakikada toz duman oldu. O dakikaya kadar Traore’ye ceza sahası içinde faul yapan ama hakem sayesinde penaltıdan kurtulan Kayserispor savunması,Mabiala’nın hatasını pahalı ödedi. Penaltıdan kalesinde gol görüp bir de üzerine 10 kişi kaldı.

Yazının başlığı maçın genel görünümü ve oynanan tatsız, tutsuz futbolu anlatmak için oldukça uygun düştü ama son dakikalarda gelen üç puan, Konyaspor taraftarını -5 derecede  bol etli bir düğün pilavına gitmiş, ıccak bamya içmiş ya da su böreği yemiş kadar kadar sevindirdi :)

Hadi yine iyisiniz. Bir hafta daha güzel geçecek. Tebrikler Konyaspor, tebrikler Konyasporlular. 

Önceki ve Sonraki Yazılar