Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Vicdansız Beşiktaş

Torku Konyaspor Bursaspor galibiyetiyle ligin ilk yarısını çok iyi bir yerde bitirmek adına elinden geleni yapmıştı. Futbolu da, ilk yarının son 4 haftasında takım oyunu anlamında en iyi seviyeye getirdi. Aykut Kocaman belki de devre arasına girilmesini hiç istememiştir. Tam formda oldukları zaman üç maç daha olsa hem sonuç hem de oyun olarak ligin en iyi takımlarından biri olabilirdi.

Beşiktaş maçına son derece hazır olan Yeşil Beyazlılar’ın rakibi de, kendisi gibi son derece gözde bir ekip olan Beşiktaş’tı. Bu yüzden Kocaman, M’Bamba’nın eklenmesiyle formunun zirvesinde olan orta sahasını bozmayıp “güçlü üçlü”ye bir de Holmen’i ekledi. Dörtlü orta sahanın önünde Rangelov-Bajic ikilisiyle de rakipten korkmadığını gösterdi.

İlk 30 dakika pas trafiğini zaman zaman çok iyi ayarlayan Konyaspor, rakibin etkili oyuncularına da rahat top yapacakları alan bırakmadı. Ömer Ali ve Mehmet Uslu da dikkatli oynayınca Beşiktaş ilk yarı ceza sahasına istediği gibi giremedi. Konyasporlu Bajic’in harika vuruşunda direkten dönen top, pozisyon adına Konyaspor, son 10 dakika yaptığı yoğun baskı ile oyun anlamında Beşiktaş’ın lehine bir ilk yarı izledik.

İkinci yarıya Konyaspor daha istekli başladı ama dar alanda paslaşma konusunda uzmanlaşmış olan Beşiktaşlı oyuncular, Uğur İnceman’ın ilk hatasını çok iyi değerlendirdi. Ceza sahasında ofsayt itirazı yapıp oyunu bırakan Konyaspor’un savunmacıları da gole davetiye çıkardı. Bu gol, ev sahibinin coşkusunu arttırdı.

60. dakikada Kocaman ilginç bir hamle yaptı. Uğur İnceman’ı çıkarıp Selim’i oyuna aldı. Ali Turan’ı sağa, Ömer Ali’yi açığa yerleştirdi. Bajic’in yerine de Traore’yi de ileriye attı ama bu müdahalenin etkisini göremeden Olcay-Gomez ikilisinin verkaçından gelen güzel gole engel olamadı.

Sonrasında Gökhan Töre ve Kerim Frei’nin gollerinde facia düzeyinde kademe hataları vardı. Resmen dağıldı Konyaspor. Bu iki golde, Kocaman’ın Ali Turan’ı stoperden almakla büyük bir hata yaptığı çok net şekilde anlaşıldı. Ömer Ali’yi öne çıkarmaktan daha iyi bir hücum hamlesi bulunabilirdi.

Farklı olması dışında bu yenilginin çok bir anlamı yok. Sonuçta rakip Beşiktaş. Hem de iyi döneminde bir Beşiktaş. Sonuç biraz da Beşiktaş’ın vicdansızlığı nedeniyle böyle oldu.  Çok takılmamak gerek. Devre arasında bu takım iyi çalışırsa ikinci yarıya kaldığı yerden devam edebilir.

Önceki ve Sonraki Yazılar