M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Vali şov mu yapıyor?

Hafta sonunda Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’la birlikte Trabzon’daydı.

Malum; Bayraktar Trabzonlu…

Trabzon Valiliği öğle yemeği programı düzenlemiş, ‘bakanlarla’ Trabzon’da bulunan işadamlarını ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerini bir araya getirmişti…

Yemekte Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon Valisi Recep Kızılcık, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu da var...

O gün AK Parti İl Başkanı Ahmet Sorgun ve Tanıtım ve Medyadan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mustafa Yazlık’ın da Bakan Davutoğlu’nun yanında yer aldığını ve bu tablonun ev sahibi Bakan tarafından takdirle karşılandığını duyduk.

Hatta Bayraktar, Sorgun ve Yazlık’ın ziyaretinden yola çıkarak kendi hemşerilerinden şakayla karışık sevgi talebinde bulunmuş.

Bunlar da Trabzon’la ilgili ‘elde var’ ayrıntılar.

***

Bakan Bayraktar’ın Meram’la ilgili açıklamalarını haberlerde okudunuz…

Bayraktar özetle Meram Belediyesi tarafından Yenice-Hacıisa Efendi mahallelerinde yapılan 2 bin 624 konutluk dönüşüm projesini örnek gösteriyor.

Ve “Bu proje ülkemizdeki örnek dönüşüm projelerinden birisidir. Belediye Başkanı Serdar Kalaycı’yı tebrik ederim” diyor.

Nerede?

Karadeniz Ereğli’de…

***

Bunlar diyeceklerimin sadece teferruatı.

Trabzon’daki toplantıya dönecek olursak…

Trabzon Valisi Recep Kızılcık’ın işadamları, STK temsilcileri ve bakanlarla birlikte düzenlediği toplantıda ne oldu biliyor musunuz?

Bakan Davutoğlu’na, Vali Kızılcık tarafından Trabzon’un Lojistik Merkez olması için hazırlanan dosya sunuldu.

Bununla ilgili olarak Bakan Davutoğlu’nun cümlelerini heyecanla okudum.

Davutoğlu, Trabzon’un lojistik merkez olması için kendisine Vali Recep Kızılcık tarafından bir dosya sunulduğunu belirterek şunları söylüyor:

2023 yılıyla ilgili hükümet olarak çalışmalarımız var. Coğrafi olarak böyle önemli bir hinterlanda sahip olan bir Trabzon’un Lojistik Merkez olarak, bir taraftan Rusya ve Avrasya’ya, diğer Avrupa’ya ulaşması bir haktır. Bu aslında aynı zamanda bir zarurettir. Herkeste bundan istifade eder. Hedeflerimizi büyük tutmamız ve gelecek planlarını ona göre yapmamız lazım. Ama her şeyden önce şehrimize sahip çıkmamız lazım.

***

Davutoğlu’nun Trabzon’da söylediği sözleri alın Konya’ya uyarlayın…

“Her şeyden önce şehrimize sahip çıkmamız lazım” diyor…

Şimdi biraz durup, hatırlayalım…

MÜSİAD Konya Şubesi Gelişim Grubu, Trabzon heyetinin daha yeni başlattığı bu işi Konya için 2005 yılında başlatıyor.

2007’de ise 6 şehre lojistik köy kurulurken bunların arasında Konya’nın yer almamasına ilk tepki Konya Gelişim Grubu Başkanı Lütfi Şimşek tarafından veriliyor…

2007 Eylül’ünde MÜSİAD heyeti, Lojistik Köylerin yapılacağı 6 il arasında Konya’nın olmamasından hareketle TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ı ziyaret ediyor.

Öyle zannediyorum, bu ziyarette dönemin AK Parti Milletvekili Hasan Angı da var…

İşte o zaman,  Süleyman Karaman’ın talimatıyla Konya’ya 300 bin metrekare alana kurulu bir Lojistik Merkez’in yapılması projesi ortaya çıkıyor.

Gerisi teferruat.

***

Şimdi ne dersiniz…

Trabzon Valisi şov mu yapıyor?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum