Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Utanmaz hakem! Neredeyse başarıyordu

Konyaspor haftalar sonra kaliteli, temiz bir futbol oynadı. Kendi futbolunu oynadı. Bazı değişiklikler vardı takımda. Aykut Kocaman savunmada Vukoviç’in yanında Jonsson’a yer verdi. Gayreti ve hareketli görüntüsüyle  Vuko ile uyumlu göründü ancak yüksek toplarda Ali Turan ya da Selim’in yokluğu ciddi şekilde hissedildi.

Daha önce kanatları daha çok kullanmaya çalışan Kocaman, son bir kaç maçtır özellikle orta sahayı kalabalık tutarak rakibin oyunu kontrol etmesini engellemeye çalışıyor. Yani takım savunmasını eski haline döndürmeye uğraşıyor. Geçen hafta bahanesi seyircinin ıslıklaması olsa da çok kötü bir görüntü vardı. Amaçlına ulaştığı maç ise Alanyaspor karşılaşmasının ilk yarısı oldu.

Ömer Ali, Amir ve Miloşeviç’in takım savunmasına çok iyi katkı sağlaması ve Ali Çamdalı’nın her zamanki gibi bel kemiği görevini iyi yapmasıyla Alanya tamamen kanatlara itildi. Savunmada çabuk çoğalan Atiker Konyaspor atakları kolay savuşturdu.

Alanya’nın kendi kalesine gol atması dengeyi tamamen Konyaspor lehine değiştirdi. Orta sahanın gücü ikinci golde çok daha iyi görüldü. Çamdalı’nın harika ortası, Vuko’nun asisti ve Bajic’in temiz tek vuruşu dengesiz yakalanan Alanya savunması iyi bir ders oldu.

Haftalardır pek hakem hatası konuşmuyorduk. Ali Palabıyık berbat bir hata yaptı. Golden sonra sadece ve çok kısa süre Alanya tribününün önüne giden Bajic’e kırmızı kart gösterdiğinde inanamadım. Bir hakem Nasıl bu kadar toleranssız, acımasız olabilir? Bajic bir de taraftardan özür dilemişken insanın eli kırmızı karta giderken utanır. Resmen Alanya’yı maça ortak etmek istedi.

İkinci yarı Alanyaspor, Konyaspor’un ortayı kalabalık tutması nedeniyle şansını hiç zorlamadı ve kanatları çok daha iyi kullandı. 45. Dakikadan itibaren kurdukları yoğun baskıyla da rakibin oyunu soğutmasına hiç müsaade etmediler. Yapılan ortalarla çok da pozisyon buldular ama şanslarını arttıran asıl sebep Konyaspor’un 10 kişi kalmasıydı. Her pozisyonda hakemi andım.

Açıkçası Konyaspor direnir diyordum ve üst üste iki gol beklemiyordum. Özellikle Barry Douglas çok yoruldu ve Alanya sağ kanattan basitçe kale önüne kadar yaklaştı. Bu arada Aykut Hoca da bir hata yaptı. Oyuna hiçbir katkı sağlamayan Meha yerine Halil İbrahim’i alsaydı hem savunmaya yardım eder, hem de rakip yüklendiğinde hızlı hücumlara çıkabilirdi. Zaten genç oyuncu benim tezimi penaltı pozisyonunda ispatladı.

Son Zamanlarda hiç bir pozisyonda bu kadar sevinmemiştim. Konyaspor’un hakkı yenince ifrit oluyor insan. Hakemin pis planının bozulduğuna, galibiyet kadar sevindi Konyasporlular.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar