Dr. Faik Özdengül

Dr. Faik Özdengül

Üst akıl

Hani olumsuz anlamda üst akıldan söz ediliyor ya?

İblis: "Rabbim! Öyle ise insanların kabirlerinden kaldırılacakları güne (kıyamete) kadar bana mühlet ver" dedi.

 Allah buyurdu ki: "Sen mühlet verilenlerdensin."

 "Allah katında bilinen vaktin gününe kadar..."

 İblis şöyle dedi: "Rabbim! Beni saptırdığın için, mutlaka ben de yeryüzünde onlara günahları süsleyeceğim ve onların hepsini mutlaka azdıracağım!" Hicr.36-39.

Bizler yukarıda bahsi geçen diyaloğa inanırız. Allah vardır ve birdir. Adem yaratıldığı gibi şeytan da vardır ve maksadı bellidir. Günahları yani Allah’ın hoşnut olmadığı her şeyi süsleyip taraftarlarını çoğaltacağını beyan etmiştir ki bu hususta faaldir.

Şeytan varsa taraftarları da vardır ve onun gibi çalışırlar. Onun yöntemlerini benimserler. Olumsuz anlamda bahsi geçen üst akıl aslında şeytandır. En bilindik silahı korku ve endişe yaymaktır.

Allah aynı surede cennette olanların kalplerinden kin çıkarılır ve kardeşçe selamet içinde orada yaşarlar der. Hicr.47. Kalplerinden kin çıkarılan cennetlikler yorulmazlar ve hiçbir yorgunluk ta hissetmezler. Hicr.48.

Sevinç ve esenlik içinde, dingin yaşamanın sırrı kardeşliktedir. Bunun da yolu kalpten kini çıkarmaktır .

Olumsuz anlamdaki üst akıl önce korkutup, yorup sonra da mağlup etmek ister. Umutsuzluk eker. Okları kardeşliğedir. Bu yüzden de kalplere kin pompalar.

Gerçekte asıl üst akıl Allah’tır. Aklı Külli her şeyin üstündedir. O’nun mekri  bütün tuzakların fevkindedir.  Şeytan ve adamları günahları süsleyip yoldan çıkarmak için uğraşırken bazıları bundan müstesnadır.  "Ancak içlerinden ihlaslı kulların müstesnâdır." Allah şöyle buyurdu: "İşte bana ulaşan dosdoğru yol budur."Hicr.40-41.

Zor ve ağır imtihanlardan geçerken, etraf sisle kaplıyken bize yolu bulduracak olan şey akıl ve onun bağlanacağı ilkelerdir.

Düşmanın arzusu daima ayırmak ve bölmektir. Yöntemi ise korkutmak, kalplere kin ekerek umutsuzluğa sevk etmektir. Her şeyle korkutur. Ölüm, açlık, ekonomik problemler aklınıza ne gelirse.

Kalpleri ihlasla Allah’a ve ilkelerine bağlı kullar daima sevinç içindedirler. Bilirler ki her şey geçicidir. İyi de kötü de geçer. Düşman korkuttukça, vurdukça daha çok birbirlerine sokulurlar. İlaç belli çünkü.

Kardeşlik.

Şeytan ve adamları namütenahi çaresizlerdir. Bu güruhun kollektif bilinçdışı haset doludur. Sevgiye, kardeşliğe, adalete tahammülleri yoktur. En çok da bu kelimeleri kullanarak faaliyet gösterirler. Sevgisizliğin zulmün olduğu her yerde parmak izleri vardır. Onlara da acıyarak daha çok kol kola girmekten başkaca  çare yoktur.

 Rabbin hakkı için biz, mutlaka onların hepsini yaptıklarından dolayı hesaba çekeceğiz. Şimdi sen emrolunduğunu açıkça tebliğ et. Onlar yakında bileceklerdir. Gerçekten biliriz ki, onların söylediklerine göğsün daralıyor.  O halde Rabbini hamd ile tesbih et. Ve secde edenlerden ol. Ve sana ölüm gelinceye kadar Rabbine ibadet et. Hicr. 92-99.

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.