Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Umut ve Korkunun Takımı Konyaspor!

Konyaspor, Başakşehir karşısında taraftar ve takım uyumunun üst seviyede olduğu bir karşılaşma oynadı. Her şeyiyle galibiyete şartlanmış ve yakınına güvenen yaklaşık 20 bin taraftar maçın ilk düdüğüyle birlikte oyuncuları adeta rakip kaleye itti. Aynı zamanda rakibi de duraklattı.

Konyasporlu futbolcular Başakşehir’e önde bastı ve dar bölgede iyi paslaşma özelliğini de kullanmasına izin vermedi. İlk 30 dakika ligin lideri sahasından çıkamadı ve kalesinde de çokça pozisyon verdi. Yeşil Beyazlılar’ın kalabalık hücum hattı çok verimli çalıştı. Tek eksik goldü.

Mehdi’nin uzun sakatlığından sonra oyun soğudu ve Başakşehir kontrolü aldı. Ali Turan’ın Adebayor’u kaçırması, Serkan’ın  hatasıyla birleşince beklenmedik bir gol geldi. Aslında ilk gol Konyaspor’un hakkıydı ama Ömer Ali’nin bencilliği buna izin vermedi. Boştaki Jahoviç’e topu vermek yerine sol ayağıyla berbat bir vuruş yapması saç baş yoldurdu.

İkinci yarı Konyaspor’un hızı tamamen kesildi. Başakşehir pas yollarını kapatınca topu ileriye taşıyamadılar. Orkan’ın oyuna girmesi takımı biraz canlandırsa da Mehmet Özdilek, Abdullah Avcı’nın alan savunmasına bir türlü çare bulamadı. Topu hep ayaklarında tuttu ve oyunu istedikleri gibi soğutup kalelerine Konyaspor’u yaklaştırmadılar. O kadar hücum oyuncusu Jahoviç’e top taşıyamakta zorlanınca takım resmen kilitlenmişti ama düğümü yine yetenek çözdü. Oyuna ikinci yarı giren Fofana, harika bir ortayla kendini arkada unutturan Skubiç’e gol attırdı.

 

Kalite olarak tabi ki iki takım arasında ciddi fark var ama Konyaspor bu maçı kazanabilirdi. Kazanmalıydı. Eğer her geriye düştüğünde ya da her kapanan takım karşısında takım bu kadar zorlanacaksa ligde kalmak gerçekten zor. Neyse ki maçı son ana kadar bırakmama azmi sayesinde çok kritik bir puan alındı. Daha da önemlisi moral açısından çöküşün önüne geçildi.

İnşallah Alanya maçında aynı azimle puan ya da puanlar alınır. Ümidim var ama yine de korkuyorum.

Tabi şu notu da mutlaka eklemek gerekiyor. Bu hakemlerle de ligde kalmak hayli zor. Halis Özkahya rezalet yönetti maçı. Konyaspor’u kartlarla sindirdi. Maçın sonunda kendisine küfreden Emre Belözoğlu’na direk kırmızı gösterememesi nasıl bir hakem olduğunu ve Başakşehir’i kaydırdığını ortaya koydu. Yazık gerçekten...

Önceki ve Sonraki Yazılar