Ülkemin Sesi- Nefesi

Yaşadığınız ülkenin bir kısım şartlarını yeterli bulmamak, bazı uygulamaları tasvip etmemek veya her konuda yeterince güçlü olduğunu görememek mümkün… Eğer biraz geriye çekilip fotoğrafın büyüğünü dünya ekseni üzerinde görmeyi arzu ederseniz, buna bakabileceğiniz birçok yer var. Benim burada bir önerim de Sudan'dan seyretmeniz.

Üzerinde yaşadığım ve burada yaşamaktan mutlu olduğum vatanımın, devletimin gücünü Sudan’da bir kez daha hissettim. Herhangi bir devletin başka bir devlette kendini temsil etmek üzere Büyükelçiliği veya Konsolosluğu olur. Bunu biliyoruz. Ama Sudan’da buna ilave olarak birçok kurum vardı.

Sudan'da gerçekten Türkiye'yi en güzel şekilde temsil edecek, çalışkan, yetenekli ve en önemlisi de dertli bir Büyükelçi var. Hem yetenekli hem de dertli olma özelliğini aynı şahısta birleştirmek her zaman çok da mümkün olmayabiliyor. Biz Sayın büyükelçimiz Doç.Dr. İrfan Neziroğlu Bey’de bu özellikleri görmekten duyduğumuz memnuniyet ve hissiyatı unutmayacağız.

Diyanet İşleri başkanlığımızın Din İşleri müşaviri olarak ülkeye görevlendirdiği ilim, edep ve irfan sahibi,  hizmet aşığı Sayın Dr. Mustafa Bülent DADAŞ hocamızı ziyaret edip onunla tanışmak ayrı bir mutluluktu. Sudan'ın uzak bir bölgesinde yer alan Kurdufan eyaletinin dertleriyle hemdert olduk.  Yıllar önce buradaki halkın tamamı Müslümanmış.  Ama bugün bölgede %30 40 civarında Hristiyan nüfus oluşmuş. Yani İslam’dan bir çıkış var.  Dünyada bunu bilen, kaygısını taşıyan ve böyle bir soruna çözüm arayan kaç devlet ya da devlet görevlisi vardır? Sayın Mustafa Hocam, bu konuda dertli ve bir o kadar da hizmet aşkıyla dolu. Sudan'da çok sayıda üniversite var. En önemlisi de Uluslararası Afrika Üniversitesi. Buralarda eğitim gören binlerce yabancı öğrenci var. Birçoğunun ciddi anlamda barınma problemi varmış. Başkent Hartum’da bir “Konya Yurdu” yapılacağı müjdesini almış. Onun mutluluğunu yaşıyordu. Müslümanların din değiştirdiği veya buna zorlandığı bu bölgede içme suyu problemi olduğunu öğrenen ve buna ait çözümler arayan kaç büyükelçi vardır?

Maarif Vakfı okullarını görüyoruz uzak diyarlarda… Ümmetin geleceği ve dünyanın selameti için kaliteli insan yetiştirmeye yönelik hizmet veren kocaman bir kurum… Ailesini, yurdunu, birçok hazır imkânlarını terk edip uzak diyarlarda hizmete koşan koca yürekli insanlar var orada…  

Daha sonra TİKA’yı ziyaret ettik. TİKA, bunların içinde benim açımdan çok özel bir yere sahip. Çünkü 2 yıl Burkina Faso’da geçici Tika görevlisi olarak bulundum. Kurumun büyükçe bir Kurs Merkezi var. On beş kadar farklı alanlarda kurs veriyor. Birçok Mühendislik dalında üniversitede bile bulunmayan makineler burada var.  Öğrenciler veya meraklı kimseler, atölyelerde hem staj yapıp pratiğini geliştiriyor hem de üretim yapıyorlar.

Anadolu'nun bağrından kopup gitmiş deli bir müdürü var. Mahmut TEMEL, hakikaten deli… Çünkü bu şartlarda oraya gitmek, orada var olanla yetinmemek, yönetmelikleri olabildiğince zorlayıp her gün yeni bir hizmet ve eğitim alanı açmak… Bu sadece deli adamların işidir… Yarına ait kendisi için bir planı da yok. Sudan ve Sudan’ın geleceği için delice hayal kurmuş. Ama sadece yatarak hayal kurmamış. Çoğunu da gerçekleştirmiş.  Oradaki yemekhanede bir taraftan aşçılık ve hizmet öğretiyor. Diğer taraftan fakirlere günde bir öğün yemek veriyor. Atölyede hem terzilik öğreniliyor hem de bir kısım siparişlerle oradaki birisinin ihtiyaçları gideriliyor. Saatlerce kendisini dinleyebilirsiniz. Size hayallerini değil yaptıklarını anlatmak için uzun zamana ihtiyacı var. En çok da bir ihtiyaç sahibine el uzattığında mutlu oluyor. Onu kolaylıkla hissediyorsunuz.

 Türkçe ve Türk kültürünü öğretmek üzere ülkeye gitmiş Yunus Emre Enstitüsü'nü zikretmeden geçmek bir haksızlık olur. Bunu ırkçılık olarak anlamayın ama Türkçe, sadece bir devletin dili değil… O bölgelerdeki algı bu...  Türkiye'den gitmiş 18 ayrı gönüllü sivil toplum kuruluşu var. Her biri ayrı bir alanda hizmete devam ediyor.  

Mevsim çok sıcak ve bunaltıcı değildi. Lakin bunun 55-60 dereceye çıkan sıcakları da olacak. Uzak diyarlarda ulvi gayelerle yurt tutan koca yürekli erlere başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.