Uğur İbrahim Altay

Bu şehrin en emin insanları o beldenin en güvenilen insanlarındadır.

Konyamızın en güvenilir, sözünden, özünden, davranışlarından, duruşu ve verdiği sözlerden doyalı önder ve akil kişilerdir. Bu kişiler diline, eline ve beline sahip olmalıdır.

Sözü kısa kaşelim ve AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı (Halen de başkan) Uğur İbrahim Altay’ın hayatına bir göz gezdirelim…

           

Uğur İbrahim Altay, 1974 yılında Konya’da doğdu. İlköğretimini Selçuk İlkokulu (1985) ve Mevlana Ortaokulu’nda (1988), liseyi Konya Gazi Lisesi’nde (1991) tamamladı.

 

1997 yılında Selçuk Üniversitesi Mühendislik - Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümünü bitirdi.

 

Uğur İbrahim Altay bir yıl boyunca Proje Mühendisi olarak görev yaptı. 1999 yılında 263. dönem yedek subay olarak ŞIRNAK ‘ta vatani görevini tamamladı. Altay, inşaat mühendisi olarak birçok nitelikli projeyi hayata geçirdi.

 

Uğur İbrahim Altay, 2004-2008 yılları arasında TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şubesi Başkan Yardımcılığı yaptı. 2008 yılında ise TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanlığına seçildi.

 

29 Mart 2009 seçimleri ile Selçuklu Belediye Başkanlığı görevine  başlayan Uğur İbrahim Altay, 30 Mart 2014 seçimleriyle Selçuklu Belediye Başkanlığı görevine 2. kez seçildi.

 

Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 03 Mayıs 2018’de Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine seçildi.

 

Uğur İbrahim Altay, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinin yanı sıra,

 

Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Teşkilatı (United Cities And Local Governments-UCLG) Eş Başkanı

Tarihi Şehirler Birliği (League of Historical Cities-LHC) Başkan Yardımcısı

İslam Başkentleri ve Şehirleri Birliği (Organization of Islamic Capitals and Cities-OICC) Yönetim Kurulu Üyesi

Anadolu Medeniyetleri Belediyeler Birliği Başkanı

Konya Belediyeler Birliği Başkanı

görevlerini yürütmektedir. Uğur İbrahim Altay, evli ve üç çocuk babasıdır.

 

/////////////////////

 

Eski belediye başkanlarından Ahmet Hilmi Nalçacı Neyzendir. Ney Üflemesini çok iyi bilen bir müzisyendi. Müzisyen dostları arasında çok sevilen ve aranan biriydi. Konya müzik Topluluğu (barona) arasında da çok saygı görürdü.

Geç kaldığı zamanlarda hemen bulduğu yere oturur neyini üflemeye başlardı. Kendisini büyük görmez, baş köşede yer verilmesini beklemezdi. Tevazu sahibi idi. Ayrıca seçimi kazandıktan sonra babaevine gider babasına ve kardeşi Mukadder’e belediyeye gelip benden bir işiniz için yardım talep etmeyin. Sizi oradan kovarım” dediği de söylenir.

Öğretmen olan babası Ali Nalçacı ve kardeşi Mukadder, para yatırmak için bile belediyeye kendileri gitmez, başkalarını gönderirlerdi. Başkan kızmasın diye…

Liderlerin saygılı ve tevazu sahibi olmaları, herkese eşit davranmalarını bekleriz. Yeni adaylara da kolaylıklar dileriz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.