M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

Ufuk Turu maşeri vicdanı harekete geçirir mi?

11. Ufuk Turu Toplantıları dün Alanya Bera Otel'de başladı...

Programı Memleket Yayın Grubu geniş bir katılımla takip ediyor.
Benimle birlikte Yayın Grubu Başkanımız Adem Alemdar, internet editörlerimizden M. Ali Elmacı, yazarlarımız Salih Sedat Ersöz ve Saffet Yurtsever, Yeni Ereğli Gazetesi'nden de Hasan Alemdar programları ilgiyle izliyorlar.
Programların açılış konuşmasını Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu'nun yapması bekleniyordu ama olmadı. Sayın Davutoğlu'nun önümüzdeki oturumlara katılması bekleniyor.
Konya STK'larının bugüne kadarki en yoğun ilgi gösterdikleri bir toplantıya tanıklık ediyoruz. Fakat sadece Konya'dan değil pek çok şehirden de katılımcılar var.
Şırnak Üniversitesi Rektörü Ali Akmaz, Kazakistan'dan STK temsilcisi Halilurrahman da programdalar.
*** 
Programın açış konuşmasını yapan Konya STK'ları İcra Heyeti Başkanı Latif Selvi, günümüz dünyasında STK'ların çok önemli olduğunu vurguladı. "Sivil bilinç, toplumsal duyarlılık arttıkça daha fazla bir araya gelebileceğiz" dedi.
***
Selvi'nin konuşmasında özellikle STK'lara yönelik beklentiler dikkat çekiciydi. "Sadece eleştiren değil, fikirler veren STK'lar olmalıyız" çağrısı önemli bir çağrı...
*** 
Selvi, Suri'ye ve Mısır'daki olaylara da değinerek 'maşeri vicdanların harekete geçmesi' çağrısında bulundu...
Şu cümleler önemliydi:
Her ülke istediği yeri işgal edememeli. Ülkelerin sorunlarında birilerinin vesayetine ve katliamlara göz yumulmamalı. Bunun için de bilinçli STK'lalara ihtiyaç var. Mısır'da 1000'in üzerinde idam kararı verilmiş. Hukuku suistimal ederek idam karaarı veriliyor ve insanlığın bunu kabul etmesi bekleniyor. Çıkarları olan odaklar buna karşı hiçbir tepki koymuyor. Suriye'de hergün yüzlerce insan hayatını kaybederken, dünyaya özgürlük dağıttığını söyleyen ülkeler hiçbir şey yapmıyorlar. Mısır'da darbe yapanları fiananse edenler varsa, maşeri vicdan da harekete geçmelidir. 
*** 
Özellike STK'ların kendilerini yeniden yoklamaları açısından bu yılki Ufuk Turu Toplantıları'nı önemli görüyorum...

Sonraki otutumlardan da sonraki yazılarımızda bilgiler vermeye devam edeceğiz...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum