Ucuz etin yahnisi

Sevgili nitelikli okurlarım, geçmiş Ramazan Bayramınızı tekrar kutlar, gelecek Kurban Bayramınızı da ilk kutlayan ben olmak isterim. Kurban Bayramınızı şimdiden kutlarım, madem geçmiş bayram kutlanıyor gelecek bayram neden kutlanmasın?

Nitelikli Memleket okurlarım, doktor arkadaşlarımızdan birinin ilginç tezi var; biraz okuyunca da ona hak vermek gerekir diye düşünüyorum. Uzm. Dr. Mehmet B.S. anlatıyor:

Dün tüp gaz bayii bir arkadaşıma büyük tüp ne kadar diye sordum.

'Perşembe günü 45 YTL, Cuma günü 47,5 YTL dedi.

Zam gelmiş. Sonra sohbet ederken başka ilginç bir şey daha öğrendim. Bir gece önce anahtarlarını unutup, kapıda kalmışlar. Çilingir açmış kapıyı. Ne kadar verdiniz çilingire diye sordum. 60 YTL dediler.

Çok değil mi, dedim.

Arkadaşım 'Adam gecenin o vakti yatağından kalktı geldi' dedi. Ya işte böyle dostlar siz bir özel hastaneye gidin, gecenin o vakti yatağından kalkıp gelen uzman hekim için vereceğiniz ücret 8 YTL. Anlaşılan bu memlekette hasta olabilirsiniz sorun değil, telafisi kolay ama sakın anahtarı içerde unutmayın, çünkü bu size daha pahalıya patlar.

 Alın size akıllara zarar bir durum daha:

 Müdahaleli doğum 100 YTL, sezeryan 300 YTL, fıtık 300 YTL, histerektomi 300 YTL. Bir yanlış anlaşılma olmasın dostlarım, bu rakamlar, 1 Temmuz genelgesinden sonra özel hastanelerde hastalardan alınabilecek ücretler değil. Bu verdiğim rakamlar Muğla Veteriner Odası 2008 yılı asgari, dikkatinizi çekerim asgari ücret tarifesinden.

Büyük baş hayvanlarımız için operasyon ücretleri. Hem zaten sağlık sektöründe insan sağlığı ve hizmet kalitesi için hükümetimizin son icraatı olan 1 Temmuz genelgesine göre özel hastanelerde alınabilecek ücretler bunların altında.

Müdahaleli doğum (İnsan) 75 YTL, sezeryan (insan) 200 YTL, fıtık (insan) 195 YTL, histerektomi (insan) 250 YTL.

Muayene ücretlerine gelince, onlar da farklı değil.

At-Sığır 50 YTL, Tay-Buzağı 40 YTL, Koyun-Keçi 25 YTL, Köpek-Kedi 50 YTL. İnsan 8 YTL.

Hiç kimse abarttığımı düşünmesin. Hayvan dostlarımız için verilen tedavi ve muayene ücretleri, Muğla Veteriner Hekimler Odası resmi web sitesinden alınmış 2008 yılı asgari ücret tarifesine aittir. İnsana verilen değerin rakamları ise Sağlık Uygulamaları Tebliği Ek-9 paket işlem fiyat listesi üzerinden hesaplanmış, özel hastanelerce hastalardan alınabilecek azami ücretlerdir.

 Bu hükümet herkes üç çocuk yapsın derken, demek ki biz özel sağlık sektöründe çalışanlara güvenmiş. Çünkü üç çocuğun muhtemel sağlık giderleri, bir buzağı kadar tutmaz bu ülkede.

Hoşça, sağlıcakla kalın. Ama en önemlisi Adam Gibi Adam Kalın…

 

***

 

HAFTANIN KISSADAN HİSSESİ

 

Bir bilgeye sormuşlar:

"Efendim, dünyada en çok kimi seversiniz?

"Terzimi severim," diye cevap vermiş.

Soruyu soranlar şaşırmışlar:

"Aman üstad, dünyada sevecek o kadar çok kimse varken terzi de kim oluyor?

O da nereden çıktı? Neden terzi?"

Bilge, bu soruya da şöyle cevap vermiş:

"Dostlarım, evet ben terzimi severim. Çünkü ona her gittiğimde, benim ölçümü

yeniden alır. Ama ötekiler öyle değildir. Bir kez benim hakkımda karar verirler, ölünceye kadar da, beni hep aynı gözle görürler.

 

***

 

HAFTANIN ÖYKÜSÜ

Bayramın ikinci günü Akşam saat 22.30’dan Pazar günü saat 12.00’ye kadar yani şu an yazımı yazmadan önce  8. iğnemi yedim, (cliptik Tonsillit) olmuşum da. Bu arada memurun iyisi tatillerde ve bayramlarda hasta olur derler. Bununla ilgili harika bir öykü geliyor, saygılarımla... Bu arada Ereğli Özel Merkez Polkliniği çalışanlarına ve Sayın, Dr. Ömer Faruk Şen’e yardımlarından dolayı teşekkür ederim.

Yoksul Çiftçi

İskoçya’da yoksul mu yoksul bir çift yaşardı. Fleming'di adı. Günlerden bir gün tarlada çalışırken bir çığlık duydu. Hemen sesin geldiği yere koştu. Bir de baktı ki beline kadar bataklığa batmış bir çocuk, kurtulmak için çırpınıp duruyor. Çocukcağız bir yandan da avazı çıktığı kadar bağırıyordu. Çiftçi çocuğu bataklıktan çıkardı ve acılı bir ölümden kurtardı.

Ertesi gün Fleming'in evinin önüne gelen gösterişli arabadan şık giyimli bir aristokrat indi. Çiftçinin kurtardığı çocuğun babası olarak tanıttı kendini.

''Oğlumu kurtardınız, size bunun karşılığını vermek istiyorum'' dedi. Yoksul ve onurlu Fleming;

''Kabul edemem!'' diyerek ödülü geri çevirdi. Tam bu sırada kapıdan çiftçinin küçük oğlu göründü.

''Bu senin oğlun mu?'' diye sordu aristokrat. Çiftçi gururla ''Evet!'' dedi. Aristokrat devam etti;

''Gel seninle bir anlaşma yapalım. Oğlunu bana ver iyi bir eğitim almasını sağlayayım. Eğer karakteri babasına benziyorsa ilerde gurur duyacağın bir kişi olur.''

Bu konuşmalar sonunda Fleming'in oğlu aristokratın desteğinde eğitim gördü. Aradan yıllar geçti. Çiftçi Fleming'in oğlu Londra'daki St. Mary's Hospital Tıp Fakültesi'nden mezun oldu ve tüm dünyaya adını penisilini bulan Sir Alexander Fleming olarak duyurdu.

Bir süre sonra aristokratın oğlu zatürreeye yakalandı. Onu ne mi kurtardı?

Penisilin!

Aristokratın adı: Lord Randolp Churchill'di...

Oğlunun adı ise: Sir Winston Churchill.

Paraya gereksiniminiz yokmuş gibi çalışın.

Hiç acı çekmemiş gibi sevin.

Hiçbir şey beklemeden verin.

Karşılığını mutlaka bir gün alırsınız...

 

***

 

BİRAZ DA GÜLELİM

 

İşte aradığım kız!

 

İlk yemeğe çıkışımızda cep telefonu çaldı. Elini çantasına attı. Kurcaladı,  kurcaladı.

Telefon uzun uzun çalmaya devam ediyordu. Bir türlü bulamadı. Sonra o güzel cümle döküldü dudaklarından:

'Evde mi bıraktım acaba?' İşte o an aradığım kız bu dedim.

Pişmanlık!

Bilinçli tüketim, bilinçli üretimle olur, 18.000 YTL kredi kartı borcum olduğunu öğrenen babamın ilk tepkisi;

'Keşke korunsaydım'

Altıncı his!

6. His filmini izledin mi dedim. Hayır, ama çok övdüler, dedi.

Ben de filmin CD'si var, istersen vereyim izle, ben de çok beğendim, dedim.

Şimdi izlersem bir şey anlamam, ilk 5 tanesini izlemem lazım önce, dedi.

Sustum. Gülmedim bile. Artık görüşmüyoruz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum