Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

"ÜCRETSİZ 3 PUAN VERİLİR"

Selman Selim AKYÜZ

 

selmanakyuz@selcuk.edu.tr

 

ÜCRETSİZ 3 PUAN VERİLİR”

 

            Konyaspor tarihindeki en büyük sıçramayı yapmasına imkan sağlayacak fırsatı Trabzonspor karşısında kaçırdı. Ligin 23. haftasında 37 puanı görerek çok büyük bir başarıya imza atılacaktı. Ama olmadı. Ziya Doğan’ın “Çok daha farklı kazanabilirdik” şeklindeki talihsiz ve kör açıklamalarına rağmen Konyaspor Trabzonspor’u çok rahat geçebilirdi. Maçın 10. dakikasında geriye düşmesine bu maçtan 3 puanla ayrılmak işten bile değildi. Çünkü Hüseyin, Risp ve Yattara’nın olmadığı bir karşılaşmada rakibin üzerine gitmemek doğru bir tercihti. Golü yemek de bu yüzden büyük bir avantajdı. Çünkü Trabzonspor, rakip üzerine baskı yaparken ya da yenik durumdayken ligin en tehlikeli takımı. Bu avantajlara rağmen Konyasporlu futbolcular sahada adeta yürüyen Karadeniz ekibine üç puan verdi.

 

Nurullah Sağlam bence maçı kazanmak için her şeyi yaptı. Erman Ergin’i 35. dakikada çıkarıp yerine Eren’i alması bunun en büyük göstergesiydi. Sağlam gol bulmak için her şeyi denedi ama futbolculardan bu çabanın geri dönüşü olmadı. Tek hatası ise maça üç ön libero ile başlaması oldu. Orta sahada Ceyhun dışında oyunu kendi sahasına yıkacak oyuncu olmamasına rağmen o bölgeye üç futbolcu birden koymak doğru değildi. Tabi bu oyunculardan Sedat ve Erman Ergin’in kötü ötesi performansları da mağlubiyetin habercisi oldu. Nurullah Sağlam, ikinci yarı Neca’ya gol bölgesinde sorumluluk vermediği için de beraberlik fırsatının kaybolmasına neden oldu.

 

Konyasporlu futbolcular, oyun üretmek, atak yapmak yerine taraftarlarını hayal kırıklığına uğratmamak için gol bulmaya çalıştılar. Bu da topun ayaklarında daha az kalmasına ve Tayfun’un yanında Erdinç ve Stepanov gibi iki oyuncunun olduğunu unutmalarına neden oldu. İkinci yarıdaki baskı ve geç gelen gol yalnızca taraftarın fazla sinirlenmesini önledi. Oysaki Konyaspor gerçekten kötü oynadı. Ve Trabzonspor’a, üç puanı, adeta bedavadan, ücretsiz verdi.

 

Bu mağlubiyet çok önemli değil. Konyaspor, bu maçta olmasa Fenerbahçe ya da Galatasaray maçında takılacaktı. Çünkü hiçbir takım, hiçbir futbolcu istikrar için kendisini motive etmeye uğraşmıyor. Teknik heyetin ve yöneticilerin de buna gücü yetmiyor. Türk futbolu karmakarışık.  O yüzden bu yenilgi çok da önemsenmemeli. Asıl önemli olan, üzerinde durulması gereken Nurullah Sağlam’ın maç sonu yaptığı açıklamalar. Sağlam, hakemle ilgili görüşlerini öğrenmek isteyen gazetecilere, hiç ilgisi yokken “Öncelikle şunu söylemeyelim. Biz bu sezon kendimize bir hedef belirlemedik. Takımdaki taşları yerine oturtmak ve iyi futbol oynamak, iyi futbol izlettirmek en büyük hedefimiz” dedi. Allah aşkına biri çıkıp bu takımın ne yapmak istediğini açıklasın. Kulüp Başkanı, “Ligden düşmesek başarıdır” diyor. Bazı yöneticiler “İntertoto”dan bahsediyor. Teknik direktör, “Hedefimiz yok” diyor, taraftar yakalanan fırsatın değerlendirilmesini istiyor, bazıları da hedefi basının belirlediğini iddia ediyor. Kafam karıştı. Ben basının hedef koyabileceğini sanmıyorum ama size Konyaspor’un kaç puan alacağı tahmininde bulunabilirim. Konyaspor’un, ligi geçen sezondan daha iyi yerde bitirme şansı çok yüksek. Yani 46 puan rahat geçilir. Ama bir ileri iki geri yaparak değil.

Not: Bu arada Konyaspor’un şansına yardım ettiği gerekçesiyle maçlara gelmeyen Sayın Tahir Akyürek’i bu maçta görmek güzeldi. Maça gelmeme uğuruna hala inanıyor mu bilmiyorum?

Önceki ve Sonraki Yazılar