Ücretli öğretmenler

Ücretli öğretmenler ne kadar verimli olur?

 

2007–2008 eğitim ve öğretim yılı Karapınar’da sıkıntılarla başladı. Eğitim konusunu 2 haftadır gündeme getiriyoruz.

Bu süre içerisinde çok çeşitli konularda velilerin sıkıntılarını bizlere aktardılar.

İlçemiz de ki bir numaralı gündem maddesi öğretmen açığı. Bu eksiklikler ücretli öğretmenler ile kapatılmaya çalışılıyor. Şu ana kadar 50’in üzerinde bu şekilde görevlendirmeler yapıldı.

Acaba ücretli öğretmenler ne kadar verimli olacak?  Bu öğretmenlerin Kadrosu gelince başka yerle gittiği zaman geride kalan çocukların eğitimine nasıl bir etki yapacak? Ücretli öğretmenler bir süre sonra “Ben, KPSS hazırlık yapacağım, görevi bırakıyorum “dediği zaman sorumlusu kim olacak? Her yıl bir öğretmen değiştiren çocuk nasıl başarılı elde edecek? Bu tip soruları elbette çoğaltmak mümkün.

Karapınar’da eğitim ve öğretim çok önemli. Bizim çocuklarımız nasıl bir temel alırsa o şekilde giderler. Onun için ücretli öğretmenler ile gereken başarıyı yakalamamız mümkün değil.

Birkaç gün önce bir büyüğüm anlattı.”Mithat, benim çocuk ilkokul 1 den 5’e kadar 5 öğretmen değiştirdi. Okuldan eve döndüğünde çocuk çok farklı olurdu. Şimdi ne halde bir bilsen.” deyiverdi. Eskiden sorarlardı hangi öğretmenden mezun oldun diye. Şimdi bu soru tarihe karıştı ve şu şekle dönüştü.”Seni hangi öğretmenler mezun etti”. Çoğunluğumuz hangi öğretmende başladıysak o öğretmenden mezun olmuşuzdur. Ama şimdi eskiyi özler hale getirildik.

Bir ilçede 10-15 öğretmen açığı olabilir ama bu rakam 80-100’ e ulaşıyorsa bir yerlerde mutlaka arıza var demektir. Bu arızayı da gidermek hepimizin görevi olsa gerek.

Bunun yanında ücretli öğretmenlerin nasıl atandığı da bir başka sorun.1 hafta önce okullar eğitime başladı. Ancak göreve başlama karmaşası ise devam ediyor. Ücretli öğretmenlerin görevlendirmesi yapılanların ise neden yapılamadığı ise bir başka soru işareti. Kaldı ki bu atamaların olacağı aylar önce belli olmuştu. Okullar açılmadan bunlar planlanıp çocuklarımızın birkaç haftası boş geçmezdi.

Bir başka iddia ise bazı okullarda öğrenciler arasında ayrımlar yapıldığı şeklindeki konudur. Mesela bazı memur veya amir çocukları bir sınıfta diğerleri ise başka sınıflara toplandığı ve isteğe göre öğretmen görevlendirildiği iddiası ne kadar doğru bilemiyoruz. Biz bunlara inanmak istemiyoruz. Eğer doğru ise kendilerini Allah’a havale ediyoruz. Bu ayrım iddiaları doğru ise sonucu nereye varırsa varsın bu olayın peşini bırakmayacağımız belirtmek istiyorum. Bunun yanında birkaç okula değişik mahallelerden öğrenci getirildiği iddiası var. Başka okuldan diğer okula transfer nasıl olur anlamadım. Belli sınırlar var o sınıra yakın olan yanındaki okula gider. Ama bir kaç km uzaklıktaki okula gidiyorsa ortada usulsüzlük var demektir.

Sözün özü eğitimde sorunlar biteceğe benzemiyor. Bu gidişle de her hafta eğitimi işlemeye devam edeceğiz.

YÜKSEK OKULDA EĞİTİM BAŞLADI

Selçuk Üniversitesi Karapınar Aydoğanlar Meslek Yüksekokulunda yeni eğitim ve öğretim yılı da başladı. Yeni kayıt yaptıran 285 öğrenci ilçemize geldi. Bu öğrencilerimiz farklı şehirden bir başka faklı yere ve ortama geldiler. Kim bilir şimdi kafalarında neler vardır. Eğer birde bir üst sınıftaki öğrenci bir şeyler söylerse olacaklara bak sen.

Ama şu bir gerçeki ilçemize ilk defa gelen öğrenciler “Burada okuyamam” şeklinde bir düşünceye kapılabilir. Ancak uyum sağladığında burası öğrenciler için çok ideal bir yer olduğunu anlayacaklardır.

Zira insanların çoğu cana yakın, misafirverper, yardımcı olmayı seven ve öğrencileri kollayan bir halktır. Öğrenciler burada veresiye alışveriş yapabilir, borç para alabileceği insanlar mutlaka vardır, ulaşım ve özel harcama yapacağı bir yer yoktur. Bu nedenle amacı okumak olana öğrenciler için Karapınar ideal bir yer diye düşünüyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.