Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Tütüneker’in yanlış tercihi

Galiba futbolcularla, taraftarla birlikte Uğur Tütüneker de Süper Lig’e yeni yeni ısınıyor. Çok iyi bir futbolla olmasa da Gençlerbirliği maçının kazanılması takıma güven verdi ve Tütüneker bu özgüveni doğru kullanarak Trabzonspor maçının ilk yarısında Sivas ve Elazığ maçlarında düştüğü hataya düşmedi. Kestirmeden söyleyeyim: Torku Konyaspor Trabzon karşısındaki ilk 45 dakika geride kalan 6 haftanın en akıllı ve iyi futbolunu oynadı. Deplasmanda ve güçlü bir takıma karşı, sahada dengeli, çok koşan ve iyi kademe yapan bir takım vardı. Bu sayede kalesinde büyük bir baskı görmeyen Yeşil Beyazlılar, zaman zaman ciddi pozisyonlar da buldu. Fakat takımı çok doğru oynatan Uğur Hoca, kadroyu yanlış seçmişti. Daha doğrusu hücum hattını…

Maç öncesi Gekas’ı oynatmama sebebini şöyle açıklıyor: “Kondisyon olarak çok iyi durumda değil. Lazım olursa oynatırım.” Bu gerekçeye karşılık; “1,5 ay antrenman yapmamış N’Douassel’i, daha tam 90 dakika oynamamış Djalma’yı ne diye oynattın?” desek, ne der acaba? Kontra futboluna uygun gibi görünen Çadlı oyuncuyu hadi geçelim, “kilo fazlası bariz belli olan Djalma, Ömer Ali Şahiner gibi teknik kapasitesi daha yüksek ve süratli bir oyuncudan fazla ne verdi”  diye sorsam ne der acaba?

Neyse ki, takım iyi futboluyla bu yanlış tercihlerin üzerini örttü. Bu arada rakibiyle tartışan Djalma’ya bir anda parlaması da çok anlaşılır değildi.

İkinci yarı, ilk 15 dakika ev sahibi takımın yükleneceği belliydi. Fakat kenarda oturmanın hayli yaradığı görülen İshak ve Ali Çamdalı’nın savunmaya etkili yardımları Trabzon’u çok zorladı.

Ah ki ne ah… Gol yine yan toptan, adam paylaşımı hatasından geldi ve uzun boyundan haberi olmayan kaleci de, defans oyuncuları da Mustafa Yumlu’yu resmen seyretti. Özellikle Kokaloviç’in yan toplardaki açığını serbest vuruş pozisyonlarında santrforların kapatması gerekiyor. Bir başka “işe yaramaz uzun” N’Douassel’den de bunu en azından ben beklemiyordum.

İlk golden sonra Gekas ve Ömer Ali’nin oyuna girdiğini görünce sadece gülümsedim. Mehmet Güven orta sahadaki uzun ve isabetli pas sorununu biraz çözmüş göründü fakat iş işten geçmişti. İkinci golün geleceği belliydi. İlk golü kafayla atan Mustafa Yumlu’nun, Malouda’nın şutuna bu kez kalçasıyla dokunması da şanstan başka bir şeyle açıklanamaz.

Torku Konyaspor, Trabzon’da 2-0 kaybetti ama gelecek haftalar için umut verdi. Akıllı futbol oynadı, iyi mücadele etti ve doğru dürüst pozisyon bile vermeden kaybetti.

Maçın dersi: Doğru taktik bulundu. Bununla uyumlu doğru kadro da artık sabitlenmeli. Bir hafta tribün bir hafta ilk on bir, garip oluyor. Yan toplara çalışmadan da olmuyor tabi.

Büyük sorun yok, yola devam.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar