Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

Tutmayın Konyaspor’u

Tahmin ettiğim gibi iki takımın hücum hatları da maç başlar başlamaz gücünü hissettirdi. Rakipten başlayalım. Babel kendini solda sık sık unutturup Fuchs’u alt etmeye çalıştı. Scarione ise Ali Turan’ın üzerine bilinçli bir şekilde gitti. Adem Büyük ise sağ kanatta Uslu’yu hayli korkuttu ama kendi sık sık geriden top getirip içeriye tehlikeli koşular yaptı. 30. Dakikadan sonra da Babel ve Scarione ile sürekli yer değiştirdiler.

Torku Konyaspor’un hücum hattı ise daha iyiydi. Aykut Kocaman savunmayı önde kurunca orta alanda fazla koşmadan topu ileri taşımayı başardılar. Djalma solda oynadı ve daha çok Mehmet Uslu’ya yardım etti. Ömer Ali sağ açıkta oynayınca Konyasporlu gol ayakları kalabalık ve çok daha etkili göründü. İlk 10 dakikada üç pozisyon bulup meyvesini de aldılar. Ortada Mehmet Güven ve İnceman ile defansta Ali Turan’ın sezon başından bu yana sergilemedikleri mücadeleyi son üç maçtır patlama yapmış gibi sergilemelerini pek hayra yormuyorum ama bir iki hafta daha bekleyeceğim. Şimdi keyfimiz kaçmasın.

Ancak ilk yarının en ilginç olayı Belçikalı Donk yüzünden yaşandı. Babel sakatlanınca Konyasporlu oyuncular oyunu durdurdu. Topu alan Donk, şaşkın bakışlar arasında topu kaleye gönderdi ve gol oldu. Bunun üzerine Şota sinirlendi ve oyuncularına gol yemelerini söyledi. Hasan Kabze’nin boş kaleye attığı gol centilmenlik adına umut vericiydi. 

 

İlk yarı Kasımpaşa savunması tek hata yaptı ve Torje’nin ısrarcılığına dayanamayıp penaltı yaptırdılar. Maçın sonucu için bulunduğum 2-1’lik skor tahminine ilk yarı ulaşılınca Cuma günü olmasına rağmen Torku Arena’ya koşan yaklaşık 15 bin kişi devre arasına mutlu gitti.

İlk yarının en iyisi olan Torje’ye ikinci yarı Djalma da katıldı. Kasımpaşa’da sol bekte oynayan Sancak’ın aksadığını görünce o kanattan 4-5 sağlam atak yaptılar. 60. Dakikadan sonra takımın kendi oyununu bırakıp sadece rakibi savununca Aykut Kocaman, Çamdalı’nı alarak yorulan orta sahaya takviye yaptı.

Eskiden neredeyse hiçbir maç tahminim tutmazdı. Son iki maçtır içimden ne geçirdiysem çıkıyor. Başakşehir maçından beraberlik çıkacağını, bu maçtan da 2-1 ile Konyaspor’un galip ayrılacağını söylemiştim. Bu şans değil, Fenerbahçe maçından biri mücadele ve oyun anlamında ciddi bir yükseliş var. Kocaman, bu takımın asıl sorununun gol atamamak değil takım savunması olduğunu biliyordu ancak çözüm bulamıyordu. Orta sahadaki futbolcular O’nun istediğini yapınca ortaya harika bir Konyaspor çıkıyor. Üretken bir santrfor olmadığı için yapacak bir şey yok. İki gol atıldı biri boş kaleye diğeri yine penaltı. İnanılır gibi değil.

İlk yarıda İstanbul’daki maçta Şota’nın Konyaspor’u dar alanda kıpırdayamaz hale getirdiği ve 2-0 yendiği maçtaki taktiği son 20 dakikada Aykut Kocaman yapınca Kasımpaşa’nın hareketli hücumcuları ceza sahasına yaklaşamadı bile.

Bu galibiyetle işte şimdi düşme korkusu çok azaldı. Gerçek Konyaspor’u ve Aykut Kocaman’ın takımını izleyeceğiz. Bence, kimse Konyaspor’u tutmasın.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar