Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

TÜRKİYE YEDEKLER KUPASI

Ziraat Türkiye Kupası, alt liglerdeki takımlar için tanıtım fırsatı sunarken Süper Lig takımları hem para kazanmak hem de Avrupa Kupalarına gidebilmek için kupaya önem veriyor. Ancak ligi önemseyen birçok takım, kupa maçlarını yedek ve genç oyuncuları görmek için kullanıyor. Torku Konyaspor’un Hacettepe karşısındaki kadrosunu görünce, maçı 10 dakika izleyip bıraktım. Konyaspor’un önceliği Süper Lig’de kalıcı bir takım olmaktır. Bence bu strateji doğru. İlk maç ya da çeyrek finalde elenmişsin, ne fark eder? Kimse bu yıl “Avrupa” hayalleri falan kurmasın bence. Olursa iyi, olmazsa sorun yok.

DRAKULA’NIN KORKAK TAKIMLARI

            Üniversite yıllarından beri arkadaşım olan Metin Kahyaoğlu, iyi bir spor muhabiri ve taraftar. Ayrıca sıkı bir Bursasporlu ve benim gibi İstanbul takımlarının hegemonyasına karşı mücadele veren bir isim.  Geçtiğimiz hafta TFF, maçların gün ve saatlerini açıklayınca bana bir yazı gönderdi. Dikkat edildiğinde İstanbul takımlarının maçlarının saatleriyle Anadolu takımlarının tamamen farklı bir bakışla düzenlendiğini görüyorsunuz.

Diyelim ki Konyaspor onlara göre “küçük bir camia”. Şampiyon olmuş bir kulüp olan Bursaspor ilk yarı boyunca, 6 kez saat 13.30’da, üç kez saat 16.00’da, bir kez de saat 17.00’de maç oynayacak. Fenerbahçe ise saat 19.00’dan önce hiç maç oynamıyor. Karşılaşmaların tamamı akşam saatlerinde. Galatasaray’ın sadece iki maçı saat 18.00 ve 18.30’da. Yine Beşiktaş’ın maçlarının biri hariç tamamı saat 19.00 ve sonrasında oynanacak.

Adı büyük takımların yöneticileri ve onların yönettiği federasyona göre bu kulüpler olmazsa Süper Lig olmaz ve Anadolu takımları batar. Bu yüzden onların maçları herkesin izleyeceği saatlerde, Konyaspor ve diğerlerininki ise herkesin işyerinde olduğu saatlerde oynanmalı. bursasporum.com adlı site TFF’yi Vampir Drakula’ya, İstanbul takımlarını ise O’nun askerlerine benzetmiş: “Vampirler gündüzleri güçten düşer, gün ışığına çıkamazlar. Üç İstanbul takımı da gündüzleri maç oynayamıyor, güçten düşüyor, karşılaşmalara konsantre olamıyor.”

 “TORKU ARENA” HAYIRLI OLSUN

Hafta içinde yine size ilk olarak duyurduğum stadyum ismi konusundaki gelişme, son derece önemli. Konya Şeker ve O’nu devler ligine sokan Recep Konuk, isim ve forma reklamından sonra yeni stadyumun ismini de aldı. Toplamda yaklaşık 6 milyon lira, Konyaspor’un kasasına girecek. Sayın Konuk, herkesin “işte bu isim güzel oldu” demesini sağladı.  

Bütçesi bu yıl yaklaşık 50 milyon TL’yi bulan Torku Konyaspor’un stadyumun yanı sıra bu maddi destekleri de boşa çıkarmaması gerekiyor. Sivas maçında istediğini alan Mesut Bakkal, Kayseri Erciyes karşısında galibiyetten başka bir şey, tabi ki istemeyecektir.

Erciyes’te Edinho tehlikeli bir oyuncu. Selim ve Vukoviç ikilisi O’na göre biraz ağır kalabilir. Ali Turan ve Mehmet Uslu’nun kademede dikkatli olması gerekiyor. Rakibin gol bölgesi tehlikeli oyuncularla örülü. Konyaspor savunmada dikkatli olur ve orta sahada Hleb’i daha iyi kullanırsa çok zorlanmadan maçı kazanır.

Twitter: @selmansel / Facebook: selman.akyuz

Önceki ve Sonraki Yazılar