Türkiye CHP'yi konuşuyor! Damat, oğlan, kuzen, yeğen...

Türkiye CHP'yi konuşuyor! Damat, oğlan, kuzen, yeğen...

CHP'li belediye başkanlarının akraba atamaları gündemin ilk sıralarına yerleşti. "Torpil”li manşetler gazetelerin manşetini süslerken 4 CHP’li belediye başkanını manşetine taşıyan Sözcü adeta ezber bozdu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Babamın oğlu olsa işe almayın" açıklamasına rağmen, CHP'li başkanların eş dost akraba atamaları yaptığı ortaya çıktı. “Torpil”li manşetler gazetelerin manşetini süslerken Sözcü’nün 4 CHP’li belediye başkanını manşetine taşıması günün bombası oldu.

"Kılıçdaroğlu ne dedi, onlar ne yapıyor" başlığıyla yayımlanan haberde şunlara yer verildi:  "İzmir'de oğlu Efe Uygur'u, belediye şirketinde genel müdür yardımcısı yapan Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur, geri adım atmıştı. CHP'li Selçuk Belediye Başkanı Filiz Şengel, kuzenini belediyede sekreter yaptı. Menderes Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Kayalar amcasının oğlunun eşi Nuriye Kayalar'ı özel kalem müdürü olarak işe aldı. Kayalar, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü de yapıldı. CHP'den Menderes Belediye Başkan aday adayı olan Mesut Taşdemir, Park Bahçeler Müdürü olarak atandı. Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'un, halasının eşi İrfan Aras'ı başdanışmanı olarak atadığı basına yansıdı. Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse'nin de kardeşi Zafer Köse'yi özel kalem müdürlüğü görevine getirdiği belirtildi. CHP'li  Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay'ın damadı Ahmet Erdal Şenyurt'u özel kalem müdürü olarak atadığı ortaya çıktı.  CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, ‘Beyazda leke çabuk belli olur. Halkçı belediyecilik, liyakat ve şeffaflık diye yola çıktık. Bunun gereğini yapacağız. Medyaya yansıyan konuları inceledik. Belediye başkanlarını uyardık. Halkçı belediyeciliğin gereğini yapma talimatını verdik’ dedi."

big_300719_0800.jpg

big_300719_0800sdfsdf.jpg

 

 

Güneş gazetesi ise, CHP'li belediyeler üzerinden Kemal Kılıçdroğlu'na yüklendi. Haberde şöyle denildi:

KILIÇDAROĞLU’NU ÖRNEK ALIYORLAR!

PARTİ POLİTİKASI HALİNE GELDİ

CHP’li belediye başkanları Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun izinden gidiyor. Kılıçdaroğlu, SGK Genel Müdürlüğü döneminde 70 akrabasını sınavsız işe almıştı. CHP liderinin kadrolaşma başarısı (!) belediye başkanları için örnek oldu. Kılıçdaroğlu yerel seçimlerden önce, “Namus sözü veriyorum. Kimseyi kovmayacağız. İşten atılan olursa gelecek beni bulacak” ifadelerini kullanmıştı. Ancak Bolu’da işten çıkarılan emekçiler Ankara’ya kadar yürümüş, CHP lideri kendilerine randevu bile vermemişti. Genel başkanın, belediyelerdeki akraba kadrolaşmasına çıtını çıkarmaması danışıklı ‘parti politikası’ olarak değerlendiriliyor.

MARTIN SONU AÇLIKMIŞ’

Torbalı Belediyesi'nin önünde bir araya gelen yaklaşık 400 eski çalışan, CHP’li Başkan İsmail Uygur’u protesto etti. Ellerinde “Martın sonu açlıkmış”, “Hani her şey güzel olacaktı”, “Söz  namustur”, “Oğlana var da bize yok mu” pankartlarını taşıyan grup, istifa sloganları attı.   

SÜLALE BOYU VURGUN

İzmir’in CHP'li Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, meclis kararıyla belediye şirketi olan Karaburun Belediye Personel Ltd. Şti’ye müdür olarak atandı. Şirketten kendisine 7 bin 500 lira maaş bağlatan Erdoğan, tepkiler üzerine bu maaştan vazgeçtiğini açıkladı. CHP’li isim belediye bünyesinde hizmet veren 3 plajdaki tesislerin müdürlüğüne erkek kardeşinin oğlu olan üniversite öğrencisi Derya Girgin'i getirdi. CHP'li başkan yine halasının kızı Yıldız Sedef'i de belediyenin halkla ilişkiler müdürü olarak göreve getirdi. Mevcut muhasebe müdürünün de görevine son veren Erdoğan'ın bu göreve de eşinin akrabası Handan Kalalı'yı yerleştirdiği ortaya çıktı.

UYGUR’DAN OĞLUNA KIYAK

İzmir’de Torbalı Belediye Başkanı CHP’li Ramazan İsmail Uygur, oğlu Efe Uygur’u (24), belediye bünyesinde işe aldı. Efe Uygur, belediye şirketi olan Torbalı Personel Özel Güvenlik Gıda İnşaat Temizlik Şirketi’ne (TORBEL) genel müdür yardımcısı oldu. Belediye Başkanı seçildiği 31 Mart 2019'dan bu yana asgari ücretli 435 işçiyi 'tasarruf' gerekçesiyle işten çıkaran Uygur, oğluna 7 bin TL maaş bağlattı.

BELEDiYEYE KUZEN SEKRETER

İzmir’de Selçuk Belediye Başkanlığı koltuğunu AK Partili Dahi Zeynel Bakıcı’dan devralan CHP’li Filiz Ceritoğlu Sengel, işe ‘siyasi intikam’ almakla başladı. Seçim meydanlarında ‘Ben de bir anneyim’ diyen Sengel, önemli bölümü kadınlardan oluşan 15 personeli başka birimlere sürdü. Ardından CHP'li Başkan Sengel, kuzeni Oya Ceritoğlu'nu Selçuk Belediyesi'ne sekreter olarak görevlendirdi.

AMCA ÇOCUĞUNUN EŞiNE ÇiFTE MAKAM

İzmir'in Menderes Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Kayalar, eski başkan Bülent Soylu'nun özel kalem müdürü Yavuz Selim Aktaş'ı görevden alarak yerine amcasının oğlunun eşi, eski belediye çalışanı Nuriye Kayalar'ı getirdi. Kayalar aynı zamanda Kültür ve Sosyal İşler Müdürü olarak görevini yürütüyor. Ayrıca CHP'den Menderes Belediye Başkan aday adayı olan Mesut Taşdemir de Park Bahçeler Müdürü oldu. CHP Menderes İlçe Başkanı Gizem Candaş’ın da belediye şirketinin başına getirildiği iddia edildi.

SEYHAN’DA DAMAT TORPiLi

Adana'nın CHP'li Seyhan İlçe Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, emekli albay olan damadı Erkan Şenyurt'u özel kalem müdürü yaptı. Haziran ayındaki meclis toplantısında alınan kararla Başkan Akay'ın damadını özel kalem müdürü olarak ataması büyük tepkilere neden oldu.

KARDEŞiNi YANINDAN AYIRMIYOR

Karabük'ün Safranbolu Belediye Başkanı CHP'li Elif Köse, erkek kardeşi Zafer Köse’yi özel kalem müdürü olarak atadı. Elif Köse, başkanlıktan önce mimarlık yaparken kardeşi de aynı büroda çalıştığı öğrenildi.

HALA EŞi BAŞDANIŞMAN

CHP’li İzmir Menemen Belediyesi 1 Nisan itibariyle işçi kıyımına başladı. Son olarak da Ramazan Bayramı arifesinde 60 işçi belediyeden çıkarılmıştı. Belediye meclisinde konuşan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy işten çıkarmaları örtbas etmeye çalışmıştı. AK Partili meclis üyesinin işçi kıyımıyla ilgili sorusuna sinirlenen CHP’li Başkan Aksoy, zabıta çağırarak AK Partili meclis üyesini salondan attırmasıyla Türkiye’nin gündemine gelmişti. Sicili kabarık olan Aksoy, halasının eşi İrfan Aras'ı kendisine başdanışman olarak atadı.

DAiRE BAŞKANI YEĞEN

CHP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, öz yeğeni Celal Böcek’i Bilgi İşlem Daire Başkanı olarak atadı. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve şirketlerinden yaklaşık 100 kişinin işten çıkarıldığı, yaklaşık 50 kişi sürgün edildiği ve 3 bin 768 üyenin sendikadan zorla istifa ettirildiği iddia ediliyor.

BİN KİŞİLİK AKRABA KONTENJANI!

Yerel seçimlerden önce CHP’de hazırlanan aday listelerinde, Kılıçdaroğlu’yla A Takımı’nın yakınları, eş-dost ve arkadaşları öne çıkmıştı.

Yaklaşık 1.3 milyon kayıtlı üyesi olan CHP'nin belediye başkan adayları ve meclis listelerini, azınlık bir grup parti yöneticisinin yakınları oluşturdu. Seçimlerden önce CHP’de belediye başkanlığı ya da meclis üyeliğine aday gösterilen akrabalar nedeniyle büyük krizler yaşanmıştı. 'Aile torpili'ne karşı tepkiler yükselmesine rağmen 'akraba kayırmacılığı'nın damga vurduğu bin kişilik listede, Selvi Kılıçdaroğlu, Erdoğan Toprak, Seyit Torun, Tuncay Özkan gibi isimlerin yakınları, eş dost ve arkadaşlarının yer aldığı gözler önüne serilmişti. İstanbul Milletvekili ve Kılıçdaroğlu'nun Başdanışmanı Erdoğan Toprak, aday listelerine en fazla akraba sokan isim olarak öne çıkmıştı. Yaşananların ardından “Akrabalık bağları güçlü” yorumları yapılmıştı.

İŞÇİLERİN EKMEKLERİYLE OYNADILAR

31 Mart öncesi kimsenin ekmeğiyle oynanmayacağının sözünün verilmesine rağmen CHP’li belediyelerde binlerce işçi kapının önüne konuldu.

NOTER TASDİKLİ KAĞIT DAĞITMIŞTI

Yerel seçimlerde CHP'ye geçen Bolu Belediyesi’nde de işçi kıyımı yaşandı. Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, seçim sürecinde “İşçi çıkarmayacağım” sözü verip noter tasdikli kâğıt dağıtmıştı. Başkan seçilmesiyle birlikte 97 işçiyi işten attı, baskı yapılarak onlarcasının yerleri değiştirildi. İşçiler uzun bir süre belediye binası önünde oturma eylemi yaptı.

SMS'LE ÇALIŞANLARI KAPININ ÖNÜNE KOYDU

Adana’nın CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, göreve geldikten kısa bir süre sonra 1750 işçinin çıkarılması talimatını verdi. İşçiler bu durumu, gece cep telefonlarına gelen mesajlarla ya da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın iletişim hattı olan Alo 170’ten öğrenebildi. İşten çıkarılan çalışanların, ‘işsizlik maaşı’ alamaması içinde ‘İş Kanunu’nun 29. maddesi devreye konuldu.

ANTALYA'DA 100 İŞÇİ KOVULDU

CHP’li Antalya Büyükşehir Belediyesi de, çalışanları sindirmek için elinden geleni yaptı. Belediye Başkanı Muhittin Böcek, göreve geldikten sonra 100 işçiyi kapının önüne koydu. Bununla yetinmeyen Böcek, 100’den fazla işçiyi de sürgün etti. Hizmet-İş üyesi 3 bin 768 kişi ise zorla istifa ettirildi.

 

 

1-277.jpg

big_300719_0800werfwerwe.jpg

 

KÖŞE YAZARLARI NE YAZDI?

Konu köşe yazarlarının da gündemindeydi. Ahmet Hakan ve Fatih Altaylı, Muharrem Sarıkaya konuyu köşelerine taşıdı.

 

MİLLİCİMİZ TORPİLCİ DE ULUSALCIMIZ DEĞİL Mİ?

“CHP’li belediyelerden şu tür torpil haberleri geliyor: Kaynatasını özel kalem müdürü yaptı. Eltisini işe aldı.

Kayınçosuna belediye şirketini teslim etti.

“Oğlumdan başkasına güvenmem” dedi, oğlunu müdür yaptı.

Falan...

Yıllardır millicilerin torpilinden şikâyet eden milletimiz, şimdi de ulusalcılarımızın torpil atağıyla karşı karşıya...

Yorulan torpilciler gitti, yerlerine dinlenmiş torpilciler geldi.

Bırakın millicileri, bırakın ulusalcıları...

İngiltere’ye başbakan olan Ali Kemal’in torununun yaptığı ilk icraat bile, kardeşini bakan yapmak oldu!”

Ahmet Hakan-Hürriyet

 

AT BU ADAMI CHP

“Bir yandan siyasi etik falan diyeceksiniz sonra da partinizin ilçe belediye başkanı, 24 yaşındaki oğlunu belediye iştirakine genel müdür yardımcısı yapacak.

Kabul edilebilir gibi değil.

Ya istifası istenmeli ya partiden atılmalı.

Bırakın genel müdür yardımcısı yapmayı, bırakın 7 bin TL maaş bağlamayı, "siyasi etik"diye bir şey var ise belediye başkanı oğlunu maaşsız stajyer olarak bile belediyede ya da iştirakinde görevlendiremez.

Bizim bildiğimiz siyasi ahlak anlayışı böyledir.”

Fatih Altaylı-Haber Türk

 

CHP'DE AKRABA ATAMASI ALARMI

“Yerel iktidarın ağırlıklı bölümünü 31 Mart'ta ele geçiren CHP açısından en büyük sorunu istihdamın oluşturacağını daha önce belirtmiştim. Yanılmamışım, ilk patlağı da iki yerden verdi.

AK Partili Bursa Büyükşehir için de aynı şey söylenebilir, ancak CHP geçmişten bu yana ağır şekilde eleştirdiğini bugün kendisi yapmasıdır asıl sorun.

Dikkat edilirse, nepotizmin ortaya çıktığı iki yer de öyle yeni alınmış belediyeler falan değil.

CHP’li kadrolar tarafından on yıllardır yönetilen İzmir’de ortaya çıktı…

Hem de tam da bu konuların ele alındığı ve başkanların uyarıldığı Afyonkarahisar
Belediye Başkanları Arama Toplantısı sırasında patlak verdi…

Karaburun ve Torba Belediye başkanları CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit
Torun’un anında devreye girmesiyle geri adım attı, biri kendini, diğeri oğlunu atadığı şirketten istifa ettirdi.

Ancak CHP’deki kaygı, bunun başka yerlere de nüksetmesi.”

Muharrem Sarıkaya-Haber Türk

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum