Türk ve Çin Akademisyenlerden Karapınar'a Teknik Gezi

Türk ve Çin Akademisyenlerden Karapınar'a Teknik Gezi

Türk ve Çinli akademisyenler, Konya'nın Karapınar ilçesine düzenledikleri teknik gezide Erozyon sahası, Avrupa'nın en büyük güneş enerji santrali, Acıgöl ve Meke Gölü'nü ziyaret etti.

Türk ve Çinli akademisyenler, teknik gezilerinin ilk durağı olarak Karapınar Çölleşme ve Erozyon Araştırma Merkezi'ni ziyaret etti. Merkez Sorumlusu Şeyma Atabey, Karapınar'da geçmişten bugüne yürütülen tarımsal faaliyetler ve erozyonla mücadele projeleri hakkında detaylı bilgiler verdi. Atabey, "1960'lı yıllarda başlatılan çalışmalar sayesinde Karapınar'da erozyonla mücadelede dünya çapında önemli başarılar elde ettik. Geçmişte kum fırtınalarının günlük hayatı ve hayvancılığı olumsuz etkilediği Karapınar, devletimizin ağaçlandırma seferberliği ve kararlı çalışmaları sayesinde geleceğini değiştirdi. Şimdi ise bölgede bitki çeşitliliği arttı," dedi.

Avrupa'nın En Büyük Güneş Enerji Santrali'ne Ziyaret

Gezinin bir sonraki durağı, Karapınar'da bulunan ve Kalyon Enerji tarafından kurulan Avrupa'nın en büyük Güneş Enerji Santrali (GES) oldu. Kalyon Enerji yetkilileri, akademisyenlere GES yatırımları, Karapınar GES'teki faaliyetler, istihdam ve artan biyoçeşitlilik hakkında bilgiler verdi.

Doğal Güzellikler: Meke Gölü ve Acıgöl

Akademisyenler, Karapınar GES ziyaretinin ardından, bölgenin en önemli doğal güzelliklerinden Meke Gölü ve Acıgöl'ü ziyaret etti. Çinli akademisyen Prof. Dr. Wenzhi Zhao, Acıgöl'ü çok beğendiğini belirterek, "Karapınar'da birbirinden güzel doğal güzellikleri görme imkanı bulduk. Acıgöl masmavi suları ile insanı kendisine hayran bırakıyor. Suyunun tuzlu olması ve insan sağlığına yararlı olması da çok ilginç. Gölde yüzülmesi de insanlar için çok değerli," dedi. Meke Gölü hakkında da konuşan Zhao, "Meke Gölü, oluşumu yönünden hayli ilginç bir göl. Ancak gölün kuruması üzücü. Olduğu gibi korunması da önemli," şeklinde konuştu.

Katılımcılar

Türk ve Çinli akademisyenlerin gezisine İstanbul Teknik Üniversitesi Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü Dr. Öğretim Üyesi Ömer Yetemen, Konya Teknik Üniversitesi İnşaat Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Cihangir Köyceğiz, Çin Halk Cumhuriyeti'nden Prof. Dr. Wenzhi Zhao ve Doç. Dr. Hu Liu katıldı.

Türk ve Çin Akademisyenlerden Karapınar'a Teknik Gezi

Türk ve Çin Akademisyenlerden Karapınar'a Teknik Gezi

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.