Serpil Yalçınkaya

Serpil Yalçınkaya

Turgutoğulları / Orta Anadolu’nun Türkmen Beyliği

“Turgud Bayburd ikisi kardaş

Dediği Sultan’a oldular yoldaş

Dediği Sultan bunları Rum’a saldıydı

Kendisi dahi azm-i Hicaz kıldı.

 

Kaçan Sultan Horasan’dan çıktı yola

Turgud’u Bayburd’u kırk alacağıyla

Bunları Rum vilayetine salmıştı

Kendisi azmi Hicaz kılmıştı

Turgut ve Bayburt dolandı Rum’a geldiler.”

 

Turgutoğulları , Anadolu iç sahrasının ilk Türk konukları ve devamlı ev sahipliği “ Eski İl- Bayburt-Turgut” yurtları ile birlikte Aksaray(Eskiil), Koçhisar, Konya, Karapınar, Sarayönü, Kadınhanı, Ilgın, Beyşehir, Doğanhisar, Tuzlukçu, Yunak, Cihanbeyli, Altınekin, Akşehir, Kulu, Polatlı, Emirdağ, Günyüzü, Sultandağı, Sivrihisar hattı içinde kalan Anadolu İç Sahrası Selçuklu, Karamanlı, ve Osmanlı dönemlerinde yurtları olmuştur.

 

Oğuz'un Üçoklar kolu Kınık boyu Selçuklu Türkmenlerinden olan Turgut Aşireti, beyleri "Turgut, Bayburt" ile Kutalmışoğlu Süleyman Şah komutasındaki Büyük Selçuklu ordusu içerisinde yer almışlardır. İç Anadolu'nun fethi ile Konya, Ankara ile Tuz Gölü Emirdağ arasındaki İç Asya bozkırları "Eski İl - Bayburt - Turgut" yurtlarında uç beyi olarak konaklamışlardır.

 

Turgutoğulları- Orta Anadolu’nun Türkmen Beyliği, 2002 yılında Ankara’da yaşayan Turgut bölge insanlarının biraraya geldikleri toplantıda karar verilen araştırma, çalışma kararından yola çıkılarak ortaya konulmuş.

Pek çok araştırma sonuçlarının incelenerek esere aktarımı sağlanmış. Haritalar, vakfiye suretleri,tablolar, fotoğraflar ve defterlerden yararlanılmış. Bu da kitabın daha da zengin bir kaynak olmasını sağlamış. Turgutoğulları’ndan  günümüze ulaşmış eserler, hikayeler okuyucusuna aktarılarak ölümsüzleştirilmiş.

Eserinin önsözünde Mustafa Kaygısız çalşmasından şu şekilde söz ediyor: “ Konya ve Ilgın’a her yıl ziyaretlerim olur. Yolum yine düşer Turgutoğlu Pir Hüseyin Bey Cami’sine, Turgutoğlu Türbesi’ne. Daha derinden hatırlarım ‘ Duru Kurt, Duru Kurt’ hikayelerini. Soramam da anama hikâyenin devamını. Anlatmak bana kaldı.

‘Duru Kurt, Duru Kurt’ Masalı, Turgutoğlu Pir Hüseyin Bey, Turgutoğlu Türbesi, Dediği Sultan’ın izi…Şairin dediği gibi; ‘ Atiyi 1000 yıllık maziye sürükledi.’

 Bu deneme eser, Anadolu’nun Türklere açılması ile birlikte ‘Eski İl, Bayburt, Turgut’ oymaklarına yerleşmiş ve devamında Anadolu’nun Türkleşmesi ile tamamına yayılmış olan Turgutoğullarının tarih zenginliklerini bilmek, tanımak ve sevmek için hazırlanmıştır.”

Eser dokuz ayrı bölümden oluşuyor. Turgutoğullarının Ortaya Çıkışları, Anadolu’da Yerleşimleri, Dediği Sultan, Turgutoğulları’nın Eserleri, Şeceresi, Yayıldıkları Bölgeler, Selçuklular- Karamanlı ve Beylikler, Osmanlı Devleti Döneminde Turgutoğulları, Atçeken Federasyonu’nda Turgutoğulları; bir de son kısımda yer alan tablolar.

Bu kapsamlı eseri hazırlayan Mustafa Kaygısız’ı tebrik ediyor, tarihimizin unutulmaması, kaleme alınan daha nice eserlerle sonsuza dek yaşatılmasını sağlayan tüm araştırmacılarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Selametle, ihsanla kalınız.

Kitap ve Yazar Hakkında Bilgiler

image001-032.jpg

Yayın Tarihi: 2016

Yayınevi: Çizgi Kitabevi

Baskı Sayısı: 1.Baskı

Sayfa Sayısı:200

Temin Adresi:  Sebat Ofset Tel: 0332 3536265

 

Yazar Hakkında

Konya’nın  Yunak İlçesi Turgut nahiyesi, Hursunlu Köyü’nde 1965 yılında doğdu.

1989 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nden mezun oldu.

1991 yılında Polis Akademisinden mezun olarak, İstanbul (1991), Ağrı(1995), Ankara(1998) Emniyet Müdürlüklerinde görev yaptı. 2001’de Polis Akademisi-Güvenlik Bilimleri Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.            

1993-1995 yılında İstanbul Üniversitesi, Adli Tıp Enstitüsünde mastırını tamamlayarak adli bilim uzmanı, 1994 yılında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Teknik Büro kursunu tamamlayarak olay yeri inceleme uzmanı oldu. Ankara ve İstanbul illerinde olay yeri inceleme birimlerinde çalışarak uygulamaları yakından gördü.              

Hizmet içi eğitim kurslarında eğitici olarak görev aldı ve konuları ile ilgili projelerde görev aldı. S. Ü. kimyagerlik ve eğitim formasyon diplomasına sahip. Polis Akademisinde, Kriminalistik dersi vermekte ve öğrenci kulübü olan Adli Bilimler Topluluğuna danışmanlık yapmakta. Adli konularda bilirkişilik ve danışmanlık yapmaktadır.

Diğer Eserleri:

-Türkiye’de Seri Katiller

-Suikastlerin Şifresi

-Özel Güvenlik Temel Eğitimi Ders Kitabı

-Polisiye Gerçekler

-Suç Yeri ve Delil Güvenliği

-Adli Bilimler

-Polislik Sınavlarına Hazırlık

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum