Tüm savaş gemileri Ege'ye geliyor! Atina durumu dikkatle izliyor!

Tüm savaş gemileri Ege'ye geliyor! Atina durumu dikkatle izliyor!

Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasına yanıt gecikmedi. Türkiye, yeni bir NAVTEKS ilan etti: 10-11 Ağustos'ta Akdeniz'de atış eğitimleri icra edilecek.

Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasına yanıt gecikmedi. Türkiye, Akdeniz açıklarında denizcilik uyarı notu olarak bilinen yeni bir Navtex (NAVTEKS) ilan etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı unsurlar, yeni haftada Akdeniz'de atış eğitimleri gerçekleştirecek. Türk gemilerinin Akdeniz'deki sondaj çalışmaları da aralıksız devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Doğu Akdeniz'deki sözde anlaşmaya tepkisini şöyle dile getirmişti: "Şimdi Yunanistan ile Mısır arasında yapılan bu anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok. Biz sondaj çalışmalarına hemen başladık. Barbaros Hayrettin'i de görevine gönderdik. Sözlerinde durmuyorlar."

Türkiye'nin bu adıma yanıtı sahada da gecikmedi. Türkiye, Akdeniz açıklarında denizcilik uyarı notu olarak bilinen yeni bir Navtex ilan etti. Uyarı notunda, 10-11 Ağustos arasında Akdeniz açıklarında atış eğitimleri gerçekleştirileceği belirtildi.

Türkiye'nin ünlü yazarlarından Abdurrahman Dilipak da kendine ait sosyal medya hesabından son durumu şu cümlelerle aktardı: "Donanmamızın; Karadeniz filosu Marmara'dan Ege'ye çıkış yaptı. NATO görev gücünde dünyanın çeşitli denizlerinde görevli tüm savaş gemilerimiz de doğu Akdeniz ve Ege denizine çağırıldı yoldalar.Bu tarihte ilk kez olmakta!Bu donanmamız için en büyük kırmızı alarm seviyesi"

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler