Torosların Şifalı Bitkileri

Rabbimizi nimetleri saymakla bitmez. Yaratılmış hiçbir şey gereksiz ve boşuna değildir. Yaratılış itibarı ile her nimet, her canlı her bitki bir görevi ifa etmektedir.

20170627_194440.jpg

 Asırlardır devam eden  keşif   ve buluşlara  her geçen yeni bir bilgi eklenmekte. Özellikle insanın faydasına olan bitkiler konusundaki gelişmeler insanın kendini ve doğayı keşfetmesi açısından sevindiricidir.

Bizlerde bir doğasever olarak yeni bir keşiften öte gezdiğimiz gördüğümüz yerlerde atalarımızın  tespit ettiği   bu  bitkilerden bazılarını, daha çok nerelerde   bulunduğu  ne için kullanıldığı bilgisini paylaşmak istedik.

img_3011.jpg

Dünyanın En İyi Kekiği Toroslar da

Dünyanın en iyi kekiğinin Toroslar da yetiştiğini biliyor muydunuz? Evet yanlış duymadınız. Tüm dünyada yaklaşık 100 tür kekik yetişirken, bunun 33 türü Türkiye’de bulunuyor.

Bu türler için de özellikle Sülek Yaylaları Toros dağları, Akseki kekik konusunda nam salmış durumda.

 Bitki türleri üzerine araştırmalar yapan  uzmanlar  kekiğin Türkiye’de en fazla güneşli iklime sahip yüksek rakımlı ve taşlı Toros Dağları’nda yetiştiğini söylüyor. Dünyada yaklaşık 100 tür kekikten 33 türünün Türkiye’de  en iyi kekiğin ise Toroslarda yetişiyor.

img_9746.jpg

Hangi hastalıklara iyi geliyor?
Antiseptik, antispazmotik, iştah açıcı, tansiyon yükseltici, genel uyarıcı, idrar söktürücü, bakterilerin oluşmasını önleyen özelliklere sahiptir. Saman nezlesi, yorgunluk, düşük tansiyon, boğmaca, nefes darlığı, romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlu hastalıklar, uykusuzluk, kan dolaşım bozukluğu ve bağırsak parazitlerine iyi gelir.

Ayrıca; salatalara, soslara, çorbalara, et ve sebze yemeklerine katılır. Hem lezzet verir, hem de hazmı kolaylaştırır.

Sarı kantaron; nelere faydası yok ki.

Toroslarda sıklıkla olmasa da 1500 m rakıma   kadar olan   yerlerde   bulunan Sarı Kantoron  Özellikle Avrupa ve Amerika’da çay yerine içilen, bitkinin çiçek, yaprak ve saplarından elde edilen ve kapsül şeklinde satılan ekstresi de kullanılmaktadır.

Kronik yorgunluk sendromunda, menopoz dönemindeki sıkıntı, stres ve gerginliklerin giderilmesinde faydalıdır Çiçekli bitki çiçek açma zamanında toplanır, demetler halinde bağlanıp gölgede kurutulur. Seydişehir yöresinde oldukça fazla olan  Sarı Kantaron bitkisi doğru şekilde kullanıldığında yaklaşık 50 çeşitten fazla hastalığa yarar sağladığı kanıtlanmıştır.

 Bunlardan bazıları ;"iştahı açar., Sinirsel depresyonu önler.,

Yara iyileştirici özelliğine sahiptir.,İshali keser., Solucan düşürür.,

İdrar söktürür.,Böbrek ve Safra kesesindeki taşların düşmesinde yardımcı olur.,Sindirim sistemini düzenler.,

Kan temizleme özeliğine sahiptir.,Romatizmini önler.,

Hastalık sonrası vücudun güçlenmesinde son derece yararlıdır.,

Çocukların yatak ıslatmalarında kullanılabilir., Haşlanmış suyu dezenfekten olarak kullanılır., İrinli yaraların çabuk iyileşmesinde yardımcı olur.,Karaciğer, böbrek, mide hastalıklarında kullanılabilir.,Bronşitlerde, Akciğer iltihaplarına iyi gelir., Soğuk algınlığında terletici etkisi ile hastaya iyi gelir.,Hazırlanmış tıbbî yağı, güneş ve diğer yanıklarda, kesiklerde kullanılır.,Safra söktürücü ve ağrı kesici etkisine sahiptir.,”.  

Altın Otu Nedir?

 Altın Otu Yüksek rakımlı bölgelerde daha çok gördüğümüz metrelerce ileriden   kendini gösteren Adı   gibi  altın  renginde olan dalından koparılıp kurutulmasına rağmen renginin solmayan  bir bitki.

Halk arasında güneş çiçeği olarak da bilinir. Bilimsel adı Helichrysum Arenarium ‘dur. Aktarlarda faydalı bir bitki olarak satılmasına rağmen, görüntüsü nedeniyle süs bitkisi olarak da yaygın kullanılır. Altın otundan, çay ve yağ üretilir. Bu yağ, başta kozmetik olmak üzere pek çok farklı alanda kullanılır. Popülerleşmesinden önce yıllar boyunca, yetiştiği bölgenin etrafındaki yerli halklar tarafından bir şifa kaynağı olarak görülmekteydi.

Altın otu prostat ve böbrek sorunları olanlar için adeta bir mucize olarak görülmektedir. Yoğun idrar söktürücü ve idrar yolları düzenleyici etkisi bulunmaktadır. Böbrekler üzerinde büyük etkisi olduğu için insanlarda zayıflama çayı olduğuna dair bir algı da oluşmuştur. Bu algının asıl nedeni altın çayının, böbrekleri çalıştırarak idrar çıkışını arttırmasıdır. Vücuttan idrar çıkışı olması su kaybına sebep olur ve buna bağlı olarak 1 – 2 kilo kayıp yaşanabilir. Fakat bu kayıp kesinlikle kalıcı değildir, sadece bir yanılsamadır. Yine de kilo vermek isteyenler takviye amaçlı olarak kullanabilirler.

  Gelecek hafta Toroslarda sonbahar meyveleri devam edeceğiz inşallah.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.