Toroslar'ın Güzellikleri Uçansu Şelalesi-Tınaztepe Mağarası

Uçansu Şelalesi

“Uçansu Şelalesi nerededir?” diye merak ettiniz biliyorum.

Orta Toroslar'ın zirvelerindeki, Akdağ ve Geyik dağlarındaki karların erimesiyle beslenen Uçansu şelalesi,  Gündoğmuş Alanya bölgesindedir.

ucan-su-(8)-(1)-001.jpg

Toroslar'ın eriyen saniye akan binlerce m3 kar sular,ı yaklaşık 76 m yükseklikten rüzgarında  etkisi ile  görenleri   büyüleyecek şekilde   ahenk içinde  dökülmesi ile  oluşan Uçansu Şelalesi'nden sonra, yaklaşık 100 kilometrelik bir yolculuğun sonunda Manavgat'ta Akdeniz'le buluşuyor. Şelale, yeşilin ve mavinin ahenkle buluştuğu büyüleyici doğal güzelliğiyle dikkati çekiyor.

Uçansu Şelalesi, yemyeşil ağaçlarla çevrili patika yollardan kuş cıvıltıları eşliğinde yürünerek ulaşılabilen "saklı bir cennet" edasıyla ziyaretçilerine bir başka dünyanın kapısını aralıyor.

ucan-su-(11)-(1)-001.jpg

Konya ile Antalya arasında kalan şelaleye ulaşmak için, uzun ve zahmetli bir yolun izlenmesi gerekiyor. Zorlu dağ patikalarından, çam ağaçları ve Toros Dağları'nın sarp kayalıklarının eşliğinde, araçla yaklaşık üç saat süren yolun sonunda büyüleyici güzellikteki şelaleye ulaşılıyor.

Günün stresinden kurtulmak, piknik yapmak, doğada güzel zaman geçirmek isteyenlerin tercih ettiği yerler arasındaki Uçansu Şelalesi'nde ziyaretçiler, güzelliğiyle görsel şölen sunan alanda yürüyüş yapıyor, fotoğraf çekiyorlar.

Şelale, günübirlik bölgeye gelen ziyaretçilerin yanı sıra kamp kuran doğaseverleri de misafir ediyor.

Tınaztepe Mağarası

Konya’nın Seydişehir ilçesinde Toros Dağları’nda bulunan Tınaztepe Mağarası, muhteşem yeraltı zenginliği ile ziyaretçilerini büyülüyor.

Seydişehir ilçesi sınırları içinde,   Seydişehir Antalya Karayolunun 23. Km’de  bulunan  Tınaztepe  Dağı’nın   batısında yer alan Tınaztepe Mağarası, yerli ve   yabancı  ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

toroslarin-doga--harikasi--tinaztepe-magarasi--gorenleri-buyuluyor-(5)-001.jpg

Tınaztepe Mağarası içindeki tavandan akansu akıntıları ile oluşan   sarkıt ve dikitlerin  yanı sıra, 1580  metre  uzunluğundaki  mağara  boyunca   hiç değişmeyen  ısısı ile dış  dünya ile irtibatın kesildiği  değişik   bir ortama  götürüyor.

1968 yılında  Toros Dağlarından    akan suların   oluşturduğu  Suğla Gölü'nü araştırmak için bölgede inceleme yapan Fransız araştırmacı Michel Bakalowichz tarafından keşfedilen mağaranın, Orta Anadolu’yu  Antalya'ya  bağlayan Konya- Antalya Karayolunda  olması  ziyaretçi  sayısını  artırırken  bir çok bölgeden  gelen  ziyaretçileri kendisine hayran   bırakıyor.

Mağara2004 yılında 49 yıllığına Turizm Bakanlığından kiraladıktan sonra Turizme açılabilmesi için yer altında bulunan 1580 metre uzunluğundaki yatay alan merdivenler döşenerek ışıklandırılarak gezilir hale getirilmiştir.

 Seydişehir-Antalya yolundan rahatlıkla görülebilen Mağara, dışına kurulan Sosyal Tesisler ile    yolu  kullananlar için   hem  ziyaret edilecek   bir doğa  harikası hem bir  mola  yeri olma özelliğne sahiptir.

toroslarin-doga--harikasi--tinaztepe-magarasi--gorenleri-buyuluyor-(6)-001.jpg

Türkiye’nin yan ısıra dünyanın dört bir yanından ziyaretçileri olan mağaraya ulaşımın kolaylığı nedeniyle, Antalya’ya tatil için gelen yabancı turistler bakımından da için günübirlik turlar düzenlenerek de kolaylıkla ziyaret edilebilecek bir mesafedir.

Gezilmeye görülmeye değer iki turistik değeri olan mekanı sizlere kısaca tanıtmış olduk.

İyi gezmeler.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.