Torosların çağlayanları Aygırdibi Şelalesi 

Toroslarda kış mevsimi sona ererken, ilkbaharın başında kar sularının erimesi ile coşan şelaleler bu coğrafyaya ayrı bir güzellik katıyor.  

Seydişehir’i çevreleyen Toros Dağları’nın birçok bölgesinden coşan bu sular bölgenin ana su rezervlerini besleyen temel kaynaklardır. 

aygirdibi4.jpgSeydişehir’de bunların en gözdeleri; Kuğulu Mesire Alanı’nda adı üstünde Pınarbaşı, İçeri Kışla Bölgesi, Küpe Dağı’nın eteklerinde Taraşçı Barajı, Gökçehüyük Barajı’na akan sular Çatmakaya Bölgesi’nde Fası olarak isimlendirilen şelale bunların en büyükleridir. 

Bozkır güzergahından Kuruçay’da bulunan Güngörmez ve en büyüğü de Bozkır’ın Karacahisar Mahallesi sınırları içinde olan bölgenin en büyüğü diyebileceğimiz Aygırdibi Şelalesi’dir. 

Bu sular tarihin her devrinde muhteşemliği ile insanları kendine cezbetmiş Rabbimizin bize bahşettiği hayat kaynakla​​​​​​​rı, nimetleridir. 

​​​​​​​Aygırdibi Şela​​​​​​​​​​​​​​lesi, coğrafi yapısı bakımından, her mevsim misafir bulunduran bir bölgedir ama, en muhteşem hali ise ilk bahar mevsimidir. 

Çarşamba Çayı’nın ana kaynağı olan Aygırdibi Şelalesi’ni görmeyenler kayıptadır. Bölgede ulaşıldığı andan itibaren, tüm kötü enerjilerini alır insanı iyi yönde terapi yapar. 

aygirdibi7-001.jpg

Saniyede akan milyon metreküp suyun kaynaklardan çıkarak aşağıya doğru süzülmesi ilçe ortaya çıkan o ses ve her yerden su fışkırması görülmeye değer bir güzelliktir. 

aygitdibi3-001.jpg

Konya-Bozkır Aygırdibi arası mesafe 135 kilometredir. Seydişehir’den gidenler ise; Seydişehir-Antalya yolu, zirvede Tınaztepe’den Bozkır Yolu ve Gölcük Yaylası güzergahında Kuruçay’ı geçtikten sonra Bartlı Yaylası-Sorkun-Karacahisar ve nihayet Aygırdibi’ne ulaşılabilirler. 

Tavsiye ederim gidince pişman olmayacaksınız. 

aygirdibi2.jpg

​​​​​​​aygitdibi2.jpg

aygirdibi6.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.