Toroslarda hayat

Zeki Oğuz’a ithaf.

Evet, Toroslarda yaşam bir başkadır. Gerçek hayat ve dağ turizmi işte oradadır. Çeşitli doğa harikaları yanında, Anamur yaylaları Yörük güzelleri ile doludur. Güzellerin güzelleri oradadır. Temiz hava, temiz ahlak temiz insanlık oralardadır. Başta gönül güzelliği yüz ve endam güzelliğini şekillendirir ve o coğrafya Karacaoğlan’ın da ana vatanıdır. Onun gönülden çıktığı gibi söylediği kitaplar dolusu Şiirler dilden dile söylenegelmiş halen bir çoklarının ezberindedir. Kekik kokulu, boynu bükük mor sarı yeşil kırmızı çiçeklerle bezelidir yer gök.

Hele bir de gönül aşığı iseniz çok duygulu anlar yaşarsınız oralarda. Taş oluklu çeşmelerden buz gibi sular içer serinlersiniz. Ellerinde Bakır kalaylı su güğümleri ile su doldurmaya gelen köy kızları, sıralarını size verirler korkmayın. Başları sıkma ile sarılı, özü, gözü, sözü dosdoğru, Hak dan sürmeli, kara kaşlı beyaz tenli, askerdeki nişanlısının gizli aşkı ile mahzun bakışlı ansızın çıkabilir karşınıza…

Biraz da ehli aşık iseniz Mani’ler bile yazar yakıştırırsınız. Bakınız benim ilham perilerim geldi bile.

 

Yürürken ediyor naz.

Adını sordum Kiraz.

Dedim insaf et biraz,

Utandı Yörük kızı.

 

Alnından terler aktı.

Döndü de bana baktı.

Gönlümde ateş yaktı,

Çok hoştur Yörük kızı.

 

Sanki gül, sanki Mehtab,

İşve naz hepsi kat kat,

Yaratmış Allah heyhat

Bu da bir alın yazı.

 

Çok sıcak bir misafirperverlik var bu dağların insanlarında. Torosların tepesinde en ücra köyünde köşesinde tip tip çeşit çesit boy boy kadınlarda apayrı güzellikler vardır. Abartmaca yok. Hayal gücümü zorluyorum bu Coğrafyanın güzellerini şu şekilde tarif etmeye çalışacağım.

Hepsi de sanki ayın on dördü. Temiz gözle hayran hayran bak dur. Kaşları kalem. Kudretten sürmeli. Ceylan bakışlı. Davgana boğazlı, Uzun narin bacaklı boylu poslu. İnce belli, köy ağzı ile konuşsa da kibar birer tanrı yaratığıdır oranın insanları. Uzun saçları ince bele dökülmüş Et ile deri arasında Hakkın kudreti ilahisi tecelli etmiş o yüz de o gözde o gönül de…

O coğrafyanın yaşayan erkekleri de tam manası ile birer babayiğit. Gez dolaş hiçbir kötülük bekleme. Yemez yedirir, içmez içirir. Tertemiz yataklarda yatırır. Bu misafirperverlik bin yıllardan bu yana dün böyle idi bu günlerde de böyledir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum