Selman S. Akyüz

Selman S. Akyüz

TORKU KONYASPOR’A SERT YAPAN KAZANIYOR

Kayseri’den neden puan gelmedi? Sorumuz bu. Kadroyu ve oyunu analiz ederek cevaplayacağım.  Ama önce şunu söylemem gerek. Taraftarda ve basında oluşan “biz iyi takımız” kanaati, iyi ki Mesut Bakkal ve Futbolculara sirayet etmiyor.

Bu kesime kalsa Torku Konyaspor devre arasında çok iyi transferler yapmış ve 3 maçını kazanmış Erciyes’e saldırsın, parçalasın, üç atsın, gelsin. İşler öyle kolay olmuyor. Mesut Hoca doğru bir taktikle başladı. Üzerine gelecek rakibi ilk 20 dakika disiplinli oynayarak durdurdu.

Sonra dengeyi sağladı ve maç sonunda deplasmanda oynamasına rağmen yüzde 53 topla oynama oranını yakalayacak kadar üstündü. Kadro kurarken de Hasan Kabze’yi Thorvaldson’un yerinde oynatmaması dışında handikapı yoktu. Sonra farkına varıp O’nu serbest bıraktı ama Kabze gününde değildi. Kaçırdığı kafa şutu ve ikinci yarıdaki ayak içi vuruş O’na hiç yakışmadı. 

Ali Turan tercihinden dolayı kendisini takdir ettim. Sakat olan Erdinç ve cezalı olan Selim’in yokluğunda Kokaloviç’e yer verseydi Edinho bir değil üç gol atabilirdi. Klasik hastalığı olan hava topuna yanlış çıkışları yüzünden gol yense de Portekizliye sert yapıp adım attırmadı. Ama Hikmet Karaman zayıf halkanın Ergün Teber olduğunu görüp oradan üst üste hücum yaptırınca Ergün’ün pili bitip sakatlandı. Hem de 13 dakikada.

Hleb konusundaki öngörüm doğru çıktı. Rakipler O’na özel önlem almaya ve sert oyuncuları üzerine vermeye başladı. Trabzon maçındaki Alex’ten eser yoktu. Ali Turan’ın Edinho’ya yaptığını Erciyesliler Hleb’e uyguladı. Neyse ki fazla risk alıp kendisini sakatlatmadı.

Mesut Hoca haklı. Maç boyunca doğru dürüst pozisyon vermeden yenildiler. Ama Torku Konyaspor pozisyon vermediği gibi bulmanın bir formülünü bulmalı. Anlaşılan o ki, Konyaspor sert basan ve açık oynamayan takımlara karşı zorlanıyor.

Daha çok pozisyon bulmak için daha fazla boş alan gerekmiyor. Sayın Bakkal buna çözüm bulmalı. Herkes Konyaspor’a “buyrun, biz saldıralım siz de gollerinizi atın, gidin” demeyecektir. Demiyor da. 

Gaziantep maçını kazanamazsak korkulu rüya görmeyi bırakın o rüyadan uyanmak hayli zorlaşır.

 Twitter adresi: @selmansel

Önceki ve Sonraki Yazılar