Toprak Mahsulleri Ofisi 2022 haşhaş kapsülü alım fiyatlarını güncelledi! Konya'da ne kadar?

Toprak Mahsulleri Ofisi 2022 haşhaş kapsülü alım fiyatlarını güncelledi! Konya'da ne kadar?

Toprak Mahsulleri Ofisi, 2022 yılı haşhaş kapsülü alım fiyatlarını yeniden belirledi. TMO Haşhaş ekimine izin verilen Konya, Afyonkarahisar, Amasya, Balıkesir, Burdur, Çorum, Denizli, Eskişehir, Isparta, Kütahya, Manisa, Tokat ve Uşak'ta alım yapacak

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), haşhaş üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla 2022 yılı haşhaş kapsülü alım fiyatlarının yeniden belirlendiğini duyurdu.

HAŞHAŞ VE ÜRETİLEN MORFİNİN YÜZDE 90-95'İ İHRAÇ EDİLİYOR

Toprak Mahsulleri Ofisi TMO'dan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  • Ülkemiz, haşhaş tohumu ve kapsülünden üretilen morfin ve türevlerinde net ihracatçı konumda bulunmaktadır.

  • Haşhaş kapsülünden üretilen morfin ve türevlerinin yaklaşık yüzde 95'i TMO, kapsülden elde edilen haşhaş tohumunun da yaklaşık yüzde 90'ı özel firmalar tarafından yurt dışına ihraç edilmektedir.

  • Yapılan bu ihracattan gerek kamu gerekse özel sektör aracılığı ile ülkemize önemli miktarda döviz girdisi sağlanmaktadır.

ALIM FİYATLARI YENİDEN BELİRLENDİ

  • Haşhaş üretim maliyetleri göz önüne alınarak haşhaş üreticilerimizin korunması ve haşhaş üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla 2022 yılı haşhaş kapsülü alım fiyatları yeniden belirlenmiştir.

  • 2022 alım döneminde haşhaş kapsülü alım fiyatları; yüksek morfinli TMO tohumluğu kullanılarak elde edilen haşhaş kapsülü alım fiyatı 15 TL/Kg, geleneksel tohumluk kullanılarak elde edilen haşhaş kapsülü alım fiyatı 7,5 TL/Kg, TMO'nun tohumluk ihtiyacına yönelik, sözleşmeli üretimle elde edilen tohumlu haşhaş kapsülü alım fiyatı 25 TL/Kg, olarak uygulanacaktır.

TMO EKİME MÜSAADE EDİLEN İLLERDE ALIM YAPACAK

  • Toprak Mahsulleri Ofisi, haşhaş alımları ile ilgili tüm hazırlıklarını tamamlamış olup hasat dönemi sonrasında haşhaş ekimine müsaade edilen 13 ilimizde alımlarını gerçekleştirecektir.

  • Bu illerimiz; Afyonkarahisar, Amasya, Balıkesir, Burdur, Çorum, Denizli, Eskişehir, Isparta, Konya, Kütahya, Manisa, Tokat ve Uşak'tır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler