TOKİ Konya'da 29 konut satışa çıkarıyor! İşte başvuru tarihi ve tüm detaylar

TOKİ Konya'da 29 konut satışa çıkarıyor! İşte başvuru tarihi ve tüm detaylar

TOKİ Konya'da 2+1, ve 3+1 dairelerden oluşan 29 konutu satışa çıkarıyor. TOKİ Cihanbeyli Bahçelievler Konutlarında satışa sunulan daireler başvurular 13 - 17 Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilebilecek. İşte ödeme koşulları ve tüm detaylar..

Çevre, Şehircilik Ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Konya Cihanbeyli Bahçelievler Mahallesi 210 Konut Projesinde 29 dairenin satışa sunulacağını açıkladı.

Konya Cihanbeyli Bahçelievler Mahallesi 210 Konut Projesinde, 2+1 tipi 18 adet, 3+1 tipi 11 adet olmak üzere toplam 29 adet konut kura yöntemi ile satışa sunulacak.

TOKİ CİHANBEYLİ BAŞVURULARI 13 HAZİRAN'DA BAŞLIYOR

Başvurular, 13 - 17 Haziran 2022 tarihleri arasında, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Konya Cihanbeyli Şubesi ve E-devlet üzerinden alınacak.

KURA ÇEKİLİŞİ 7 TEMMUZ'DA

TOKİ Cihanbeyli konutları için ödenecek başvuru bedelleri 1000 ve 2000 lira olarak, kura çekiliş tarihi ise 7 Temmuz 2022 olarak açıklandı.

Asil Hak Sahipleri Sözleşme İmzalama Tarihleri: 20 Temmuz 2022 - 22 Temmuz 2022 Yedek Hak Sahipleri Sözleşme İmzalama Tarihleri: 27 Temmuz 2022 (Asil hak sahipleri sözleşme imzalama işlemlerini tamamladıktan sonra kalan konutlar için)

Cihanbeyli Bahçelievler Mahallesi'nde inşaat edecek TOKİ konutlarının en düşük ve en yüksek fiyatlar ile alternatifli ödeme koşulları şöyle:

1.jpg

TOKİ'DEN KONYA CİHANBEYLİ BAHÇELİEVLER MAHALLESİ 210 KONUT İLE 1 ADET TİCARET (3 DÜKKANLI) PROJESİ AÇIKLANAN ŞARTLAR VE DETAYLAR ŞÖYLE:

1) Proje kapsamında satışa sunulan konut adedinden fazla başvuru olduğu takdirde, 07 Temmuz 2022 tarihinde başvuruda bulunanlar ve noter huzurunda “Konut Alma Hakkı ve Konut Belirleme Kurası” çekim işlemleri kategori önceliğine göre gerçekleştirilecektir. Konut sayısından daha az başvuru olduğu takdirde “Konut Alma Hakkı ve Belirleme Kurası” çekilmeyerek, İdarenin belirleyeceği bloklar/konutlar arasından, kategori önceliğine göre başvuru sırası esas alınarak konut seçimleri yapılacaktır.

2) Kuranın çekileceği yer ve saati İdarenin web sayfasında (www.toki.gov.tr) duyurulacaktır.

3) Konut satın almak için başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış olması şartları aranacaktır.

4) Başvuru sahiplerinde T.C. vatandaşı olma ve 18 yaşını doldurmuş olma şartları aranacaktır.

5) Projenin bulunduğu il /ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması şartı aranacaktır

6) Kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocuklarından oluşan hane halkı adına, yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir; birden fazla başvuru yapılması durumunda başvurular geçersiz sayılacaktır.

7) Yukarıdaki şartları sağlayan kişiler, başvuru tarihleri arasında, yetkili banka şubelerine başvuru bedelini ödeyerek, başvurdukları kategori ile ilgili “Satın Alma Talep ve Yüklenim Belgesi” ni imzalayacaklardır

8) Kura sonucu konut satın alma hakkı kazanarak konutu belirlenen veya konut sayısından az başvuru olması nedeni ile başvuru sırasına göre 20 Temmuz 2022 - 22 Temmuz 2022 tarihleri arasında konut seçimi yapan hak sahipleri; peşinat bedelinden başvuru bedeli düşüldükten sonra kalan tutarı sözleşme imzalama tarihleri arasında sözleşme imzalama işlemlerinin gerçekleştirileceği banka şubesine yatırarak Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzalayacaklardır.

9) Kura çekilişinde asil hak sahiplerinden sonra konut sayısının %50' si kadar belirlenecek, sözleşme imzalamayan asil hak sahiplerinden kalan konutlar için, İdarece ilan edilecek sözleşme imzalama programı çerçevesinde, yedek hak sahiplerine Gayrimenkul Satış Sözleşmesi imzalatılacaktır.

10) Peşinat bedeli üzerinden %0,5 (binde beş) oranında banka komisyonu ve banka komisyonu üzerinden %5 (yüzde beş)oranında BSMV satış sırasında bankaca tahsil edilecektir.

11) Borç bakiyesi, tercih edilen peşinat miktarına göre 180 ay boyunca aylık taksitler halinde ödenecektir. Borç bakiyesi ve aylık taksitler, her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı uygulanarak artırılacaktır.

12) İlk taksit ödeme tarihi; Konut teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlatılacaktır.

13) İlk dönemsel artış tarihi; Konut teslim tarihine göre İDARE’ce belirlenecektir.

14) Kura sonucu konut satın alma hakkı kazananlar, sözleşme imzalama aşamasında kendi aralarında becayiş (konut değişikliği) yapabileceklerdir.

15) Konut alıcısı, sözleşmenin kurulduğu tarihten itibaren on dört gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Konut alıcısı, Gayrimenkul’ ün fiili tesliminden evvel teslim süresi içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkına sahiptir.

16) Kura sonucunda; konut satın alma hakkı elde edemeyenlerin başvuru bedelleri 18 Temmuz 2022, konut satın alma hakkı kazandığı halde sözleşme imzalamayan asil hak sahiplerinin başvuru bedelleri 25 Temmuz 2022, yedek hak sahiplerinin başvuru bedelleri ise 28 Temmuz 2022 tarihlerinden itibaren başvuru sahiplerine iade edilecektir.

17) Konutların teslim süresi, sözleşme tarihinden itibaren 36 aydır. Konutların anahtar teslimi, İdarece belirlenecek ve ilan edilecek program dahilinde gerçekleştirilecektir.

18) Anahtar teslimi öncesinde KDV Kanunu uyarınca, KDV bedeli (%1) ayrıca alıcılar tarafından ödenecektir.

19) Konut tesliminden sonra ALICI, Yönetim Planı ve KMK’nda öngörülen ortak giderlerden bağımsız bölüme (GAYRİMENKUL) isabet eden miktarları, toplu yapı alanındaki ortak tesislere ilişkin giderleri ve blok aidatlarını anahtar tesliminin gerçekleştiği veya teslim ihbarında belirtilen sürenin içinde bulunduğu aydan geçerli olmak üzere her ay yapı/site yönetimine ödeyecektir. Alıcı bağımsız bölümü teslim almamış olsa dahi aidat ve ortak alan giderlerini ödemekle yükümlüdür.

20) Proje yapı ruhsat tarihi;

21) Projede konut büyüklükleri ve mahal listelerinde bir çelişki olduğu takdirde uygulama projesi ve sözleşmedeki bilgiler esas kabul edilecektir.

22) Konut alıcıları sözleşmeden doğan haklarını üçüncü şahsa anahtar teslim tarihinden itibaren 1 (bir) yıl sonra devir edebileceklerdir.

İdare gerek görmesi halinde satışa sunulan konutlardan bir kısmını veya tamamını satıştan çekmeye yetkilidir. Gayrimenkul Satış İşlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabidir.

İnternet sayfamızda yayımlanan planlar tanıtım amaçlıdır. Konutların brüt ve net m² büyüklükleri satış listelerinde gösterilmiştir. Brüt ve net m² hesabı yürürlükteki son İmar Yönetmeliğindeki kriterlere göre yapılmaktadır. Net m² hesabı sıva imalatının yerinde uygulama kalınlığına göre farklılık gösterebilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler