Toki konutları kimin eseri?

AK Parti hükümeti nüfusunun büyük çoğunluğu dar gelirlilerden oluşan Bozkır’a yardım ve hizmet yağdırıyor. Yasa ve yönetmeliklerin izin verdiği çerçeve içerisinde yapılan yardım ve hizmetler halkın yüzünü güldürüyor. Belediye Başkanı Mehmet Akif Ülker’in kendi eseriymiş gibi sunduğu “Bozkır Toki Evleri”nin kimin hizmeti olduğunun altını çizmek gerekiyor. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin dar gelirlilere yönelik başlattığı bu hizmetin Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan’ın üzerinde titrediği mega projeleri arasında olduğunu birilerinin sayın Mehmet Akif Ülker’e hatırlatması mı gerekiyor?

Hafta sonunu ilçede yayınlanan Bozkır Postası Gazetesi’ni incelemeye, haberlerinin ana fikrini öğrenmeye ayırdım. Gazetenin elimdeki sayısının manşeti “Toki Bozkırlılar İçin Büyük Bir Fırsattır” olarak atılmıştı. Evet, verilmek istenen mesaj doğru. Bende aynı manşeti atardım. Bu haberde konutlarla ilgili teknik ayrıntılar açık ve net olarak okuyuculara duyurulmuş. Açıklamaların ayrıntılarına konut sahibi olmak isteyen hemşehrilerimizin bilgilenmeleri adına çok sevindim. Ama, açıklamayı yapan Belediye Başkanı Mehmet Akif Ülker’in projeyi kendisinin eseriymiş gibi sunmasına, emek verenlere birkaç kelimeyle teşekkür bile etmemesine üzüldüm.

Kooperatifçilik deneyimi zirvede olan Mehmet Akif Ülker’in “Bozkır Toki Evleri”ni siyasi destek vererek proğrama aldıran, bu konutların ihalesini yaptırma aşamasına getirerek ilçeye kazandıran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile kabine üyelerine birkaç kelimeyle teşekkür bile etmemesini yadırgadım. AK Parti’nin Bozkır örgütüne ve Konya milletvekillerine teşekkür etmemesini “bu partiye alınmadığı” için belki anlayabilirim. Ama, hükümet üyelerine, projenin gerçek kurmaylarına kuru bir teşekkürü çok görüp vefasızlık yapmasını Bozkır’ın geleceği adına anlayabilmekte zorlanıyorum.

Haa, iyi bir mali müşavir ve kooperatifçi olan Mehmet Akif Ülker’in de bu projeye mutlaka katkısı vardır. Bu konuda elimde resmi bir bilgi yok. Ama eğer yaptıysa, bu katkılar görevi gereğidir. Bir belediye başkanın görevi gereği yaptıklarını, (itfaiye aracında olduğu gibi) hizmet olarak sunması hem ayıp, hem de yanlıştır. Yeri gelmişken, sayın Mehmet Akif Ülker'e küçücük bir görev konusu hatırlatayım… Buradan ısrarla sorduğumuz, "Belediye kira alacaklarını niye tahsil etmiyor?" sorusunun gereğini yapıp, tahsilâtlardan sonra cevabını kamuoyuna açıklar iseniz işte buradan gelecek paraların belediye kasalarına girmesini sağlamak görev olur.

Yukarıdaki cümlelerimin okunmasından sonra kimse, “Haber, gazeteye eksik aktarılmış. Aslında öyle değildi” gibi cümlelerle siyaset yapmaya kalkışmasın. Haberin kaleme alındığı mutfağı, ortamı, yazan arkadaşların titizliğini iyi bildiğim için bu talihsiz tavrın Bozkır’a ileride gelecek hizmetlere engel olmaması için şimdilik en yetkili kişinin, yani Belediye Başkanı Mehmet Akif Ülker tarafından düzeltilmesi gerektiğinin altını çiziyorum. Çünkü benim okuduğum gazetenin başta TBMM olmak üzere tüm yetkililere ulaştığını biliyorum. Siyasetin kulis odalarında verilen tepkilerin Bozkır’ın ufkunu karartmamasını diliyorum. Allah korusun, böyle bir gelişme yaşanırsa, buna "Toki evleri" hizmetinin gerçek sahiplerine kuru bir teşekürü bile çok görmek vefasızlığıyla çanak tutanlardan hesap sorulmasını istiyorum.

“Bozkır Toki Evleri”ne üye olacak ekonomik gücü bulunan hemşerilerimin hiçbir endişe duymadan buradan gayrimenkul almalarının doğru bir seçim olduğunu, projenin Mehmet Akif Ülker’in değil, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayip Erdoğan’ın direktifleriyle sunulan bir eser olduğunu, altında da devletin garantisinin bulunduğunun bilinmesini isterim.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.