M. Ali Köseoğlu

M. Ali Köseoğlu

THY’ye güvenmeyin!

Bu nasıl başlık böyle…

Benim de çok hoşuma gitmedi.

Yurtdışlarında bile amblemiyle göğsümüzü kabartan,  ülkemizin sembol markalarından Türk Hava Yolları’na güvenmeyip de kime güveneceğiz, öyle değil mi?

Öyle değil.

Sakın güvenmeyin.

Güvenip de yola çıkmayın!

Size hikâyeyi anlatayım:

Geçtiğimiz hafta, İstanbul’dan bebekli bir bayan misafirimiz için dünkü İstanbul-Konya uçağından bilet aldık.

Bu esnada öğrendim ki; anne kucağında seyahat etse bile bebek yolculara da 5 TL gibi bir ücret ödeniyormuş.

Olabilir, her neyse…

İstanbul’dan sabah 6.50’de uçarak 8 gibi Konya’da olmasını beklediğiniz yolcuyu almak için, sabahın erkeninde yola düşerken iki kez düşünün.

Türk Hava Yolları’na güvenip de, bilmem kaç kilometre yaparak yolcunuzu almak için havaalanına gittiğinizde, İstanbul-Konya uçağının iptal edildiğini öğrenebilirsiniz!

Neden?

-Yolcu azlığından mıymış?

-Konya havaalanı buzlu olduğu için uçak inemiyor muymuş?

-Konya’daki hava sirkülasyonu sıkıntılı mıymış?

Her ağızda ayrı bir rivayet...

Sonradan yolcumuza ulaştığımızda, THY’nin Konya yolcularını Ankara uçağına yönlendirdiğini, Ankara’dan da hızlı trenle Konya’ya gönderileceklerini öğreniyoruz.

***

Yolcumuz anlatıyor:

İstanbul’daki THY görevlileri Konya uçağının iptal edildiğini, Ankara uçağına binebileceğimizi, Ankara’dan da hiçbir ücret ödemeden Konya’ya hızlı trenle gelebileceğimizi söylediler. Kucağımda çocuk olduğu halde, hiç bilmediğim bir başka şehirde mağdur olmamak için ısrarla görevlilere onaylattım.

Ankara’dan bizi hızlı trene aktaracaklarını, hızlı trenden yerlerimizin ayrılacağını tasdik ettiler. Böylece Ankara uçağına bindik.

***

Konya’nın yolcuları Anakara’ya indiğinde iş değişiyor. Önce Konya’ya otobüsle gönderilmek isteniyorlar. Yolcular itiraz edince de hızlı tren istasyonuna bırakılıyorlar.

Evet, yanlış okumadınız; bırakılıyorlar.

Bundan sonrası tam bir dram…

Hızlı trenden yerlerinin ayrıldığını sanan yolcular THY’ye güvenmenin bedelini şok yaşayarak alıyorlar. Çünkü hızlı trende yerleri ayrılmamış.

Az sayıda yer için gişeye para ödemeleri ve biletlerini almaları gerekiyormuş…

Bizim, Ankara’yı bilmeyen, kucağı çocuklu misafirimiz de çaresiz, cebindeki üç-beş kuruşla hızlı tren bileti alarak kendini Konya’ya atabildi. Sabah 8’de Konya’da olması gerekirken 12’de Konya’daydı… Şükrettik.

Şimdi; İstanbul-Konya seferine bilet satıp, Konyalı yolcuları Ankara’da indiren Türk Hava Yolları’nı bu çürük hizmetten geri atmaya davet ediyorum.

Dün İstanbul’dan alınıp Ankara’da indirilen yolcuların ücretleri iade edilmelidir.

Hatta, Ankara-Konya hızlı tren ücreti de yapılan ayıbın bir nebze de olsa telafisi için THY tarafından karşılanmalıdır.

Son olarak merak ettiğim şey de şu:

Dün, Konya dışında başka hangi şehirlere uçuşlar iptal edilmiştir?

İstanbul’dan Ankara’ya uçmak isteyen yolcuların Konya’da indirilip hızlı trenle Anakara’ya gönderildikleri vaki midir?

Böyle bir şey olsa kıyamet kopar mı, kopmaz mı?

KUTLAMA: Dün Konya Gazeteciler Cemiyeti’nde güzel bir genel kurul gerçekleşti. Adem Alemdar ile Ömer Kara’nın olgun tavırları ‘listelerin yarışmasına’, ama insanların bölünmemesine vesile oldu. Onlara da bu olgunluk yakışırdı; ilk tebrik bu olgunluğa. İkinci olarak da Konya Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı’na seçilen Adem Alemdar Bey’i tebrik ediyorum. Allah mahcup etmesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum