Tencere tava çalınırken...

Tencere tava çalınırken,

PKK her yere mi dağılıyor?

Başbakan’dan, ilk tencere tava açıklaması, “Tencere tava hepsi bir hava” Biraz dalga, biraz gırgır.

Başbakan’ın bugünlerdeki tencere tava açıklaması daha ciddi: Tencere tava çalmak suçtur. Ve ilave ediyor “Bu insanları şikayet edin güvenlik güçleri gereğini yapsın.”

Gereği nedir? Kabahatler kanununa göre işlem yapılabilir. Tencere tava çalana seksen lira, Tencere tava çaldırana beş bin lira.

Doğrusuda budur, duyarlı vatandaş olmalı duyarlı ve sorumlu hareket etmeliyiz.

Bazılarına göre, tencere tava çalmak yasal olarak suç değildir. Hani geçmişte Anadolu’da sevilmeyen devlet yöneticileri için, şehirden ayrılırken arkasından teneke çalınırmış ya, işte öyle bir şey.

Onlara göre yasaların çiğnenmesi suç değildir. Onlara göre gece gündüz tamtam sesleriyle insanları rahatsız etmek hiç suç değildir. Onlara göre tek bir suç ve suçlu vardır, onlara rağmen başkalarının iktidarda olmasıdır.

***

Dikkat PKK her yere dağılıyor, Bingöl’de 3 kişi kaçırıldı, araçlar yakıldı. PKK Cizre’de yeniden ortaya çıktı. Polisle çatıştı.

Bu olaylardan sonra MHP liderinden bir açıklama geldi. Devlet Bahçeli’ye göre “PKK’nın geri çekilmesi ya da silah bırakması asla gerçekleşmeyecektir... PKK, moral depolamakta, yaralarını sarmakta, yaşlı ve yıpranmış tetikçilerini geri çekmekte, yani isyan provaları yapmakta, çözüm sürecinde Türkiye”yi karambola getirerek silahlarını temizlemekte, özerklik için gün saymaktadır. PKK’lı eşkıyaların çekilmesiyle son bulacağı iddia edilen birinci safha, teröristlerin tüm yurda yayılmasına ve mevzilerini tahkim etmesine hizmet etmiştir. Cizre ve Diyarbakır’da sahneye çıkan sözde asayiş birlikleri bu duruma en güzel örnektir”

Acaba bu söylenenler doğru olabilir mi? Gelişmeler MHP’nin bu söylediklerini doğruluyor.

O halde ne yapmalı? AKP oturmalı Galip Ensarioğlu gibi kendi milletvekillerini bir araya getirmeli bu konuyu masaya yatırmalıdır. Nerde yanlış yaptık diye düşünmelidir.

Çünkü MHP bu tehlikeyi görüp ve dikkat çekerken, Ana muhalefet partisi maalesef kepenkleri kapatmış hiç bir şey umurunda değil bir hava içerisindedir. Onun için yapılanlar acaba yanlış olabilir mi? araştırmasını da AKP kendisi yapmalıdır

Bu söylemleri doğrulayan başka bir konuda, Suriye politikamız doğru mu yanlış mı tartışırken burnumuzun dibinde adı PYD olan nur topu gibi bir Kürt bebek dünyaya gelivermiştir. PYD, Türkiye’de rahatlayan PKK’nın da desteğiyle bölgeye hakim oluverdi. Bunları görüp de MHP’ye kak vermemek vicdanın kararmasına eşdeğerdir

***

Geçen hafta Konya müftülüğü “Alo Fetva” hattına ne tür telefonlar geliyor diye merak ettim ve basit bir araştırma yaptım.

Halkın kafasını neler kurcalıyor, neleri mi soruyorlar? Bakınız neler:

- Yolda yürürken bir erkek bana, yiyecekmiş gibi baktı, benim orucum bozulur mu?

- Hz. Adem ile Hz. Havva nikahsız evlilik mi yaptı? Nikahları varsa nikahlarını kim kıydı?,

- Çok kaynayan yumurtanın içerisine cin girermiş, cin çıkartmak için hangi duaları okumam gerekir?

- Bahçede otururken yarasa başımın üzerinden üç defa geçti büyü yaptığını düşünüyorum büyüyü bozacak büyü tavsiye eder misiniz?

- Oruçluyken yemek yenilen lokantaya gitsem yemek yiyen insanları seyretsem tuttuğum orucun sevabı artar mı?

- Sahilde deniz kenarında tutulan oruç ile evde işyerinde tutulan oruçların sevabında fark var mı?

- Ramazanda İşyerine otobüs ya da dolmuşla gidiyorum kadınlarla sıkı sıkıya yolculuk yaptığım için orucumun bozulduğunu düşünüyorum evime işime nasıl gitmeliyim?

- Kızım Ramazanda doğum yaptı. Yanına anahtar gibi metal bir şey asacak mıyım? Asmazsam şeytan gelip torunumu alır götürür mü?

- Kocam beni aldatıyor. Aldatmaması için bir dua varmış o dua hangisidir?

- Baykuş öttü, duydum. Hangi duayı okursam rüyama girmez?

- Evimin eşiğinde su gördüm. Bana büyü yaptıklarından şüpheleniyorum. Bu büyüyü bozacak büyü tavsiye eder misiniz?

- Alevilerin pişirdikleri yemek yenmez diye duydum. Ben bilmeden yedim, günah olur mu?

Geçen hafta bunlar la uğraşırken, AK Parti il başkanımız Ahmet Sorgun Beyle Veli Tolu Beyin iftarında bir araya geldik.

Yukarıdaki istekler kadar olmasa da Ahmet Sorgun’dan istenen ilginç bir isteği burada okurlarımla paylaşmak istedim.

Çocuğum Üniversite sınavına girdi, barajı aşamadı, şu an stres içerisinde. Benim hanım duymuş sen bizim sıkıntımızı halledermişsiniz.

Bizim çocuk tıp istiyor. Bir kart yazıver de okula kayıt yaptıralım. Ama dışarısı olmasın, masraf çok olur, Konya yeter. Allah aşkına yapıver de bizim çocuklar rahatlasın,”

Olur efendim, başka bir arzunuz?

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum