Tekzip gibi veda konuşması

Tekzip gibi veda konuşması dedikleri bu olmalı…

 

Ereğli’mizde yayınlanan yerel bir gazetemizde çok ilginç bir tekzip yazısı yayınlandı. Bu tekzip, 27.10 2007 tarihli yazdığım “Bu istifaların sebebi nedir?” başlıklı köşe yazıma ve 25.10.2007 tarihli “İstifalar kafa karıştırdı” haberime cevaben gazeteye verilmiş. Yazının tekzip başlığı evlere şenlik. “Veda Konuşması” başlığın altındaki tekzip yazısını hep beraber inceleyelim.

“Ereğli Devlet Hastanesinde Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı olarak yaklaşık 1 yıldır görev yapmaktayım. Bugüne kadar idare ve Başhekim Beyle herhangi bir sorunum olmadı. Aksine hastanede çalıştığım hizmet süresince gerek kendi kliniğim olsun gerekse diğer klinikler olsun işleyişle ilgili her türlü konuda hastanemiz idaresi ve başhekim bey bizlere destek olmuşlardır. Tüm idarecilerimizin hastanemizin yenilenmesi ve güçlenmesinde desteklerini ve başarılı yönetimlerini bizzat görerek şahit olduğumu ifade eder ve bu memleketin bir doktoru olarak da başhekimliğe ve diğer mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim. Mesela Ereğli Devlet Hastanesinde daha önce sevk ettiğimiz büyük ameliyatların yapılabilmesi için C kollu Skopi cihazı başhekimlikçe alınıp büyük ameliyatlarda kolaylık sağladığı örneğini kendi açımdan verebilirim.

25.10.2007 tarihli Memleket Gazetesinde çıkan haber ve 27.10.2007 tarihli C. Ali Koçak'ın köşe yazısında sanki istifa etmemde idarenin bir zafiyeti ve zorlaması varmış gibi bir hava estirilmektedir. İstifamın kesinlikle Başhekim Bey ve İdare ile bir alakası yoktur. Bu haber ve köşe yazısını kesinlikle tekzip eder, kafaları karıştıracak yazıların yazılmamasını temenni ederim. Herkese teşekkür eder, saygılarımı sunarım.”  Bu yazı Ortopedi Uzmanı Yavuz Aydınoğlu imzası ile yayınlandı.

Sayın doktorumun bir yıllık süreç içinde hiçbir sıkıntısı olmamış. Ne güzel işte, biz de olmasını istemiyoruz. Hemen aklıma gelen soru şu: Yenilenen ve güçlenen hastanemizde idarenin başarılı yönetimini bizzat görerek şahit olduğun Ereğli Devlet Hastanesinde Ortopedi Uzmanı ihtiyacı varken neden istifa ettiniz? Yoksa yorum ekleyen okurlarımın dediği gibi daha yüksek meblağları Ereğli’ye mi tercih ettiniz? Ben bunları size yazmak istemezdim. Ama siz beni unutma der gibi tekzip yayınlamışsınız. Çok da iyi olmuş. Benim şahsi fikrim her ne kadar altına imza atmışsanız da bu tekzibin yazılması sizden rica edilmiş gibi geliyor. Bu kanıya nerden mi vardım? Yavuz Bey 25.10.2007 tarihli haberimi de tekzip ediyor. Haber yayınlandığında ben Yavuz Bey’in istifasını bilmiyordum. Kaldı ki haberde ismi de geçmiyor. Şimdi isminizin olmadığı bir haberi kendi üzerinize neden aldınız da tekzip ettiniz anlamadım. Yazdığım köşe yazımda ise kullandığım ifade aynen şöyle: Ben bu satırları yazarken Ortopedi Uzmanı Yavuz Aydınoğlu’nun da istifa ettiğini öğrendim. Yavuz Bey diyor ki “istifamın kesinlikle başhekim ve idareyle alakası yoktur.” İyi de ben size sorunlu istifa ettiniz diye bir şey yazmadım ki. Sizin yerinize başkaları tekzip yazarsa ortaya böyle bir sonuç çıkar. Komik duruma düşersiniz. Haberimiz ve yazımızda sizinle ilgili bir ifade varsa gelin ben de tekzip edeyim. Ama siz bunu açıklayın. Bu tekzip bana Ereğli Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı bir doktorumuzun istifasından sonra gönderdiği tekzibi hatırlattı. Başhekim yardımcısı istifa etti diye haber yaptım. “istifamın kesinlikle başhekim ve idareyle alakası yoktur.” Gelen tekzipte de aynı ifadeler vardı. Tarih tekerrür ediyor. Biri o istifayı da çok iyi hatırlar.

Ben köşe yazımı yazmadan önce görüşmem gereken yerlerle görüştüm. Hastaneden bir yetkiliyle de telefonda görüştüm (ismini açıklamayacağım), Yavuz Bey’in istifa ettiğini de ondan öğrendim.  

Ereğli için memleketim diyorsunuz. Biz de bu memlekette gazetecilik yaparak hizmet ediyoruz. Hastanede arka arkaya istifalar geliyorsa sorgularız. İşimiz bu. İstifaların nedeni araştırılsın diyorum. Ne var bunda? Araştırılır, istifa eden doktorlara sorulur, sonra da çıkılır basının karşısına “Arkadaşlar bu doktor arkadaşlarımız özel hastanelerden aldıkları cazip tekliflerden dolayı istifa etti” dersiniz, olur biter. “Ereğli’nin doktora ihtiyacı varken parayı tercih ettiler” şeklinde yazıma yorum aktan okurların söylediğini böylelikle doğrulamış olursunuz.

Bizim yerel basın olarak derdimiz, yarınlarda hastanemizde sıkıntı olmasın. Bizim sorgulamak istediğimiz konuyu başka mecralara çekmek kimseye fayda getirmez. Kendi isimlerini kullanmadıkları için yorumcularımız daha rahat yazıyor. Biz ise gerçeğin ne olduğunu öğrenmeye çalışıyoruz.                   

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum