Tebdil-İ Mekanda Ferah Vardır

Böyle buyurmuş atalarımız.

Yine "Bal yiyen baldan usanır." Demişler. Bir de dilimizde "yüzü eskimek" tabiri var.

Bir mekanda belirli bir süre kaldıktan sonra eski cazibenizi yitiriyorsunuz.

Rutine dönuyorsunuz. Varlığınız hissedilmiyor. Sıradanlaşıyorsunuz. Varlığınızla yokluğunuz farketmiyor. İşte bu başlangıcı hissettiğiniz andan itibaren görevde yer değişikliği meydana gelmesi için harekete geçilmelidir.

ROTASYON

İstisnasız tüm resmi devlet görevlerinde rotasyon uygulanmalıdır. Görevin mahiyetine göre makul bir süre belirlenmeli ve program adil bir şekilde uygulanmalıdır. Burada yer değişiklikleri somut nesnel kurallara bağlanmalıdır. Bir sonraki aşamada kişinin gidebileceği yerleri net bir şekilde bilebilmelidir.

Rotasyon sadece müdürleri değil tüm memurları kapsamalıdır. Ayrıca kişi doğup büyüdüğü köyünde, kasabasında vd ilçesinde görev yapamamalıdır. Bunun zararları çeşitli tecrübelerle sabittir.

Devler bir kurumda gerçekleştirdiği bir uygulamayı,  olumlu sonuç aldığında bir başka kurumunda da uygulamalıdır. Örneğin kaymakam atamalarında gerçekleştirdiği süreci Müftü atamalarında da gerçekleştirebilir. Mili eğitimdeki farklı bölgelere farklı puan uygulamasını başka kurumlarda da uygulayabilir.

HER YİĞİDİN BİR YOĞURT YEYIŞİ VARDIR.

 Kurumlarda genel ilkeler aynı olmakla birlikte uygulayıcılara bağlı olarak pozitif veya negatif farklılıklar olabiliyor.

Kişinin bulunduğu görevi veya yeri sevip sevmemesi bile sonucun farklı olmasına etki edebiliyor.

Bir kişinin 30-40 yıl aynı yerde görev yapması akıl alır gibi değil. Bir süre sonra Sıradanlaşıyor ve heyecanınızı kaybetmeye başlıyorsunuz.

Ayrıca aynı yer sizi sınırlandırıyor ve bir süre sonra bir şey üretemez hale geliyorsunuz.

Ülkemizde daha fazla güzellik meydana gelmesi bu konuda adımlar atılması gerekir vesselâm

Muhabbetlerimle

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.