Tataristanlı heyet Ereğli’de

Tataristanlı heyet Ereğli’de

Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Rüstem Minnihanov’u temsilen diplomatik bir heyet bugün Ereğli’ye gelerek Ankara Rusya Araştırmaları Enstitüsü (RUSEN) Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz’ı ziyaret ettiler.

Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Devlet Başkanı Rüstem Minnihanov’u temsilen diplomatik bir heyet bugün Ereğli’ye gelerek Ankara Rusya Araştırmaları Enstitüsü (RUSEN) Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz’ı ziyaret ettiler. Heyet aynı zamanda Yılmaz ile birlikte Ereğli Ticaret Odası işbirliği ile Ereğli’deki süt ve peynir fabrikaları ile şalgam, konsantre, büsküvi tesisleri gibi işletmelerde incelemelerde bulundu. Heyetler arası görüşmelerde Tataristan Serbest Bölgesinde ortak üretim, Tataristanlı iş adamlarının Ereğli’ye yapacakları yeni bir ziyaret ve Ereğli OSB de üretilen ürünlerin Rusya’daki tarım fuarında sergilenerek, Rus pazarına girişinin sağlanması ayrıca, Tataristan’daki tarım ürünlerinin ortak işletmelerle sanayii kazandırılması ve Rusya’daki bazı tarımsal bölgelerde buğday, mısır ve havuç gibi ürünlerin ortak üretimi ve pazarı gibi konuların sağlanması için görüş birliğine varıldı. 2019 yılı içinde Ereğli Ticaret Odasına kayıtlı iş adamlarından oluşan geniş katılımlı bir heyetinin Cumhurbaşkanının davetiyle Tataristan’a gideceği duyuruldu. Rus diplomatik heyeti yaptığı açıklamada Ereğli’deki potansiyelin kendilerini şaşırttığını ve karşılıklı iş birliği yapma konusunda çalışmalar yapacaklarını ve Türkiye Tataristan arasında birbirini tamamlayan bir iş birliğinin olduğunu dile getirdiler. Somut adımlar atılması konusunda ciddi olduklarını ve bu anlamda yakın bir zamanda Ereğlili bir heyeti ülkelerinde ağırlayacaklarını belirttiler. Başta Ereğli halkı olmak üzere, Ereğli Ticaret odası ve RUSEN Başkanı Yılmaz’a teşekkürlerini ilettiler. Servet R. Çolak-Memleket

tataristanli-heyet-eregli’de--(8).jpeg

tataristanli-heyet-eregli’de--(10).jpeg

tataristanli-heyet-eregli’de--(10)-001.jpeg

tataristanli-heyet-eregli’de--(14).jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.