Muzaffer Tulukcu

Muzaffer Tulukcu

Taşkentli Erenler

KONYAMIZIN AKRABA SPORCULARI-3

TAŞKENTLİ ERENLER

Aslen Taşkent’li olan Saim Erenler uzun yıllar futbol oynadı. Kardeşi Sevda Erenler ise atletizm yaptı, aynı branşta antrenörlüğe devam ediyor. Amcakızları Derya Erenler’de öğrenciyken atletizm ile ilgilenmişti.

SAİM ERENLER (1959)

Arkadaşları halis Savaş ve Mehmet Canfeda’nın teşvikiyle 1973 yılında Konya İdmanyurdu’nda futbola başladı. Antrenör Seyit Güneş nezaretinde 3 yıl yeşil-beyazlı formayı giydi. Önceleri sağ bek, sonraları ise sağ açık mevkiinde oynadı. Yaz tatilindede futbol antrenman ve maçları yokken Stat’a giderek Mehmet Özdil ve Durali Yıldız ile birlikte atletizm antrenmanlarına katıldı. 1 yılda Seyit Güneş’in yanında Selçukspor’da futbol oynadı. İlk antrenörü Güneş 1977 yılında Akviran Kültürspor ile anlaşınca Saim Erenlerde hocasının isteğiyle kırmızı-siyahlı formayı giymeye başladı. Geldiğinin 2. yılında 2. Amatör Küme’de şampiyonluk tadan sağbek Saim Erenler, 1980 güzünde askere gidinceye kadar Kültürspor forması altında futbolunu sürdürdü.

Vatani görev sonrası 1 yıl Altınekinspor, 1 yıl İçeriçumraspor ve 1 yılda Yeni Meramspor formasını önceden olduğu gibi Seyit Güneş antrenörle çalışarak giydi. Son olarak memleket takımı Taşkentspor’da 6 yıla yakın top oynayan Saim Erenler Konya’da ticaretle uğraşıyor.

SEVDA ERENLER

Mevlana Ortaokulu’nda okurken Beden Eğitimi Öğretmeni Selçuk Kutay’ın teşvikiyle 1980 yılında okul seçmelerine katıldı ve devamında da Atatürk Stadı’na giderek atletizm sporuna başladı. Antrenör Muzaffer Tulukcu nezaretinde her geçen gün antrenmanlarına şekil ve hız verdi. Kısa mesafe yarışlarına katıldı. 100 – 200 – 400 – 4x400 – 100m. Engel, 400m. Engel yarışlarında en iyi derecesini 17,0 ile 100m. Engelli yarışında elde etti. Okullar arası ferdi ve gurup ile birçok Türkiye Birinciliklerine katıldı. 1989 yılına kadar faal sporculuk hayatını sürdürdü.

1999 yılında Eskişehir’de yapılan 20 gün süren Antrenörlük kursuna katılarak 1. Kademe, sonrasında da 2. Kademe Antrenörlük Belgesini aldı. İl Spor Okulları dahil Fahri Atletizm Antrenörlük hobisine devam ediyor. Bu süre içerisinde bazıları şampiyon ve Milli olmak üzere birçok atlet yetiştirdi.

DERYA ERENLER

Mevlana Ortaokulu’nda öğrenimini sürdürürken Beden Eğitimi Öğretmeni Seçil Kutay’ın yaptığı seçmeler ve onun teşvikiyle 1980 yılında atletizm sporuna adım attı. Antrenör Muzaffer Tulukcu nezaretinde Stat’a gidip antrenmanlara başlayan Derya Erenler kış mevsimlerinde kros müsabakalarına, pist sezonunda da 400 – 800 ve 4x400 yarışlarına katıldı. İzmir ve Ankara’da birçok yarışmalara katıldı.

1988 yılında takım arkadaşları Bedriye Süslü, Ayşegül  Arık ve … oluşan 4 kişilik ekiple geleneksel olarak Ankara’da yapılan Büyük Atatürk Koşusu Yıldızlar kategorisinde Türkiye 3. olan Konya Takımında yarışma onurunu yaşadı.

Dutlukır’da yapılan kros yarışmaları onun zevkle koştuğu yarışlardı. Balıkesir ve Bursa’da yapılan pist müsabakaları ile İstanbul 4. Levent’te yapılan kros yarışlarına da katıldı. 1980 – 1990 yılları arasında 10 yılı aşkın atletizm sporu yapan Derya Erenler serbest Mimar olarak Konya’da çalışıyor.

foto-1-copy.jpg

Antrenör Sevda Erenler (sol başta) ve Beden Eğitimi Öğretmeni Serpil Sağır (sağ başta) atlet yetiştirmek için birlikte mücadele ettilerfoto-2-copy.jpg

Sevda Erenler Antrenörlük diplomasını Eskişehir’de almıştı

foto-3-copy.jpg

Ayaktakiler:.., …, Kemal Küçükbay

Oturanlar: Erdem Şerbetçi, Miraç Çimen, Derya Erenler

foto-4-copy.jpg

Derya Erenler 400m çıkışında sol başta, Bedriye Süslü sağ baştafoto-5-copy.jpg

Ayaktakiler: Yönetici Mustafa Güçlü, Kaptan Mehmet Gerçel, Gol kralı İlhan Türe, Saim Erenler, Mehmet, B.Abdullah, Naci Uzun, Başkan Sedat Ertaş

Oturanlar: Sami, Sarı Hayrettin, Ayhan Yalnız, Halil, Kaleci Mehmet

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.