Tarihsel Nasreddîn Hoca Fıkraları

  Nasreddin Hoca Türk Mizah Edebiyatı’nın olduğu kadar Dünya Mizahının da sayılı isimlerindendir. Hakkında çeşitli kalemlerden yazılar yakılmıştır. Fıkraları dilden dile dolaşmıştır. Tercüme edilmiştir. Güldürücü ve düşündürücü ve gerçekleri cümlelerle aktarıcı özelliği ile değer taşır.

  Osmanlı İmparatorluğunun gözdelerinden kara oir_talihe kurban giden Yıldırım Bayezit hazretleri ile Tarihte Tona! TİMURLENK adı ile maruf kumandan arasında bir savaş cereyan etmiştir.Bu savaşda esir düşen fakat bu esareti kabul etmeyen ve Akşehir dolaylarında canına kıyan Yıldırım Bayazıt hasretlerinden sonra Akşehire yerleşmiş olan TİMUR hazretleri Akşehir halkına şirin görünmek gayesi ile Ordugahındaki  FİL'lerden bir tanesini hediye  eder.

  Fakat koskoca erkek FİL doymak bilmiyor. Ne versen yiyor. Zaten fakir olan halk iade edilmesi için Nasreddin Hocaca başvururlar. Hocadan Timura gidip bu işi halletmesini rica ederler.

  Hoca kabul eder fakat üç kişi ile gidilmesini şart koşar, o da kabul edilir.Huzura varılır, müsade alınır kapudan içeriye önce Hoca girdikten sonra diğerleri girme7,1er ve dışarıya çıkarlar.

  Dışardakilerin yaptıkları kurnazlığa canı sıkılan hoca bir kurnazlık da kendi 9*yapar.Timur hazretlerine maruzatını anlatır, ve der ki.

  Efendim Ben Akşehir halkı   namına teşekküre geldim. Hediye olarak

vermiş olduğunuz FİL tek başına  olduğu için canı sıkılıyor. Ne yapsak

ne yedirsek düşünüp duruyor  bu  na bir tc;ne daha DİŞİ eş verseniz onu rica etmeye geldim der.

  Hocanın bu teklifine pek sevinen ve beğenen TİMUR hemen kapıda bekleyen zaptiyalarını çağırır ve emir verir.

Hoca efendiye beğendiğinden istediği kadar hatta karmnda yavrulu dişilerden FİL ver. Şeklinde emir verir-, ihanet cezasını bulur.

  Nüktedan hoca bu fıkrasında da neler yaratmıştır, görüyorsunuz. Devam edecektir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Çok uzun metinler, küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.